Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 31d. 12:15

Šiaulių menininkai partizaniškoje aplinkoje pristato rezistencijai dedikuotą unikalią parodą

Paroda „Ilgo rudens žygis“
Mindaugo Lukošaičio nuotr. / Paroda „Ilgo rudens žygis“

„Ilgo rudens žygis“ – taip savo naują projektą pavadino du Šiaulių menininkai, lapkričio 1-ąją netoli Kurtuvėnų pristatysiantys unikalią piešinių parodą ir muzikinį performansą. Dailininkas Mindaugas Lukošaitis ir būgnininkas Gintauto Gascevičius nusprendė atkreipti dėmesį rezistenciją – būtent šiai temai jie dedikuos visą kūrybinį vakarą. Apie tai rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Rezistencijos tema visuomet buvo artima, ja prieš maždaug 15 metų sukūręs ir ankstesnį piešinių ciklą. Tuomet vienas kūrinys turėjo išskirtinį pasisekimą – jis buvo eksponuojamas pasaulinėse parodose, vėliau jį įsigijo Dainijos šiuolaikinės dailės muziejus „Louisiana Museum of Modern Art. Po pertraukos vėl norėjau prikelti šią temą, pakartoti ją iš naujo“, – pasakojo M.Lukošaitis.

Vienos dienos parodoje „Ilgo rudens žygis“ šįkart jis eksponuos kelias dešimtis piešinių. Tiesa, pats juos labiau vadina eskizais, o ir sukurtais originalia technika – jie piešti ne pieštuku, grafitu ar anglimi, o planšetiniu kompiuteriu. „Atrodo, lyg būtų piešti tušu“, – sako menininkas.

Pristatomoje parodoje M.Lukošaitis iš naujo brėžia liniją, matuoja nedraugiškas ribas, narplioja dviprasmybių tinklus ir neria į nežinomybę. „Jėgos nelygios, nes įsibrovėliai kibūs ir nepailstantys. Kova tampa nepakeliamai sunki ir linijos ima grėsmingai trūkinėti“, – apie parodą sako jis.

Visi piešiniai bus įrėminti, jie kabės lauke, papuoš iškirtinės sodybos sienas. Įdomu tai, kad „Ilgo rudens žygį“ dainininkas nusprendė pristatyti išskirtinėje vietoje – savo gimtojoje sodyboje, vienkiemyje netoli Kurtuvėnų miestelio.

Vieta čia esą – neeilinė: troba stovi girioje, viduryje miško, gamtos apsuptyje. „Čia užaugau, čia praleidau ne vieną vasarą, o ir pati sodyba Antrąjį pasaulinį karą atlaikė, išgyveno permainingus laikus. Trobelė labai lietuviška, apsamanojusiu stogu, šalia auga klevas, tema – labai lietuviškai lyriška, net tokia partizaniška – tokia miško aplinka šiai parodai daug labiau tinka nei baltos galerijos sienos ar urbanistinė erdvė“, – sakė jis.

Tačiau išskirtinę vietą žemėlapyje nelengva rasti, todėl ketinantiems atvykti M.Lukošaitis nurodo koordinates, užtikrina – norint atrasti šią vietą teks pasinaudoti navigacija. Kita vertus, dėl šios priežasties kultūrinis vakaras tampa dar labiau išskirtinis.

Mindaugo Lukošaičio nuotr./Paroda „Ilgo rudens žygis“
Mindaugo Lukošaičio nuotr./Paroda „Ilgo rudens žygis“

„Prie Lapkričio 1-osios, Visų šventųjų dienos, renginio specialiai netaikėme, taip sutapo. Šią dieną žmonės važinėja po Lietuvą, gal kas pro šalį vykdamas nuspręs užsukti... O ir parodos pavadinimas „Ilgo rudens žygis“ simbolinis – juk nuo lapkričio prasideda tas ilgas ruduo“, – svarstė parodos autorius.

Pasak jo, atidarymo turėtų nepraleisti visi, kuriems artima rezistencijos tema, tie, kuriems rūpi tautos likimas, kurie nori iš arčiau pažinti Lietuvos istoriją, vertina meną. Galiausiai – nori vakarą praleisti grynai ore ir pasiklausyti siautulingo G.Gascevičius pasirodymo – perkusininkas muzikaliai iliustruos M.Lukošaičio piešinius.

„Mūsų didžiausias noras – kad žmonės pabūtų kartu. Juk patys žmonės kuria situacijas, diskusijas, tas santykis tarp žmonių – labais svarbus. Bendravimas, draugystė, pasitikėjimas – tai ryšių stiprinimas, kuris svarbus ir rezistencijos temai. Drauge su Gintu eksperimentuojame siekdami sujungti dailę ir muziką, tikimės, kad ateityje turėsime dar daug įdomių projektų“, – kalbėjo M.Lukošaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/