Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 sausio 7d. 15:45

Palanga Laisvės gynėjų dieną primins – istorija į užmarštį negrimzta

Palanga sausio 13-ąją kviečia kartu prisiminti kruvinuosius įvykius.
J.Vanagės nuotr. / Palanga sausio 13-ąją kviečia kartu prisiminti kruvinuosius įvykius.
Laužai, karšta arbata, atminimo vakaras Kurhauze ir bendra atminimo bei užtarimo malda už Laisvės gynėjus – taip lemtingosios Sausio 13-osios įvykius prisimins Palanga.

Tragiškų Sausio 13-osios įvykių minėjimas Palangoje šiemet ypatingas – didžiausias šalies kurortas, kaip ir visa Lietuva, minės liūdną jubiliejų – Laisvės gynėjų kraujas buvo pralietas prieš 25 metus.

Ši sukaktis Palangoje bus minima su anuometine dvasia – dvi dienas – sausio 12 d. ir sausio 13 d. – kurorto gyventojai ir svečiai bursis prisiminti bei jaunimui papasakoti apie šalį sukrėtusius kruvinuosius įvykius, anuomet tiesiog ore tvyrojusias patriotizmo, vienybės ir susitelkimo nuotaikas, o kartu ir pasididžiuoti Laisvės gynėjų drąsa bei indėliu į mūsų šiandieną. 

Sausio 13-osios įvykių svarbą dar labiau akcentuoti padės ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai, šiemet kurorte prisijungę prie renginių organizatorių – Palangos miesto savivaldybės bei Palangos kultūros centro. „Prieš tragiškus 1991-ųjų sausio įvykius vien Aukščiausiojoje Taryboje buvo daugiau kaip 500 pasieniečių, jos gynėjų, – sakė VSAT vadas Renatas Požėla. – Tik pradėtai kurti sienų apsaugai tuo metu buvo sudėtingas laikotarpis ir dėl nuolatinių sovietų kariškių išpuolių prieš pasieniečius. Todėl džiaugiamės galėdami šią Lietuvai istorinę datą paminėti Palangoje kartu su jos Savivaldybe, kitomis institucijomis, kurorto bendruomene ir Palangos svečiais“.

Kviečia pabūti kartu

Kruvinuosius įvykius gyventojai prisiminti kviečiami jau išvakarėse – sausio 12 d. 18.40 val. Šventojoje prie „Atminimo kryžiaus“ bus dedamos gėlės, o neturkus po to – 19 val. – kurorte bus įžiebti Atminimo laužai. 

„Jau tapo tradicija, kad Palangoje lemtingoji Sausio 13-oji prisimenama prie paminklo, skirto generolui Jonui Žemaičiui, o šventojiškiai  kviečiami rinktis aikštėje prie „Eldijos“ – kurorte, kaip ir visoje Lietuvoje,  19 val. organizuojama Atminties valanda „Būkime kartu“.  Visi – tiek Palangos  ir Šventosios gyventojai, tiek ir kurorto svečiai – kviečiami susiburti prie Atminimo laužų bei kartu prisiminti tai, kuo mūsų šalis gyveno prieš 25-erius metus, tą lemtingąją naktį“, – kalbėjo Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė. 

Siekiant iš dalies atkartoti anuomet tvyrojusią nuotaiką, sausio 12-osios vakarą susirinkusieji prie Atminimo laužo bus kviečiami bendrai atminimo ir užtarimo maldai už Laisvės gynėjus. „Atsimindami juos, kartu pasimelsime ir už šiandieninę lietuvių tautą – juk visi, kas dalyvaus Sausio 13-atminti skirtuose renginiuose, mintimis nukels į tą lemtingąją naktį, kai visi susibūrė pasirengę ginti mūsų laisvę“, – sakė Palangos parapijos klebonas Marius Venskus. 

Kaip ir prieš dvidešimt penkerius metus, taip ir šiemet visi, susirinkusieji prie Atminimo laužo, bus vaišinami karšta arbata.

Jaunimo iniciatyva

Sausio 13-ąją Palanga taip pat pradės rimtimi – visi kviečiami prisijungti prie jau tradicine tapusios akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“, 8 val. ryto languose įžiebiant atminimo žvakeles. 

Palangos jaunimas, nors apie kruvinuosius įvykius žino tik iš istorijos vadovėlių ar liudininkų pasakojimų, taip pat neliks abejingas šiai liūdnai sukakčiai – 16 val. Palangos viešojoje bibliotekoje surengs jaunimo diskusiją ir dokumentinio filmo „Mes dainuosim“ peržiūrą. Popietės metu prisiminimais pasidalins palangiškis Vladas Mockus, lemtingaisiais 1991-aisiais kartu su savo sūnumi vykęs į Vilnių ginti Lietuvos laisvės. 

„Kad kruvinieji įvykiai, nulėmę tolesnį mūsų šalies likimą, nebūtų pamiršti, kasmet didžiulis dėmesys skiriamas jaunimui – žmonėms, kursiantiems Lietuvos ateitį. Sausio 13-ji Palangos jaunuoliams yra svarbi diena, tai rodo ne tik šiemetinė jų iniciatyva – kasmet prie šia liūdna proga įžiebiamų laužų jaunieji palangiškiai organizuoja įvairias atminimo akcijas, gražiai praturtinančias Sausio 13-osios paminėjimo renginius“, – sakė Palangos miesto savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Laura Grendienė. 

Malda ir menas

Minėdami visai šaliai svarbią dieną, palangiškiai Sausio 13-osios aukų atminimą pagerbs ir dalyvaudami šv. Mišiose – jos Palangos bei Šventosios bažnyčiose bus aukojamos trečiadienį, sausio 13 d., 18 val. 

Šv. Mišioms pasibaigus, 19 val., duris atvers Palangos Kurhauzas – čia rengiamas Atminimo vakaras „Žvakė naktyje“, kurio metu savo kūrybą skaitys Palangos literatai, dalyvaus moterų vokalinis ansamblis „Guboja“ bei Šaulių vyrų choras. Savo programą šiame Atminimo vakare pristatys ir jaunieji palangiškiai. „Kas mes būtume be Sausio 13-osios?“  – tokį klausimą iškels Stasio Vainiūno meno mokyklos auklėtiniai, prisijungiantys prie Palangai ir visai Lietuvai svarbios liūdnos sukakties minėjimo renginių. 

Nenugramzdinkime į užmarštį

„Sausio 13-ąją kasmet susirinkdami prie Atminimo laužo, mes visi kaip niekad aiškiai suvokiame, jog laisvė, lemtingaisiais 1991-aisis pareikalavusi aukščiausios kainos, yra didžiausias kiekvieno žmogaus turtas. Todėl nuoširdžiai kviečiu visus Palangos bei Šventosios gyventojus, o taip pat – ir kurorto svečius aktyviai dalyvauti Sausio 13-ajai paminėti skirtuose renginiuose, kurie šiemet prie Atminimo laužų sukvies jau dvidešimt penktąjį kartą. Parodykime, kaip smarkiai vertiname laisvę,  esame vieningi bei neleisime istorijai grimzti į užmarštį“, – kvietė Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. 

Laisvės gynėjų dienos paminėjimo renginių programa
Sausio 12-13 d.

Sausio 12 d. 
18.40 val. – gėlių padėjimas prie „Atminimo kryžiaus“ Šventojoje;
19 val. – Atminties valanda „Būkime kartu“. Palanga, prie paminklo generolui Jonui Žemaičiui ir Šventoji, Šventosios g. 1

Sausio 13 d. 
8 val. – pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Languose uždegamos atminimo žvakutės. 
16 val. – dokumentinio filmo „Mes dainuosim“ peržiūra. Diskusija, Prisiminimai. Palangos miesto viešoji biblioteka, Vytauto g. 61. 
18 val. – Šv. Mišių auka už Lietuvos laisvės gynėjus. Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, Šventosios Švč. Mergelės Marijos Jūrų žvaigždės bažnyčia. 
19 val. – atminimo vakaras „Žvakė naktyje“. Dalyvauja Stasio Vainiūno meno mokyklos mokiniai, moterų vokalinis ansamblis „Guboja“, Šaulių choras, Palangos literatai. Kurhauzo salė, Grafų Tiškevičių al. 1.  

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:27:07
01:32
01:48

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams