Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 rugpjūčio 30d. 11:22

7 lietuviškiems maisto produktams – ženklas, atpažįstamas visoje ES: ką jis reiškia?

Daujėnų duona
Projekto partnerio nuotr. / Daujėnų duona

Nemažai lietuvių mėgsta savo šalyje pagal tradicinius receptus pagamintus maisto produktus. Šias gėrybes jie renkasi ne tik šventėms, bet ir kasdienai. Išskirtiniais lietuviškais produktais galime didžiuotis visoje Europos Sąjungoje (ES), o užsieniečiai (bei patys tautiečiai) juos gali atpažinti pagal specialų žymėjimą.

Vienodas žymėjimas visoje ES

Lietuvoje, kaip ir visose ES šalyse, žemės ūkio ir maisto produktams gali būti suteikiami saugomos kilmės vietos nuorodos (SKVN), saugomos geografinės nuorodos (SGN) ar garantuoto tradicinio gaminio (GTG) ženklai.

Anot pranešime žiniasklaidai cituojamos žemės ūkio viceministrės Ausmos Miškinienės, suteiktos nuorodos leidžia vartotojams sužinoti apie konkretaus produkto išskirtinumą.

Iš viso Lietuva ES lygiu yra įregistravusi 7 savo ypatumais išsiskiriančių maisto produktų pavadinimus. Patvirtinimo laukia dar 3 produktų pavadinimai.

„Lietuvoje turime „Lietuvišką varškės sūrį“, sūrį „Liliputas“, „Daujėnų naminę duoną“, „Lietuvišką skilandį“ ir kt. Europos šalyse šiais ženklais paženklinti produktai ypač vertinami. Pavyzdžiui, alyvuogių aliejus, vynas, sūris, mėsos gaminiai Prancūzijoje, fetos sūris Graikijoje, Parmos kumpis, itališkas sūris mozzarella ir kiti“, – sako maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė Raminta Bogušienė.

Ką reiškia ženklai?

Žymėjimas SKVN taikomas tada, kai produktų gamybos ir perdirbimo etapai (žaliavų gamyba ir perdirbimas) privalo būti atlikti konkrečiai apibrėžtoje geografinėje vietoje, o žymėjimui SGN pakanka tik vieno gamybos etapo įgyvendinimo konkrečioje geografinėje vietovėje.

Vienas geriausiai žinomų produktų su saugoma geografine nuoroda (SGN) – „Daujėnų naminė duona“.

„Daujėnų duona yra gaminama pagal tradicinį ruginės duonos receptą ir būdą, kuris keliavo iš kartos į kartą. Pačioje pradžioje, kai dar gyvenau su savo mama, aš gerai žinojau, kaip kepti duoną, bet laikui bėgant pasimiršo. Laimei, kad prisiminimus atgaivinti padėjo kaimo močiutės. Kalbant apie gaminimą, mūsų duonos tešla yra užmaišoma ir natūraliai rauginama mediniuose duonkubiliuose, o vėliau, maždaug po paros, kai tešla būna tinkama, mes ją kepame. Ruginė duona, kitaip nei kvietinė, negali būti valgoma iškart. Pavyzdžiui, iškepusi ruginė duona pirmiau atvėsinama, o vėliau įdedama į lentyną ir uždengiama storu audeklu, kad subręstų. Kai duona subręsta, tik tada ji yra pjaustoma ir valgoma, nes ruginė duona, kitaip nei kvietinė, yra skanesnė pastovėjusi, o ne šilta, ištraukta iškart iš krosnies“, – sako įmonės, gaminančios „Daujėnų naminę duoną“ įkūrėja Vitalija Stankevičienė.

Projekto partnerio nuotr./Daujėnų duona
Projekto partnerio nuotr./Daujėnų duona

Garantuotas tradicinis gaminys (GTG) – nurodo patiekalo tradicinį ir specifinį pagaminimo pobūdį ir yra gaminamas tradiciniu, ne mažesniu nei 30 metų iš kartos į kartą perduodamu gamybos būdu arba iš tradicinių žaliavų.

Šiuo ženklu pažymėtas tradicinis žemaitiškas kastinys. Jo gaminimo būdas bei receptas nekinta metų metus – dabar, kaip ir anksčiau, jis gaminamas iš grietinės, rūgpienio, sviesto, česnako, druskos ir prieskonių.

A. Černės nuotr./Žemaitiškas kastinys su bulvėmis
A. Černės nuotr./Žemaitiškas kastinys su bulvėmis

Saugomą nuorodą produktas gali turėti tik vieną – SKVN, SGN arba GTG. Bet kartu jis gali būti ir ekologiškas bei nacionalinės kokybės (NKP).

Nauda ir gamintojui, ir vartotojui

„Specialus ženklinimas ne tik suteikia produktui pridėtinę vertę, kelia vartotojo pasitikėjimą produktu, ir padeda specifinių produktų gamintojams išlaikyti konkurencingumą rinkoje. Be to, tiek Lietuva, tiek ES remia šių produktų propagavimą ir vartojimo skatinimą“, – sako R.Bogušienė.

Specialiais ženklais pažymėti produktai aiškiai informuoja vartotoją apie produkto ypatingumą, reputaciją.

Ženklinimas suteikia informacijos vartotojui apie produkto kilmę, tradicijas, tai leidžia priskirti tokius produktus prie išskirtinių, kokybe paženklintų produktų linijos.

„Specialiais SKVN, SGN ir GTG ženklais pažymėti produktai aiškiai informuoja vartotoją apie produkto ypatingumą, reputaciją, o tai suteikia pranašumą vidaus rinkoje, skatina plėsti verslą bei produktų eksportą. Gamintojų grupė ar gamintojas, gaminantis produktus, pažymėtus SKVN, SGN ar GTG ženklais, gali teisiškai apsaugoti savo interesus dėl pavadinimo imitavimo melagingos nuorodos į produkto kilmę ar ypatingas savybes pateikimo, bet kokio vartotojų klaidinimo. Visa tai kelia vartotojų pasitikėjimą produktu, suteikia didesnę pridedamąją vertę“, – teigia žemės ūkio viceministrė.

Saugomi produktų pavadinimai registruojami saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų ar garantuotų tradicinių gaminių registre. Užregistruoto produkto etiketėje ženklas yra privalomas.

Specialiais SKVN, SGN ar GTG ženklais pažymėtų produktų galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką