Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Legendinio dailininko Samuelio Bako muziejus duris atvers jau šį rudenį

2017 m. lapkritį Samuelio Bako muziejus bus atidarytas Vilniuje – dailininko gimtajame mieste. Muziejus įsikurs sostinės Naugarduko g. 10/2 ir veiks kaip Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinys.
S.Bako tapybos paroda „Gyvenimo stotys“
S.Bako tapybos paroda „Gyvenimo stotys“

2016 m. pabaigoje Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus pasirašė istorinę meno kūrinių dovanojimo sutartį su šiuo metu Bostone gyvenančiu dailininku Samueliu Baku ir jį atstovaujančia Puckerio galerija. Sutartyje numatyta, kad muziejui bus padovanota per šimtą vertingų dailininko tapybos darbų ir kitų meno kūrinių. Bendradarbiaujant su Puckerio galerija, prieš tai muziejuje buvo atidaryta S. Bako tapybos paroda „Gyvenimo stotys“, sulaukusi didžiulio visuomenės susidomėjimo.

S. Bako, gimusio 1933 m., kūrybinis kelias prasidėjo neįtikėtinoje vietoje – Vilniaus gete, kur buvo surengta vos devynerių metų sulaukusio jaunojo dailininko piešinių paroda, itin gerai įvertinta meno žinovų. Stebuklingai išgyvenęs karo metus S. Bakas atsidūrė perkeltųjų asmenų stovykloje Vokietijoje.1948 m. jis išvyko į Izraelį, kur mokėsi Becalel meno mokykloje. Gavęs Amerikos-Izraelio fondo stipendiją S. Bakas persikėlė į Paryžių, čia studijavo École des Beaus Art meno mokykloje, vėliau gyveno Italijoje ir Šveicarijoje. 1993 m. dailininkas įsikūrė Masačiusetso valstijoje, JAV.

S. Bakas yra surengęs personalines parodas įvairių pasaulio miestų – Romos, Londono, Paryžiaus, Monrealio, Jeruzalės ir kt. – galerijose, muziejuose bei universitetuose. 2001 m. atidaryta pirmoji dailininko paroda Vilniuje. Apie S. Baką yra išleista keliolika knygų, sukurta dokumentinių filmų. Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje saugomi unikalūs dailininko vaikystės piešiniai, sukurti Vilniaus gete.

Pasak muziejaus direktoriaus Marko Zingerio, S. Bako kūryba šiandien yra kaip niekad aktuali.

„Dailininko drobės sietinos ne tik su jo prarasta Vilne, kuri yra metaforiškas Bako kūrybos leitmotyvas, bet ir su nūdienos gyvenimo realijomis. Bako vaizdiniai atviri naujiems laikams, naujoms kartoms. Tai ne tik tremtiniai iš biblinio rojaus, tai ne tik klajojantys žydai, tai, mano akimis, pasikartojanti ir universali žmogaus būsena“, – teigia M. Zingeris.

Pasaulinę šlovę pelniusio menininko kūrybai būdingas autentiškas stilius, apjungiantis tobulų renesansinių figūrų detales, metafizines siurrealistų erdves, arte povera, savaip interpretuotą judėjo-krikščionišką ikonografiją, gilų simbolizmą, ypač – vaikystėje prarasto pasaulio metaforas. Svarbiausia S. Bako kūrybos detalė, kurią neabejotinai pastebės ir muziejaus lankytojai – metafizinių, giliųjų žmoniją jaudinančių klausimų erdvė.

Pirmoji Samuelio Bako muziejaus ekspozicija, kurioje bus galima pamatyti 37 autentiškus dailininko kūrinius, aprėpiančius XX a. I pusę – XXI a. pirmąjį dešimtmetį, bus atidaryta 2017 m. lapkritį. Kiek vėliau duris atvers antroji ekspozicinė erdvė bei edukacinis centras. Čia su S. Bako kūryba bus supažindinama per į vaikus bei suaugusius orientuotus edukacinius užsiėmimus, dailininko kūrybos ir joje aptinkamų simbolių aptarimus, diskusijas.

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus – vienintelis žydų muziejus Lietuvoje, kuriame veikia Lietuvos žydų dailės, kultūros, istorijos, judaikos ir Holokausto ekspozicijos, vyksta vietiniai ir tarptautiniai renginiai, organizuojami edukaciniai užsiėmimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius