Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 18d. 17:18

Penktadienį Neries krantinėje vilniečių laukia kvapą gniaužiantis reginys

Vilniečių laukia rudens lygė
Vilniaus Etninės kultūros centro nuotr. / Vilniečių laukia rudens lygė

Jau šį penktadienį, rugsėjo 20 dieną 20 valandą, Vilniaus Etninės kultūros centras visus vilniečius ir miesto svečius kviečia kartu švęsti Rudens lygiadienį, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kiekvienais metais švenčiama lygė, taip minima šiltojo metų laiko pabaiga ir perėjimas į šaltąjį. Nuo žilos senovės žinomi papročiai rudenį atnašauti dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių, šiandien įgyja naujas formas. Kasmet Vilniaus etninės kultūros centras šiai šventei pažymėti rengia įspūdingą reginį vilniečiams Neries krantinėje prie Mindaugo tilto, kurio pagrindiniai elementai yra šviesa, tamsa, muzika. Jau 27-ąjį kartą organizuojama šventė neapsieis be naujų kūrybinių sprendimų.

Vilniaus Etninės kultūros centro nuotr./Vilniečių laukia rudens lygės misterija
Vilniaus Etninės kultūros centro nuotr./Vilniečių laukia rudens lygės misterija

Neries krantinėje prie Karaliaus Mindaugo tilto susirinkusiuosius džiugins vizualus vienos valandos renginys, kurio šių metų tema – „Saulės dovanos“. Šiai progai ruošiama misterija – ugnies ir laiko dialogas, įprasminantis blankstančios Saulės palydas į tamsos ir rimties laikotarpį. Simbolinėmis degančiomis Saulės skulptūromis dėkosime Saulei už jos suteiktas šviesos, šilumos ir derliaus dovanas. Renginio idėja bus atskleidžiama trimis veiksmais keliamatėje Neries upės erdvėje. Dešinėje krantinėje degs iš žvakių sudėti baltų mitologiniai ženklai, tris ugnies raštų segmentus lydės degančios skulptūros, kairėje Neries krantinėje ugnies reginius sustiprins šiuolaikinio šokio teatro „Airos“ šokis vandens scenoje. Reginio finale Nerimi plauks horizontali Maros vandenų simbolinė skulptūra, tarnausianti tamsiojo laikotarpio pradžios vartų idėjai. Muzikines improvizacijas kanklėmis gyvai atliks Gediminas Žilys, teminius tekstus skaitys aktorius Saulius Bareikis.

Vilniaus Etninės kultūros centro nuotr./Vilniečių laukia rudens lygės misterija
Vilniaus Etninės kultūros centro nuotr./Vilniečių laukia rudens lygės misterija

„Dar viena priežastis švęsti yra ta, kad nuo Rudens lygiadienio prasideda Ilgių metas, artėjama į Vėlines. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki pavasario Lygės – šiltojo metų laiko sugrąžtų. Vasarą gaudę ragai užleidžia vietą kanklėms, žmogus atsigręžia į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesnių – gilesnių sferų apraiškomis“, – pasakoja Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė ir koordinatorė Loreta Stoliarovienė.

Žvelgiant į rudens lygę iš astronominės pusės, svarbu pabrėžti, kad lygiadienis būna tada, kai diena susilygina su naktimi. Lygė įvyksta rugsėjo 20–22 dienomis ir visame pasaulyje nusirita smagi karnavalų, vaidinančių ir šokančių žmonių švenčių banga. Ją lydi fejerverkai, natūralios ugnies reginiai, rudens gėrybių mugės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

02:03
02:59
03:33

Esports namai