Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 27d. 16:16

Vilniaus operos festivalis – pirmas ir... paskutinis?

Gintautas Kėvišas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Gintautas Kėvišas

Kai tradiciškai operos mėgėjai vasarai atsisveikindavo su opera, šiais metais to daryti nereikės – birželio 9–28 dienomis Nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT), Rusų dramos teatre ir Trakų pilies kieme vyks pirmasis tarptautinis Vilniaus operos festivalis.

„Šio festivalio atsiradimas siejamas su nacionaline programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė“. Šiandien apie jo tąsą dar per anksti kalbėti. Teoriškai Vilnius galėtų turėti operos festivalį, bet kaip išeis praktiškai, dar neaišku“, – pristatymas pirmąjį operos festivalį apie perspektyvas kalbėjo LNOBT vadovas Gintautas Kėvišas.

Festivalio programa melomanams pasiūlys Sankt Peterburgo Marijos teatro gastroles, per kurias 250 muzikantų ir operos solistų pristatys 3 veiksmų, 5 valandų trukmės sceninę misteriją „Parsifalis“ bei dviejų veiksmų operą „Užkerėtas klajūnas“.

„Marijos teatras ir jo vadovas Valerijus Gergievas – viena žymiausių ir geidžiamiausių trupių pasaulyje, – pasirinkimą aiškino G.Kėvišas. – „Parsifalis“ daug reikalauja tiek iš klausytojų, tiek iš atlikėjų – jam pasiruošti reikia visos dienos. Tuo tarpu „Užkerėtas klajūnas“ – trumpas ir orginaliai pastatytas kūrinys, specialiai pritaikytas naujajai koncertų salei.“

Opera „Lietuviai“ pareikalavo labai daug nervų, susijusių su finansinėmis problemomis. Tiek režisierius, tiek kiti operos kūrėjai jau seniai galėjo mums pasakyti, kad statytume ją patys...Taip pat Vilniaus operos festivalis parodys vienus ryškiausių LNOBT pastatymų: „Pasija pagal Joną“, „Meilė ir kiti demonai“ ir premjerą „Traviata“.

„Išrinkome įvairių epochų ir įvairios estetikos kūrinius, norėdami publikai ir kritikams parodyti įvairų teatrą“, – tikino LNOBT vadovas.

Senojoje Vilniaus operoje – Rusų dramos teatre – Lietuvos žiūrovai galės pamatyti ir išgirsti Giedriaus Kuprevičiaus kūrinį „Karalienė Bona“, kuris atstovaus Lietuvos operai. Taip pat bus parodytos, anot G.Kėvišo, vienos įdomiausių šių laikų kūrinių – Gintaro Varno madrigalinės operos „Tankredžio ir Klorindos dvikova. Nedėkingųjų šokis“.

Vilniaus operos festivalis iškilmingai bus uždarytas Trakų pilies kieme su didele būtent šiai erdvei kuriama chorine opera „Lietuviai“, kurią režisuoja Jonas Jurašas.

„Režisierius toje erdvėje nori padaryti spektaklį, kur techninės garsinimo galimybės turės labai didelę reikšmę. Jurašo sumanymas – kad scena būtų visas pilies kiemas, – išdavė LNOBT muzikinis vadovas ir dirigentas Robertas Šervenikas. – Opera statoma lietuvių kalba, nes norėtųsi, kad publika suprastų kiekvieną žodį, o švieslentės į pilies kiemą nesinorėjo kabinti. Joje dainuos LNOBT solistai, kurių ruošiamos dvi sudėtys.“

Apkarpytas Vilniaus operos festivalio biudžetas siekia beveik 3 milijonus litų. Pusė sumos skiriama pagal VEKS programą, tačiau pinigai organizatorių dar nepasiekė.

„Opera „Lietuviai“ pareikalavo labai daug nervų, susijusių su finansinėmis problemomis. Tiek režisierius, tiek kiti operos kūrėjai jau seniai galėjo mums pasakyti, kad statytume ją patys... – išdavė G.Kėvišas, tikėdamasis, kad žadėti pinigai greitai pasieks organizatorių sąskaitas ir dėl to būsimų pastatymų kokybė nenukentės. – Iš patikimų šaltinių sužinojome, kad Kultūros ministerijoje jau pasirašyta sutartis ir netrukus turi būti pradėta vykdyti.“

Tuo tarpu bilietais į Vilniaus operos festivalį jau prekiaujama savaitę.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės