Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 18d. 09:29

Lietuvių šventės keičiasi: beribį vaišingumą keičia nauja tradicija

UAB "Ovantis" užkandžiai
Organizatorių nuotr. / UAB "Ovantis" užkandžiai

Lietuviai – vaišinga tauta ir alkanas svečias nuo mūsų stalo tikrai nepakils. Atsakymas „ne“ čia dažniausiai negirdimas ir paragauti visų siūlomų patiekalų yra mandagumo reikalas. Visgi akivaizdu, kad riebios šventės su lūžtančiais stalais nuo mėsų ir mišrainių pamažu traukiasi praeitin, o dėmesys krypsta į kitus dalykus.

Vietoj gausybės maisto – dėmesys kiekvienam svečiui

Keturiolika metų maitinimo srityje dirbanti bendrovės „Ovantis“ direktorė Jolanta Adomaitytė sako dar prisimenanti vestuves, kurioms buvo pjaunama kiaulė, gaminami kalnai baltos mišrainės ir silkės. Tačiau dabar situacija yra visiškai kitokia. „Žmogus tapo išrankus ir turintis skonį. Pinigai išleidžiami ne maisto gausai, o aplinkai ir kultūrinei programai. Ir dėmesys dabar krypsta į tai, kad svečiai išeitų supratę, kur buvo, ko susirinko“, – skirtumus įvardija pašnekovė.

J.Adomaitytės manymu, šiems pokyčiams didelę įtaką padarė tai, kad žmonės ėmė daugiau keliauti, jų akiratis prasiplėtė, skonis išlavėjo. Svarbiau nei maisto gausa tapo jo kokybė, sveikumas, estetika. Jaunieji, rinkdamiesi vietą vestuvėms, vis dažniau atkreipia dėmesį į erdves su poilsio zona ar terasa lauke, patogumą, netikėtumo aspektą.

Organizatorių nuotr./UAB „Ovantis“ užkandžiai
Organizatorių nuotr./UAB „Ovantis“ užkandžiai

Labai svarbus tapo ir pats svečias – jų mažiau, tačiau kiekvienas gauna daug dėmesio. Atsiradusios skirtingos mitybos – veganų, žaliavalgių, vegetarų – pakoregavo ir maisto gamintojų darbą – mityba suasmeninama iki svečio poreikio.

Ne paslaptis, kad daugėja alergiškų tam tikriems maisto produktams žmonių, taip pat pasirinkusių alternatyvią mitybą, tad šventės šeimininko užduotis – išsiaiškinti, ar bus tokių tarp jo svečių, o maisto tiekėjo – pasirūpinti, kad toks žmogus gautų tinkamą produktą.

Nestandartiniai sprendimai ir kaip pamaitinti papildomą tūkstantį žmonių

Paklausta, koks didžiausias iššūkis yra organizuojant šventes, bendrovės vadovė neslepia, kad sunkiausia būna subalansuoti kliento poreikį ir biudžetą. Nes dažnai norai ir galimybės nesutampa, tačiau visada galima rasti kompromisą. Taigi didžiausias iššūkis šiais laikais yra poreikių ir biudžeto balansas, kad visos pusės būtų patenkintos.

Pašnekovės teigimu, originalūs sprendimai padeda išvengti didelių kaštų ir sukuria ypatingą šventės atmosferą. J.Adomaitytė su malonumu prisimena vienas krikštynas, kur klientas didesnę dalį šventei numatytų lėšų pasirinko skirti ne maistui, o renginio programai ir aplinkai.

„Krikštynos vyko birželio mėnesį gamtoje. Buvo akcentuojama ne maisto gausa, bet skiriamas dėmesys jo kokybei ir pateikimui bei estetikai. Sugalvojome sukurti pievą pievoje – ant dviračio įtaisyto padėklo žaliavo želmenys, kuriuose tarsi pievoje raudonavo nuplautos braškės patogiame vaikams aukštyje, kad jie galėtų jas valgyti. Maistas buvo patiekiamas per dekoraciją – vaikams svarbu, kad trauktų akį, būtų įdomu ir skanu, o jie yra didžiausi kritikai.“

Organizatorių nuotr./UAB „Ovantis“ renginiai. Krikštynos
Organizatorių nuotr./UAB „Ovantis“ renginiai. Krikštynos

Tačiau iššūkiai darbe kartais nutinka ir neplanuotai. Maitinimo paslaugas įvairaus pobūdžio progomis rengiančios bendrovės vadovė prisimena didžiulį Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų renginį ICT 2013, kai per dieną reikėjo pamaitinti 3,5 tūkstančio žmonių, tačiau galiausiai tų žmonių buvo sulaukta 4,5 tūkstančio.

„Tai ne dešimčia daugiau, o visu tūkstančiu. Reikėjo sureguliuoti tiek darbuotojų, tiek žaliavų logistiką, sustyguoti procesus, pradedant veiksmus virtuvėje ir produktų pristatymo, gamybos bei pateikimo. Be to, svečiai buvo atvykę iš įvairių šalių, tad reikėjo prisitaikyti prie jų virtuvės. Smagu, kad sklandžiai susitvarkėme, meniu papildėme kitais patiekalais, na, ir sulaukėme labai gerų atsiliepimų. Vienas iš organizatorių komentarų skambėjo taip: „Jūs lyg Biblijoje – su vienu kepalėliu duonos pamaitinote visą minią“, – džiaugdamasi, kad organizatoriai nepastebėjo nerimo ir visi buvo sotūs, pasakojo J.Adomaitytė.

Žinoma, tokiems dideliems renginiams pasiruošti reikia laiko, tačiau kai turi patikimą komandą ir žinai, ką darai, viskas yra įmanoma. Tuo metu teko pirkti specialią įrangą, nuomoti racijas, kad personalas valdytų srautus, tačiau prisimindama šią patirtį pašnekovė dabar tik šypsosi: „Supratome, kad ribų nėra, reikia tik tinkamai sustyguoti procesus“.

Idėjų pakanka ir braziliškiems vakarėliams, ir futuristiniams renginiams

Daugybę įvairaus pobūdžio renginių organizuojančios bendrovės atstovės pastebi, kad klientas tampa labai išradingas. Kadangi tik sėdėti prie stalo yra nuobodu, sugalvojamos įvairios vakarėlių temos, kur maitinimo įmonei tenka būti neatsiejama programos dalimi. Gavus užsakymą paruošti vestuves pagal senąsias lietuvių tradicijas tenka receptūrų ieškoti senosiose knygose, o pageidaujant surengti brazilišką vakarėlį – surasti originalių braziliškų receptų.

„Esame ruošę „Life sciences Baltics” renginį. Jam buvo pasirinktas netradicinis furšetinių stalų pateikimas. Stalus šiam renginiui pakeitė scenos konstrukciniai padėklai, kurie buvo sumontuoti skirtinguose aukščiuose, atsisakyta staltiesių, o stalų dekoravimui pasirinktas LED apšvietimas. Vieno kąsnio užkandėlių patiekimui pasirinktas stiklas ir metalas. Pasitelktos molekulinės virtuvės technologijos, desertų vizualinis LED stalas, naudotas ir skystas azotas, ir liofilizuoti produktai“, – įsiminusius renginius vardijo Agnė Stukonienė.

Pašnekovė taip pat pastebi populiarėjančio greito maisto tendenciją masiniuose renginiuose, besikeičiančias konferencijų maitinimo tendencijos. Didelis dėmesys kreipiamas į maisto produktų kokybę, sezoniškumą, individualumą ir netikėtą pateikimą.

„O ar tikrai užteks?“

Visgi naujovėms pasiduoda ne visi klientai. A. Stukonienė pastebi, kad 50-ečius ir 60-ečius ruošiančius jubiliejus vis dar tenka stabdyti, kad neužsakinėtų gausybės maisto. Mat vyresniems žmonėms vis atrodo, kad nuo maisto turi lūžti stalai.

Jos teigimu, vyresnio amžiaus žmonių jubiliejai yra gerokai ramesni. Tai kaip kultūriniai vakarai, kuriame patys svečiai tampa žiūrovais. Tuo tarpu jaunimo renginiuose tikrai būna daugiau judesio.

Vietoje blizgesio – dėmesys estetikai ir natūralumui

Pakitusi maisto kultūra ir požiūris į šventę skatina didesnį dėmesį skirti aplinkai ir estetikai, sekti pasaulines madas ir klientams nuolat pasiūlyti naujovių.

Organizatorių nuotr./UAB „Ovantis“ renginiai. Valdovų rūmai
Organizatorių nuotr./UAB „Ovantis“ renginiai. Valdovų rūmai

„Juodos staltiesės, juodi kėdžių užvalkalai ir ryškūs jas juosiantys kaspinai. Prieš 10 metų tai būtų buvę tiesiog neįmanoma, nes juoda spalva asocijavosi tik su gedulu. Dar ir dabar kai kuriems klientams tenka įrodinėti, kad tai atrodo iš tiesų labai solidžiai ir prabangiai. Prie juodos spalvos derinamos ryškios gėlės, kaip akcentas naudojamos žvakės ir išgaunamas labai gražus vientisumas“, – pasakoja A. Stukonienė. Moters teigimu, juodos staltiesės ypač mėgstamos furšetuose. Vis dažniau renkamasi matinės spalvos, atsisakant atlaso ir blizgesio.

Prieš kiekvieną renginį organizatorės susitinka su gėlininke ir aptaria, kokie indai – krištoliniai, keraminiai ar porceliano – bus naudojami. Prie lėkščių visuomet derinamos vazos ir žvakidės. Stalo dekoras visuomet yra didelis bendras darbas, prieš tai išsiaiškinus daugybę detalių. Pavyzdžiui, ruošiant vestuvinį stalą svarbu žinoti, kokia bus nuotakos puokštė, kuri padiktuoja visą dekoro stilių ir spalvų paletę.

Nors gėlės dabar yra labai brangios, A.Stukonienė prisipažįsta, kad organizuojant šventę be jų labai sunku apsieiti. Tačiau alternatyvų ieškoma ir jaukumui sukurti naudojamos įvairios natūralios priemonės, kurios parenkamos pagal sezoniškumą bei renginio temą.

Organizuojant vyno vakarą, vyno statinė panaudojama kaip dekoras, stalas dekoruojamas su vynmedžio šaknimis, vynuogėmis ir kitais natūraliais produktais. Dekoruojame ir samanomis, iš jų daromos pievelės, ant jų dėliojamos uogos. Kalėdiniam dekorui mėgstami apelsinai, cinamonas, gvazdikėliai, kad būtų ne tik gražu, bet ir kvapnu“, – vardijo specialistė.

Ypatingas dėmesys dekoruojant skiriamas apšvietimui. Naudojami žibintai, staliniai šviestuvai, įvairaus dydžio žvakės, LED apšvietimas.

Organizatorių nuotr./UAB „Ovantis“ renginiai
Organizatorių nuotr./UAB „Ovantis“ renginiai

Paprasti, bet labai gardūs užkandžiai

Skanus maistas nebūtinai turi būti labai brangus. Agnė Stukonienė pasidalino savo užkandžių receptais, kuriuos galite nesunkiai ir greitai pasigaminti namuose. Tiks ir šeimai užkąsti, ir svečiui pavaišinti.

Gardūs sumuštinukai, kokių dar neragavote

123RF.com nuotr./Sumuštiniai
123RF.com nuotr./Sumuštiniai

Reikės:

Itališkos duonelės ciabatos,

„Šeimininkės“ sviesto su žolelėmis,

Saulėgrąžų.

Gaminimas:

Itališką ciabatą supjaustykite piršto storio riekelėmis ir dar kartą perpjaukite pusiau. Saulėgrąžas pakepinkite keptuvėje su šlakeliu aliejaus. Ant duopnelės užtepkite „Šeimininkės“ sviesto su žolelėmis, o ant viršaus berkite pakepintų saulėgrąžų. Labai paprasta, bet labai skanu. Užkrečia, nes vieną suvalgius, norisi dar vieno gabaliuko.

Kvapnūs prancūziški sumuštinukai

123RF.com nuotr./Sumuštiniai su mocarela ir pomidorais
123RF.com nuotr./Sumuštiniai su mocarela ir pomidorais

Reikės:

Prancūziško batono,

Pesto padažo,

Šviežios mocarelos sūrio,

Vynuoginių pomidorų,

Šviežių bazilikų.

Gaminimas:

Prancūzišką batoną supjaustykite piršto storio riekelėmis ir sudėjus ant skardos vos vos paskrudinkite orkaitėje. Išėmus užtepkite pesto padažo. Griežinėliais supjaustykite šviežią mocarelą, dėkite ant sumuštinuko riekelę sūrio ir pusę vynuoginio pomidoro. Papuoškite baziliko lapeliu. Labai tiks ir prie arbatos, ir prie vyno.

Įdaryti burokėliai

123RF.com nuotr./Įdaryti burokėliai
123RF.com nuotr./Įdaryti burokėliai

Reikės:

Mažų burokėlių,

Konservuoto tuno,

Virtų kiaušinių,

Svogūno,

Majonezo.

Gaminimas:

Išsivirkite mažus burokėlius ir nulupkite. Perpjaukite per pusę ir išskaptuokite vidų. Į dubenėlį sudėkite konservuotą tuną, suberkite smulkiai supjaustytą svogūną, supjaustytą kietai virtą kiaušinį ir šaukštą majonezo. Viską gerai sutrinkite ir išmaišykite. Šį įdarą dėkite į burokėlių vidų. Valgykite su juoda duona.

Išmėginkite! Skanaus!

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Smurto randai

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

24sek

Čempionų lygoje – netikėtai užliepsnojęs A.Juškevičius

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Kultūra

Už 100 JAV dolerių Danas Brownas žada atskleisti bestselerių rašymo subtilybes

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Verslas

J.Didžiulis apie Reformatų skvero atnaujinimą: taip ardomas pasitikėjimas

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Aktualu

Tarp kultūros įstaigų plinta informacija: valdžia planuoja muziejų jungtuves

Naujienos

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Smurto randai

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

24sek

Čempionų lygoje – netikėtai užliepsnojęs A.Juškevičius

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Kultūra

Už 100 JAV dolerių Danas Brownas žada atskleisti bestselerių rašymo subtilybes

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Verslas

J.Didžiulis apie Reformatų skvero atnaujinimą: taip ardomas pasitikėjimas

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Aktualu

Tarp kultūros įstaigų plinta informacija: valdžia planuoja muziejų jungtuves

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką