Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 8d. 14:54

Nacionalinėje dailės galerijoje – mėgėjų kino programa

Nacionalinė dailės galerija
Vaidoto Aukštaičio nuotr. / Nacionalinė dailės galerija

Gruodžio 10 dieną, penktadienį, Nacionalinė dailės galerija kviečia į tarptautinę kino ir videomeno parodą „Milijonas ir viena diena“ lydinčią mėgėjiškam kinui skirtą programą.

16.30 val. kviečiame į edukacinį susitikimą su eksperimentinio ir dokumentinio kino kūrėju Jonu Čergeliu. 18 val. NDG Auditorijoje žiūrovai turės galimybę pamatyti mažai rodyto šeštojo–devintojo dešimtmečių Lietuvos mėgėjiško kino programą, sudarytą iš 1957–1985 metais sukurtų Vidmanto Valento, Jono Čergelio, Vitolio Laumakio, Juozo Ruzgo, Jono Lauraičio filmų.  

Gruodžio 10 d., penktadienį, 16.30 val. NDG Edukacijos centras kviečia į susitikimą su eksperimentinio ir dokumentinio kino kūrėju, iki šiol aktyviai kuriančiu Panevėžio „kino metraštininku“ Jonu Čergeliu. Susitikimo metu sužinosite apie parodoje „Milijonas ir viena diena” rodomą „Dokumentinį filmą”, kurį J. Čergelis kūrė kartu su eksperimentinio kino režisieriumi ir spalvinga alternatyviosios kultūros figūra Artūru Barysu. Autorius pristatys savo eksperimentinius kino pasakojimus, supažindins su primirštomis, originaliomis kino kūrimo technikomis, pasidalins savo patirtimi atsakydamas į susitikimo dalyvius dominančius klausimus.
 
Gruodžio 10 d., penktadienį, 18 val. parodą „Milijonas ir viena diena” lydinčios mėgėjiško kino peržiūros metu pristatoma šeštuoju–devintuoju dešimtmečiais sukurtų Lietuvos kino mėgėjų filmų programa. Filmai atrinkti siekiant parodyti mėgėjiškame kine vyravusią ideologinę opoziciją to meto oficialiam sovietiniam propagandiniam kinui, mėgėjiškų filmų įvairovę, originalias filmų autorių idėjas, iš kurių įkvėpimo dažnai sėmėsi ir kino profesionalai. Nepaisant filmų sukūrimo laiko, juose drąsiai išreiškiama autoriaus pozicija. Asmeninę kūrybinę laisvę kino mėgėjai reiškė kurdami pačių skirtingiausių žanrų ir stilių filmus – nuo politiškai angažuotos dokumentikos iki erotikos. Skirtingi ir profesionalaus kinematografinio išsilavinimo neturėjusių kūrėjų likimai. Vieni pastebėti, įvertinti ir pakviesti dirbti oficialioje kino ar televizijos industrijoje, kiti – atrasti tik po sovietinės sistemos žlugimo, tretiems – kinas liko laisvalaikio leidimo forma.

Kino mėgėjų kūryba sovietiniu laikotarpiu buvo gana populiari, jos entuziastų būta nemažai. Rajono kultūros centrai neretai turėjo savus kino mylėtojų klubus. Rengti regioniniai, respublikiniai, sąjunginiai ir tarptautiniai mėgėjiško kino konkursai, kuriuose aktyviai dalyvavo ir lietuviai. Tačiau šiandien to laikotarpio kino mėgėjų filmai neretai žinomi tik siauram žmonių ratui, o filmų kopijos dažniausiai saugomos asmeniniuose archyvuose, tad jų likimas – turint omenyje kino juostos trapumą – sunkiai prognozuojamas. Taigi šis įdomus sovietmečio Lietuvoje egzistavęs fenomenas po truputį grimzta į užmarštį.

Programoje pristatomi mažai rodyti mėgėjiški Vidmanto Valento, Jono Čergelio, Vitolio Laumakio, Juozo Ruzgo, Jono Lauraičio 1957–1985 m. sukurti filmai.

Informaciją apie edukacinį susitikimą teikia NDG Edukacijos centras. Tel.: (8 5) 219 59 61, edukacija(eta)ndg.lt. Susitikimo kaina suaugusiems – 2 lt, vaikams – 1 lt. Informaciją apie mėgėjiško kino programą teikia Živilė Etevičiūtė. Tel. (8 5) 2195965, el. paštas zivile(eta)ndg.lt.  Įėjimas nemokamas.

Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius, www.ndg.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/