-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Oskaro Koršunovo ir Mariaus Ivaškevičiaus „Kantas“ keliasi į „Zoom“ platformą

Antroji COVID-19 pandemijos banga ir paskelbtas karantinas Lietuvoje uždarė teatrų duris, tačiau nesugebėjo „uždaryti“ teatro menininkų entuziazmo ir kūrybiškumo. Režisierius Oskaras Koršunovas ir jo OKT/Vilniaus miesto teatras pradeda teatro „Zoom“ platformoje ciklą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Oskaras Koršunovas ir Marius Ivaškevičius
Oskaras Koršunovas ir Marius Ivaškevičius / K.Meliausko nuotr./D.Matvejevo nuotr.

„Kantas“ – keturių veiksmų pjesė, kurioje pasakojama apie vienus pietus pas vokiečių filosofą Immanuelį Kantą. Veiksmas vyksta apie 1784 metų lapkritį Karaliaučiuje. Vyrai susirenka tradiciniam kasdieniam pašnekesiui prie pietų stalo.

„Pjesės vyrų pietūs – iš I.Kanto biografijos. Jis buvo pedantiškai susidėliojęs savo dieną. Rytą keldavosi apie 5 valandą, gerdavo arbatą, surūkydavo pypkę. Tada dirbdavo. Po to – paskaita studentams, atėjusiems pas jį į namus. Nuo 13 ar 14 valandos – pietūs, į kuriuos susirinkdavo draugai. Priklausomai nuo pokalbio, pietūs trukdavo net iki penkių valandų“, – apie pjesę „Kantas“ pasakoja jos autorius M.Ivaškevičius.

O.Koršunovui ir M.Ivaškevičiui „Kanto“ skaitymui „Zoom’e“ pavyko suburti net keleto kartų aktorius. Tai Vytautas Anužis, Ramūnas Cicėnas, Aistė Zabotkaitė, Juozas Budraitis, Arvydas Dapšys, Algirdas Dainavičius, Arūnas Vozbutas, Elzė Gudavičiūtė, Nelė Savičenko ir Povilas Budrys.

„Tai nėra teatras tiesiogine šio žodžio prasme, tai kažkas kita. Mes nuolat galvojame apie naujas teatro formas, ypač dabartinėje pandemijos situacijoje. „Zoom“ teatras yra kažkas visiškai naujo. Taip pat rodysime spektaklių transliacijas online, nufilmuotų spektaklių įrašus. Kuriasi nauja teatro platforma. Gal tai kiek primena TV spektaklius, bet iš tiesų tai yra naujos teatro raiškos formos ir būdai užmegzti ryšį su žiūrovais. Taip pat rodysime spektaklio „Irano konferencija“ transliaciją, filmuosime spektaklį „Pasikėsinimai į jos gyvenimą“. Pastarieji spektakliai bus artimi kino estetikai. Manau, netgi pasibaigus karantinui „Zoom“ ir kitos naujos teatro formos išliks“, – mintimis apie „pandemines“ teatro formas dalinasi O.Koršunovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Oskaras Koršunovas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Oskaras Koršunovas

M.Ivaškevičius ir O.Koršunovas puikiai pažįsta vienas kitą. Jų kūrybinėse biografijose – bendri darbai tikroje teatro scenoje. Tai „Mališ“, „Rusiškas romanas“ ir kultiniu tapęs „Išvarymas“.

Menininkai jau yra bendradarbiavę ir "Zoom" platformoje. Pavasarį paskelbto karantino metu jie įgyvendino tarptautinius pjesių „Alpulys“ ir „Miegantys“ skaitymus, suvienijusius įvairių šalių aktorius. Būtent šių dviejų bandymų sėkmė paskatino menininkus tęsti kūrybinius ieškojimus virtualioje erdvėje.

Paradoksalu, tačiau 2013 m. parašytas „Kantas“ iki šiol nėra pastatytas Lietuvoje. Scenos rampos šviesą pjesė yra išvydusi Maskvos Vladimiro Majakovskio teatre (Rusija) ir Talino teatre (Estija).

„Geriausia tai pamatyti, tai yra, įsivaizduoti – ramų, lėtą Kionigsbergo miestą Rytų Prūsijoje, kurio šiandien nebėra. Rytų Prūsijoje, kurios irgi nebėra, jis yra sostinė, bet pasaulio mastu tai – provincija. Ir pats pasaulis tuo metu dar yra palyginti jaunas, nepažinęs dviejų Pasaulinių karų, XIX amžiaus industrializacijos, dar išvis nepažinęs šio ir ateinančio amžiaus. Prancūziją greitai sudrebins Didžioji jos revoliucija, bet ir tai kol kas – ateitis.

Užtai dabartis rami. Per laikraščius gaunamos žinios, kad Amerika jau nepriklausoma, Prancūzijoje kyla į dangų pirmieji oro balionai ir su jais į pasaulį ateina pirmieji skraidantys žmonės. O tuo pat metu Islandijoje ugnikalnis spjaudo lavą. Jis jau veržiasi daugelį mėnesių ir baisūs vulkaniniai debesys gaubia ir baigia apnuodyti pusę Šiaurės Europos. Bet apie tai čia nežinoma: laikraščiai nieko nerašo. Kionigsberge jau lapkritis, o šilta, gražu, kaip rugsėjį. Įtartinai ramu“, – tokia įžanga pjesę „Kantas“ pradeda M.Ivaškevičius.

D.Matvejev nuotr./Marius Ivaškevičius
D.Matvejev nuotr./Marius Ivaškevičius

„Kantas“ – ne vienintelis virtualaus teatro įvykis šį gruodį OKT/Vilniaus miesto teatre. Gruodžio 16 d. vyks kitos M.Ivaškevičiaus pjesės „Alpulys“, parašytos remiantis Nobelio premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič romanu „Cinko berniukai“, skaitymas. Jį taip pat režisuos O.Koršunovas. Kitus du skaitymus galima priskirti filosofinio teatro krypčiai. Tai Platono „Dialogai“, režisuojami Ervino Koršunovo, ir filosofo Kasparo Pociaus pjesės skaitymas, režisuojamas Augtumo Danieliaus Harner. Pastarieji žiūrovų lauks taip pat dar gruodį.

M.Ivaškevičiaus pjesės „Kantas“ skaitymas, režisuojamas O. Koršunovo – jau šį ketvirtadienį, gruodžio 3 d., 19 val. Zoom platformoje. Tiesioginė transliacija žiūrovams vyks OKT/Vilniaus miesto teatro feisbuko paskyroje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius