15min be reklamos
2021 09 16, 12:24

Vilniuje vyks diskusijos apie kultūros paveldą

Rugsėjo 23 dieną kultūros paveldo festivalis „Heritas“ kviečia visus Vilniaus gyventojus ir miesto svečius į Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje salėje vyksiančias alternatyvias diskusijas, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vaivorykštė virš Gedimino pilies
Vaivorykštė virš Gedimino pilies / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Jų metu paliesime keturias aktualumo neprarandančias temas, apimančias kultūros paveldo įveiklinimo, komunikavimo, interpretavimo bei paveldo konfliktų sferas. Renginio organizatoriai kviečia dalyvius užimti ne pasyvių klausytojų vietas, o aktyviai įsitraukti į diskusijas, išreiškiant savo nuomonę ir keliant probleminius klausimus.

Diskusijoje „Kaip „įdarbinti“ kultūros paveldą? Poreikis, interesai, iššūkiai“ dalyviai ir pranešėjai ieškos atsakymų į klausimus – ar mes gebame ne tik utilitariai įkinkyti paveldą, bet ir su juo apskritai ką nors prasmingo veikti? Ar praeities ženklai mūsų dienomis yra aktyvūs veikėjai, o ne tik pasyvūs statistai? Diskusijoje kalbėsimės, kaip bėgant laikui keitėsi požiūris į praeities įveiklinimą ir poreikį tai daryti; su kokiais iššūkiais susiduria valdytojas, norintis suderinti verslą su „praeities dvasios“ išsaugojimu; kaip intensyvesnis arba kūrybingesnis paveldo naudojimas gali padėti išvengti perteklinių intervencijų.

Diskusijos dalyviai ir pranešėjai: architektas Vytautas Biekša, nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistas – Robertas Zilinskas, konsultantas, laidos „Rinkodaros guru“ autorius ir vedėjas – Giedrius Juozapavičius, diskusiją moderuos architektas – Matas Šiupšinskas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Vytautas Biekša
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Vytautas Biekša

Pagrindinė diskusijos „Paveldas – atsinaujinantis išteklius. Masinės statybos daugiabučių palikimo interpretacija“ tema – naujasis paveldas – daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksai ir rajonai. Atėjus laikui juos renovuoti, keliamas klausimas – ar jie pasižymi kokiomis nors vertėmis, o jei taip, tai kokiomis? Ar gali vertę įgauti tai, kas atsirado kaip masinė gyvenamoji statyba? Ar šiai architektūrai privalu taikyti unikalaus kūrinio kriterijus, ar tai daugiau socialinę ir istorinę vertę turintys objektai šiuolaikinėje, į tvarumą orientuotoje visuomenėje?

Į šiuos bei daugelį kitų klausimų diskusijoje bandys atsakyti architektė, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė – Rūta Leitanaitė, paveldosaugininkė, Vilniaus universiteto istorijos fakulteto lektorė – Dr. Viltė Janušauskaitė, menotyrininkė, Vilniaus muziejaus direktorė – Dr. Rasa Antanavičiūtė. Diskusiją moderuos architektūros istorikė, Vilniaus universiteto istorijos fakulteto profesorė – Dr. Marija Drėmaitė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rasa Antanavičiūtė ir Marija Drėmaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rasa Antanavičiūtė ir Marija Drėmaitė

Diskusijoje „Paveldo komunikacija: ieškomas vertėjas. Nutolę erdvėje, suartinti komunikacijos“ paveldo tyrinėtojai ir praktikai kviečiami pasidalinti patirtimi ir įžvalgomis, kaip perteikti įvairius erdviniu požiūriu nutolusius kultūros paveldo objektus. Organizatoriai kvies diskutuoti apie kultūros kelių, kaip paveldo komunikacijos fenomeną, paveldo muziejų ir muziejų–draustinių komunikacijos iššūkius ir galimybes.

Diskusijos moderatorė – archeologė, Vilniaus universiteto istorijos fakulteto docentė Justina Poškienė, diskusijos dalyviai ir pranešėjai: kultūros istorikė, ambasadorė – Dr. Irena Vaišvilaitė, menotyrininkė, Vilniaus dailės akademijos lektorė – Dr. Indrė Užuotaitė bei Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus – draustinio direktorė – Dr. Laura Prascevičiūtė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Irena Vaišvilaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Irena Vaišvilaitė

„Paveldo konfliktai – ko jie mus moko. Laikas, turtas ir pinigai“ diskusijoje dalyviai ir pranešėjai kalbės apie paveldo išsaugojimo priežastis, apie tai kas yra būtina paveldo išsaugojimui, dažną išteklių stoką bei iš to iškylančias dilemas – ar būti autentiškam apsimoka? Tai retorinis klausimas, kuris yra labai aktualus autentiškumui išsaugoti.

Apie tai paskutinėje dienos diskusijoje kalbės: Paliesiaus dvaro šeimininkas – prof. Julius Ptašekas, UAB „Citus Group“ generalinis direktorius – Mindaugas Vanagas, architektė, VšĮ „Idėjos miestui“ vadovė – Dr. Inga Urbonaitė-Vadoklienė. Diskusiją moderuos: paveldo apsaugos specialistas – Renaldas Augustinavičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Renaldas Augustinavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Renaldas Augustinavičius

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto ir „Heritas“ organizuojama alternatyvi diskusijų erdvė – tai idėjų ir bendrų sprendimų paieškos laboratorija, į kurią kviečiami visi besidomintys kultūros paveldu ir jo išsaugojimu. Renginys vyks rugsėjo 23 d. 10:00–18:00 val., Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžioji salėje. Daugiau informacijos čia.

Norint dalyvauti renginyje reikalinga išankstinė registracija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai