Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvos žemėlapį papuoš 5 širdies formos maršrutai

Rugsėjo 29 dieną minint Pasaulinę širdies dieną, didžiųjų Lietuvos miestų gyventojams pristatomi penki širdies formos pėsčiųjų maršrutai. Taip miestiečiai kviečiami atkreipti dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligas, kurios nulemia net daugiau nei 50 proc. mirčių Lietuvoje, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vilniaus maršruto iliustracija
Vilniaus maršruto iliustracija / Asmeninio archyvo nuotr.
Temos: 1 Kelionės

Išanalizavus daugiau nei 50 tūkst. Lietuvos pacientų, kurių amžiaus vidurkis 62 metai, duomenis, paaiškėjo, kad beveik pusė jų serga hipertenzija, o 62 proc. turi padidėjusį cholesterolį. Hipertenzija (aukštas kraujo spaudimas) ir dislipidemija (cholesterolio perteklius kraujyje) yra vieni iš pagrindinių rizikos veiksnių, sukeliančių miokardo infarktą, insultą, širdies nepakankamumą ir kitas pavojingas ligas.

„Šių ligų pavojus slypi jų simptomuose – jų iš esmės nėra. Tam, kad pacientui būtų diagnozuota hipertenzija ar padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, jis turi nuolatos tikrintis, konsultuotis su gydytoju ir, nustačius ligą, laikytis paskirto gydymo režimo“, – teigia Lietuvos širdies asociacijos prezidentė, Vilniaus universiteto Santaros klinikų profesorė Sigita Glaveckaitė.

123RF.com nuotr./Kraujospūdžio aparatas
123RF.com nuotr./Kraujospūdžio aparatas

Hipertenzija pacientui nustatoma, kai jo kraujospūdis matuojant gydytojo kabinete yra lygus arba didesnis nei 140 ir/ar 90 mmHg. Cholesterolio rodiklių vertinimas priklauso nuo paciento rizikos susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Jei rizika susirgti šiomis ligomis yra maža – „blogojo“ cholesterolio (MTL) rodiklis turėtų būti žemesnis nei 3 mmol/l. Jei rizika – vidutinė, šis rodiklis neturėtų viršyti 2,6 mmol/l. O jei pacientas yra didelės ir labai didelės rizikos susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, MTL kiekis kraujyje turėtų būti, atitinkamai, žemesnis nei 1,8 mmol/l ir 1,4 mmol/l.

5 širdies formos maršrutai didžiuosiuose Lietuvos miestuose

Reguliarus fizinis aktyvumas, subalansuota mityba ir kokybiškas poilsis – itin svarbūs širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai bei kontrolei, ir gali būti pasiekiami valios pastangomis. Būtent todėl, minint Pasaulinę širdies dieną, gyventojai kviečiami išeiti pasivaikščioti specialiais takais.

Širdies formos maršrutus gyventojai gali įveikti Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje. Vaizdingi ir gamtą mieste atrasti kviečiantys maršrutai sukurti bendradarbiaujant su „TrenkTuro“ komanda.

Visi maršrutai nemokamai pasiekiami „TrenkTuro“ svetainėje, o naviguoti jais jau galite ir „TrenkTuras“ mobilioje programėlėje, kurią jau galima atsisiųsti „Google Play“ parduotuvėje, o netrukus ir „App Store“.

„Suaugęs žmogus vidutinio intensyvumo fizine veikla per dieną turėtų užsiimti bent 30-60 minučių. Maždaug tiek laiko reikės norint apeiti širdies formos maršrutą pasirinktame mieste. Į pasivaikščiojimą pakvieskite savo tėvus, senelius, draugus ir kitus artimuosius. Būti aktyviais ir rūpintis savo širdimi turime visi, nepriklausomai nuo mūsų amžiaus“, – sako „TrenkTuro“ direktorius Deividas Urbonavičius.

Hipertenzijos bei dislipidemijos gydymas pacientus dažnai gąsdina. Deja, bet diagnozavus šias ligas gydymas pacientui greičiausiai bus taikomas visą gyvenimą. Paciento būklė gydymo metu gali pagerėti, tačiau tai nereiškia, kad gydymą galima nutraukti. Atsakingai vartojant vaistus, arterijos sensta lėčiau ir mažėja tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Nesilaikant paskirto gydymo, pacientai rizikuoja patirti mirtinas širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijas.

„Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirštamumo priežastis Lietuvoje, todėl matuotis savo kraujospūdį bei stebėti cholesterolio kiekį kraujyje turime kiekvienas. Pacientai, kuriems diagnozuojama hipertenzija arba padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje turi reikšmingai padidintą riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ir mirti nuo jų. Tad, atsakingai laikytis sveikos gyvensenos principų ir paskirto gydymo yra gyvybiškai svarbu“, – teigia S.Glaveckaitė.

Riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis galite sumažinti, jei laikysitės tikslaus paskirto gydymo – vartosite vaistus taip, kaip paskyrė gydytojas, bei vadovausitės sveikos gyvensenos principų: vartosite mažiau alkoholio, mesite rūkyti, nuolatos užsiimsite fizine veikla bei sveikai maitinsitės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius