Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ką reikėtų žinoti prieš keliaujant į kalnus?

„Rinkdamiesi kalnus, lietuviai pirmiausia turėtų įvertinti ne tik savo norus, bet ir galimybes. Pradedantiesiems vertėtų rinktis pasivaikščiojimus kalnų takais, nes juose gana saugu, o pagrindiniai maršrutai aiškiai sužymėti. Pirmajai pažinčiai su kalnais šis variantas – pats geriausias“, – teigia Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentė Vilma Tūbutytė.
Tatrų kalnuose
Tatrų kalnuose / M.Mozyro nuotr.

Anot specialistės, nuo kelionės tikslo priklauso ir įranga. Paprastiems pasivaikščiojimams esą užteks orą ir kitas sąlygas atitinkančios aprangos bei tvirtų, patogių batų, tačiau jei pasirenkama kopti į sudėtingesnes viršūnes, prireiks visos alpinisto įrangos – ledkirčio, alpinistinių „kačių“ (nagės, tvirtinamos ant bato pado), virvių ir kitos įrangos.

„Visus kalnus vienija vienas dalykas – juose labai greitai keičiasi oro sąlygos, todėl tiek mėgėjai, tiek profesionalai turi būti pasiruošę net ir pačioms atšiauriausioms sąlygoms“, – rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Apšilimas ir pažintis su kalnais – pasivaikščiojimas

Draudimo bendrovės „ERGO“ Asmens ir Civilinės atsakomybės draudimo skyriaus vadovė Aušros Jusės teigimu, keliaujant į kalnus taip pat svarbu apgalvoti visą kelionės scenarijų.

„Saugumas kalnuose priklauso nuo tinkamo pasirengimo kelionei, todėl dar prieš vykstant reikėtų įvertinti savo fizinę būklę ir pasirinkti tinkamo sudėtingumo maršrutą. Šiandienos technologijos leidžia operatyviai reaguoti į besikeičiančią oro temperatūrą, kritulių grėsmę, kopimo sąlygas ir kitą svarbią informaciją, todėl ją sekti reikėtų nuolatos. O pati svarbiausia taisyklė kalnuose – neskubėti. Gerai apgalvojant savo veiksmus galima išvengti traumų“, – tikina ji.

Anot A.Jusės, vienos dažniausių kalnuose patiriamų traumų yra įvairūs sumušimai, nubrozdinimai ir sąnarių patempimai.

„Vykstant į kalnus verta pasiimti ir nedidelę kelionių vaistinėlę. Vertinga įsidėti pleistrų, tvarsčių, dezinfekcinių priemonių ir vaistų nuo skausmo“, – rekomenduoja ji.

M.Mozyro nuotr./Tatrų kalnuose
M.Mozyro nuotr./Tatrų kalnuose

Ant bangos – organizuotos ekskursijos

V.Tūbutytė pažymi, kad pastaruoju metu dažnai linksniuojamos sąvokos „kalnų turizmas“ ir „alpinizmas“ skiriasi – dažniausiai dėl naudojamos įrangos ir pasirinktų kalnų pobūdžio.

„Kalnų turizmas dažniausiai reiškia įvairius žygius, kai daug laiko praleidžiama kalnuose, tačiau nekopiama sienomis. Jo įranga dažniausiai būna gerokai paprastesnė, o pats užsiėmimas nereikalauja ypatingų techninių žinių. Alpinizmas yra kopimas į aukščiausias ir sudėtingiausias viršūnes, į kurias paprastai jokie takeliai neveda. Norint užsiimti šia sporto šaka, reikia daug žinių ir patirties. Alpinistai naudoja įvairesnę ir sudėtingesnę įrangą, kuriai dažniausiai reikia ir didesnių investicijų“, – pasakoja Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentė.

Anot specialistės, pastaruoju metu Lietuvoje taip pat populiarėja organizuotos ekskursijos į Azijos ar Europos šalių kalnus. V.Tūbutytės teigimu, Europoje žmonės renkasi Tatrus, Prancūzijos, Italijos, Austrijos Alpes, Norvegijos ir Ispanijos kalnus.

VIDEO: Aukštieji Tatrai – puiki vieta trumpoms atostogoms
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Saulėtekis Austrijos kalnuose
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Saulėtekis Austrijos kalnuose

Ruoštis reikia ir ne sezonu

Kaip ir visos sporto šakos, kalnų turizmas ir alpinizmas esą turi savo sezonus: pasivaikščiojimai kalnuose ir nesudėtingi kopimai dažniausiai populiarūs vasarą, o žiemą renkamasi sudėtingesnius maršrutus, kurie nebūna pasiekiami kitais metų laikais.

Pasak V.Tūbutytės, planuojant kelionę į kalnus jai ruoštis galima pradėti ir ne sezonu – tai, jos teigimu, ne tik palengvins būsimą kelionę, bet ir padės sutvirtėti fiziškai: „Labiausiai reikia treniruoti širdį – bėgioti, plaukioti, minti dviratį. Jei renkatės bėgimą, geriausia tą daryti miške, nelygiu takeliu, reljefingoje vietoje arba ten, kur yra kalnelių ir kyšo medžių šaknys. Tai simuliuoja kalnų aplinką, kurioje daug nelygumų, o po kojomis painiojasi akmenys. Taip pat verta išeiti į žygius su sunkia kuprine, kad organizmas pasiruoštų priimti krūvį.“

VIDEO: Patyrę alpinistai pataria, ko nedaryti kalnuose

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius