Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 7d. 09:19

Festivalyje „Pokrovskije kolokola“ – Katalonų polifoninė muzika ir Altajaus gerklinis dainavimas

Festivalis „Pokrovskije kolokola“
Projekto partnerio nuotr. / Festivalis „Pokrovskije kolokola“

Spalio 10– 14 dienomis Vilniuje vyks tryliktasis tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“.

Sostinės gyventojų ir svečių laukia koncertai „Gyvoji tradicija“ (spalio 10 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje), „Unikalios tradicijos“ ir „Muzika gurmanams“ (spalio 11, 12 d. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje) ir netgi šešerių valandų muzikinis maratonas „Festivalio dalyvių meniniai portretai“ (spalio 13 d. Vilniaus Rotušėje). Įvairiose miesto scenose per savaitę pasirodys folkloro kolektyvai iš Lietuvos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Italijos, Ispanijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Vokietijos.

Ispanų folkloras festivalyje „Pokrovskije kolokola“

TORNAVEUS (Vilobi del Penedes, Katalonija, Ispanija) – tai tradicinės polifoninės katalonų muzikos grupė, jungianti tradicinės muzikos tyrinėtojus, dirbančius kataloniškoje teritorijoje. Savo atliekamose dainose grupės nariai naudoja autentiškus dainavimo būdus, ekspedicijų metu atrastas polifonines muzikines formules. 2011 metų pabaigoje įsikūrusiame kolektyve „Tornaveus“ dainuoja: Jaume Ayats, Heura Gaya, Anaís Falcó, Iris Gayete ir Esteris G.Llopas. Ansamblis aktyviai koncertuoja, dalyvauja festivaliuose Katalonijoje, Valensijoje, Šiaurės Katalonijoje, Oksitanijos regione, Baskų krašte ir Sardinijoje. 2018 m. kolektyvas išleido pirmąją kompaktinę plokštelę, planuoja koncertinį turą po Kataloniją ir Oksitanijos regioną. „Tornaveus“ nuolat dalyvauja tradicinės muzikos seminaruose, meistriškumo kursuose, kur tobulina savo dainavimo ir muzikavimo įvairiais muzikos instrumentais įgūdžius.

Projekto partnerio nuotr./Festivalis „Pokrovskije kolokola“
Projekto partnerio nuotr./Festivalis „Pokrovskije kolokola“

Italų folkloras festivalyje „Pokrovskije kolokola“

Kolektyvo pavadinimas „Arakne Mediterranea“ kilęs iš moteriško vardo Arakne, priklausančio jaunai graikų princesei, senovės mitologijos personažui. Šis folkloro kolektyvas buvo įkurtas mažame Italijos miestelyje Martignano Apulijoje šalies pietuose. Jo įkūrėjas yra muzikantas Giorgio Di Lecce ir dabartinė ansamblio vadovė Imma Giannutsi. Per 30 metų ansamblio veiklose dalyvavo artistai ir mokslininkai, siekiantys Salento ir Apulija regionų senų dainų ir šokių tradicijų bei daugialypės Tarantella kultūros išsaugojimo ir sklaidos. Tuo pačiu metu kolektyvas sugeba juos atnaujinti, suteikti jiems naują gyvenimą šiuolaikinėmis priemonėmis. Muzikantai sujungia senovę su skirtingais muzikiniais stiliais ir net kultūromis, bet visada išsaugo tradicinio itališko originalo pirmenybę. „Arakne“ repertuaras turtingas autentiškų muzikos komponentų, kurių buvo imtasi iš pirminių šaltinių, kurie – išgyvenę kaimyninių Italijai, Graikijos ir Afrikos kultūrų poveikį – išsisaugojo nesugadinti aplinkos.

ISTOKI“ – rekonstruotos liaudiškos apeigos festivalyje „Pokrovskije kolokola“

Kolektyvas „Istoki“ žiūrovams siūlo įvaipusias programas, kuriose atliekami geriausi autentiškos Pamaskvės muzikinės-dainuojamosios kultūros pavyzdžiai – „Prioko vestuvės“, „Stojanovo trejybė“, „Šventosios žaidynės“, „Podolsko krašto dainos“ ir kt.. Be koncertinės veiklos centras „Istoki“ vykdo ekspedicinius kultūrinių gimtojo krašto tradicijų tyrimus. Surinktas didžiulis kiekis mokslinės Maskvos ir Tulos apskričių dainuojamojo folkloro, dvasinės ir materialiosios kultūros medžiagos. Remiantis šia medžiaga ir buvo pakankamai tiksliai atkurtos Tulos apskrities vestuvinės apeigos. Galima teigti, kad atkuriami ne atskiri kūriniai ar liaudies meno rūšys, o pagrindiniai jų principai: gyvenimo būdo organiškumas, vidinio dvasinio gyvenimo ir išorinio jo materialaus atspindžio vienovė. Ypač vertinga: jaunosios raudos, „iki jungtuvių“, „merginų“, „didingosios“ ir „kaltinamosios“ dainos. Publikai pateikiama plati muzikinė-folklorinė Centro kolekcija, kalendorinės-apeiginės tradicijos, išsiskiriančios žanrų įvairove ir muzikinių-poetinių tekstų išsaugojimu: ratelių, „einamųjų“, „į laukus“, „šventųjų“, „Jėzaus garbinimo“, „praeinamųjų“, „žaidybinių“ ir kt. dainų. Remiantis šia medžiaga atkurta liaudies kalendoriaus etnografija: Šventieji pasivaikščiojimai, Užgavėnės, Trejybė ir daugelis kitų.

Projekto partnerio nuotr./Festivalis „Pokrovskije kolokola“
Projekto partnerio nuotr./Festivalis „Pokrovskije kolokola“

LÜÜ-TÜRR“ – šiaurinės rogučių dainos iš Estijos festivalyje „Pokrovskije kolokola“

LÜÜ-TÜRR — tai archainio vyriškojo dainavimo ansamblis, įkurtas 2012 metais Arukiūloje, Charjumoje, Estijoje. Ansambliui artimiausios rogučių dainos. Jie atlieka šiaurės, vakarų ir pietų Estijos rogučių dainas, o taip pat labiau šuolaikines visoje Estijoje paplitusias liaudies dainas bei dažnutes. 2011 metų rudenį Taitu Saare ir Jako Reinaste, Archainės vyriškos dainos sąjungos įkūrėjai sugalvojo Arukiūlos liaudies namuose rengti dainų kambarius. Pradžioje susidomėjo tik du atlikėjai, tačiau informacijai pasklidus, susirinko dešimtys dainininkų. Ieškant vyriškai dainuojančiai kompanijai pavadinimo buvo pasidomėta liaudiškais paukščių pavadinimais. Pats įdomiausias pasirodė Lüü-Türr – vienas iš daugelio liaudiškų oželio pavadinimų. Taip ir atsirado kolektyvo pavadinimas.

MEŽA“ – Tverės dainuojamosios tradicijos festivalyje „Pokrovskije kolokola“

Ansamblio „Meža“ repertuare tradicinis Tverės apskrities folkloras. Dauguma dainų kolektyvo nariai užrašė Smolensko-Tverės pasienio rajonuose, ten, kur teka upė Meža, savyje turi ir simbolinę reikšmę – tai riba, siena tarp tradicinės ir masinės kultūros ir tuo pat metu, plonytė linija tarp praeities, dabarties ir ateities. Gausiame ansamblio repertuare – įvairių žanrų moteriškosios ir vyriškosios tradicijų dainos, rateliai, šokių dainos, tradicinė instrumentinė muzika, atliekama kanklėmis, balalaika, harmonija. Kolektyvo atliekamų dainų melodijos pasižymi ypatingu skambėjimu, kuriame dera ryški melodinė linija ir perregimos faktūros harmonija. Tai būdinga autentiškiems Tverės dainuojamosios tradicijos pavyzdžiams.

Pajusti ypatingą „Meža“ skambesį sostinės gyventojai ir miesto svečiai galės Vilniuje spalio 10–14 d. Tarptautinio folkloro festivalio „Pokrovskije kolokola“ metu. Ansamblis „Meža“ supažindins klausytojus su tradicinėmis Tverės apskrities dainomis.

VERETIONCE“ – Kursko tradicijas festivalyje „Pokrovskije kolokola“

1981 metais Elena Kraspopevceva įkūrė unikalų folklore ansamblį „Veretence“, šiuo metu vieną iš geriausių Rusijos vaikų kolektyvų, užsiimančių geriausių tradicinės apeiginės, dvasinės, muzikinės rusų liaudies kultūros pavyzdžių išsaugojimu ir atlikimu. Kolektyvas „Veretionece“ gastroliavo daugelyje pasaulio šalių, tokiose kaip Anglijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Italijoje, Belgijoje, JAV, Kinijoje ir Izraelyje. 2004 metais ansamblis dalyvavo Pasaulinio ekonomikos forumo uždarymo renginyje Davose, o 1997 m. koncertavo UNESCO Paryžiuje. Kolektyvas išimtinai studijuoja Kursko apskrities tradiciją. Kiekvienais metais vykstama į ekspedicijas, kurių metu surinktą medžiagą vaikai mokosi atlikti. Ansambliui priklauso didelė tradicinių Kursko srities kostiumų, lovos tekstilės, staltiesių, rankšluosčių kolekcija. Šiandien ansamblio veikloje dalyvauja virš 200 vaikų, jis švenčia 37-metį. Jame dirba 7 pedagogai, anksčiau patys dainavę ir šokę šiame nuostabiame kolektyve. Vadovė – Valerija Petrušina.

POLYNUSHKA“ – Vokietijoje puoselėjamos rusų dainuojamojo folkloro tradicijos festivalyje „Pokrovskije kolokola“

Ansamblis „Polynushka“, įkurtas 2004 metais, yra pirmasis autentiško rusiško dainuojamojo folkloro ansamblis Vokietijoje. Dalyviai – rusų muzikinės kultūros entuziastai, muzikantai iš Rusijos, Ukrainos, Bulgarijos. „Mes stengiamės, kiek tai įmanoma šiuolaikiniame kontekste, išsaugoti ir populiarinti šią muzikinę tradiciją, siekiame pasidalinti rusiško kaimiško dainavimo grožiu ir gilumu“. Ansamblio repertuare – įvairių Rusijos regionų, Ukrainos, Baltarusijos dainos.

„Dainų mes ieškome archyvuose arba atsivežame iš ekspedicijų. Mūsų programą sudaro įvairių švenčių ir apeigų dainos, tokių kaip Kalėdų, Užgavėnių, Velykų, pavasario apeigos, vestuvinės, lyrinės ir šokių dainos, raudos, dvasinės eilės. Daugelis folkloro ansamblių stengiasi atkartoti senučių iš įrašų balsus. Mes, priešingai, pasitelkiame senučių dialektą ir techniką, bet kiekvienas mūsų tuo pačiu išsaugo savo asmeninį balso tembrą. Dėl šios priežasties mūsų dainos skamba taip, tarsi būtų atliekamos jauno ansamblio rusiškame kaime“.

Ansamblis BEREGINIA iš Ukrainos

Autentiškas mėgėjų folkloro kolektyvas „Bereginia“ buvo sukurtas Černigovo srities Kazackoje kaimo kultūros centre 1981 metais. Sprendimas užsiimti kūryba ansamblio dalyvės priėmė spontaniškai – lauko darbų metu. Jau apie 40 metų „Bereginia“ saugo ir populiarina unikalią ukrainiečių dainų kultūrą, dalyvauja festivaliuose, konkursuose ir koncertuose visoje Ukrainoje ir užsienyje. „Bereginia“ – originalus, savitas kolektyvas, kurio dalyvės turi savotišką atlikimo manierą, unikalius autentiškus balsus. Šešios ansamblio dalyvės (amžius 70-82 metai), kurias suvienija meilė liaudies dainai ir savo paveldo tausojimas, koncertuoja apsirengusios šimtamečiais senoviniais etnografiniais kostiumais. Kolektyvo repertuare – 100 savitų vietinių lyrinių liaudies dainų, o taip pat Kalėdų, pavasario sutikimo, vestuvinės, javapjūtės ir Joninių dainos.

SANKT PETERBURGO N.A. RIMSKIO-KORSAKOVO VALSTYBINĖS KONSERVATORIJOS folkloro ansamblis

Sankt Peterburgo valstybinės N.A.Rimskio-Korsakovo konservatorijos folkloro ansamblis įkurtas 1976 m. Pirmieji jo dalyviai – įvairių skyrių studentai, sujungti meilės liaudies dainoms, išgirstoms foklorinių ekspedicijų metu tiesiogiai iš tikrųjų tradicijų nešėjų, siekio išsaugoti ir atlikti autentišką liaudies muziką. Kolektyvo įkūrėjas, daugiau nei trisdešimt metų vadovavęs ansambliui – Leningrado konservatorijos profesorius, nusipelnęs Rusijos Federacijos meno veikėjas, menotyros mokslų kandidatas Anatolijus Michailovičius Mechnecovas (1936-2008). Šiuo metu kolektyvui, kurio nariai yra etnomuzikologijos katedros studentai bei dėstytojai ir A.N.Mechnecovo folkloro-etnografijos centro darbuotojai, vadovauja etnomuzikologijos katedros vedėja Galina Lobkova. Ansamblio nariai detaliai tyrinėja folklore tradicijas, vyksta į ekspedicijas, o taip pat nagrinėja archyvinius muzikinius-etnografinius įrašus, ko pasekoje kolektyvo repertuaras nuolat papildomas.

Daugiau apie festivalį – čia.

Partnerio turinys
Temos: 1 Folkloras

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:38
07:04
00:24

Esports namai