Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 1d. 16:30

Moterys vis tvirčiau žengia į profesionalią virtuvę: tarptautiniame konkurse Lietuvą garsins jaunoji kulinarė

Jonita Šeščilaitė
Asmeninio albumo nuotr. / Jonita Šeščilaitė

Spalio mėnesį Maskvoje įvyks kasmetinio jaunųjų virtuvės talentų konkurso „San Pellegrino Young Chef“ regioninis finalas. Jame Lietuvai atstovaus prieš kelerius metus karjerą kulinarijos srityje pradėjusi ir jau 2018 metais „Geriausio jaunojo Lietuvos virėjo“ titulą pelniusi Jonita Šeščilaitė.

Intensyviai konkursui besiruošianti šefė pasakoja, kad profesionalioje virtuvėje moterys sutinkamos retai, bet tai nereiškia, kad jos mažiau vertinamos. Pasak pranešime žiniasklaidai cituojamos šefės, jaunoms merginoms koją pakiša neryžtingumas ir didelis fizinis krūvis – stažuojantis Prancūzijoje J.Šeščilaitei teko dirbti net po 16 valandų per parą.

Nuo 2015-ųjų rengiamame tarptautiniame „San Pellegrino Young Chef“ konkurse šiemet dalyvaus 135 virtuvės šefai iš 50 šalių. Suskirstyti į 12 regionų – Šiaurės ir Lotynų Amerikos, Šiaurės Vakarų ir Vidurio Europos, Azijos ir kitų, žingsnis po žingsnio dalyviai artėja prie didžiojo konkurso finalo.

Organizatorių nuotr. /„S.Pellegrino Young Chef“ konkursas kasmet sulaukia vis didesnio dėmesio
Organizatorių nuotr. /„S.Pellegrino Young Chef“ konkursas kasmet sulaukia vis didesnio dėmesio

Šiemet paraiškas dalyvauti konkurse pateikė daugiau nei 2,4 tūkst. jaunųjų šefų iš viso pasaulio. Todėl kai tarp laimingųjų konkurso dalyvių atsidūrė ir „Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijai“ priklausanti lietuvė J.Šeščilaitė – ji negalėjo patikėti savo sėkme.

Jau spalį regioniniame konkurse mergina varžysis su kitais 8 šefais iš Rusijos, Estijos ir Suomijos. Kartu su Lietuvos atstove į konkursą vyks jos asmeninis mentorius – šefas Justinas Kapkovičius.

Nuo profesionalios virtuvės atbaido krūvis

Tarptautinio jaunųjų šefų konkurso organizatoriai džiaugiasi, kad moterų, dalyvaujančių konkurse, skaičius nuolat didėja. Pasak Lietuvai atstovausiančios J.Šeščilaitės, moterų profesionalioje virtuvėje yra mažiau ne dėl to, kad jos būtų nevertinamos ar negabios.

„Iš tiesų profesionalioje virtuvėje yra didelis krūvis. Prancūzijoje mes dirbdavome po 16 valandų per dieną su pusvalandžio pertrauka pavalgymui. Tai yra didelis fizinis ir psichologinis krūvis, kurį lydi stresas. Bet norint – nėra jokių stabdžių“, – įsitikinusi J.Šeščilaitė.

Atrodytų, kai vyras gamina, jis dažniau pasitiki savimi. Moterys daugiau dvejoja, linkusios save kritikuoti.

Apie vyrų ir moterų nelygybę profesionalioje virtuvėje su kolegomis J.Šeščilaitė nediskutuoja – čia jokiais stereotipais niekas nesivadovauja, nes svarbiausia yra įgūdžiai ir noras tobulėti. Todėl šefė svarsto, kad moterims siekiant karjeros koją dažniau pakiša nepasitikėjimas savimi.

Asmeninio albumo nuotr. /Jonitos Šeščilaitės gamintas patiekalas
Asmeninio albumo nuotr. /Jonitos Šeščilaitės gamintas patiekalas

„Pažįstu tokių moterų virėjų, kurios dėlioja patiekalą taip, kaip, atrodo, niekas nesudėliotų, bet netampa šefėmis, nes pritrūksta ryžto. Atrodytų, kai vyras gamina, jis dažniau pasitiki savimi. Moterys daugiau dvejoja, linkusios save kritikuoti“, – savo pastebėjimais dalinasi mergina.

Kad mėgsta gaminti maistą, J.Šeščilaitė suprato dar vaikystėje – jos mama mokėsi konditerijos, todėl namuose visuomet kvepėdavo tortais ir pyragais. „Būdavo galima pasirinkti – arba eiti į daržą tvarkyti augalus, arba namie padaryti šeimai valgyti. Visada rinkdavausi būti virtuvėje. Kai studijavau, išleisdavau daug pinigų maistui. Pagalvojau, kodėl nepadirbėjus restorane, nereikės leisti pinigų, o man dar mokės už tai, kad daryčiau tai, ką mėgstu“, – priduria šefė.

Sukurti neįprastą receptą įkvėpė močiutės istorija

Pildydama konkurso dalyvio anketą J.Šeščilaitė savo jėgomis netikėjo – tai pasaulinio lygio konkursas, o ji profesionalioje virtuvėje sukosi dar tik kelerius metus. Sulaukusi sėkmės jaunoji šefė labai apsidžiaugė ir nusprendė gaminti neįprastą, močiutės prisiminimų įkvėptą patiekalą „Winter Pigeon“ (liet. – žiemos balandis), kurio pagrindinis ingredientas – balandis. Pagal konkurso taisykles, kiekvienas dalyvis per 5-ias valandas turės paruošti dešimt vieno patiekalo porcijų.

„Močiutė man pasakojo apie okupuotą Lietuvą ir maisto trūkumą. Ji sakė, kad žmonės su tinklais gaudydavo balandžius ir juos kepdavo. Žinoma, tais laikais valgyti balandžius buvo gėda, bet trūko maisto, todėl žmonės darė viską, kad išsiverstų. Be to, taip nuo balandžių apsaugodavo kviečių laukus“, – sako J.Šeščilaitė.

Šefės patiekalą palydi ir sezoninės daržovės, kurias nuo seno lietuviai vartoja per visą žiemą iki ankstyvo pavasario. „Juk anksčiau taip žmonės ir darydavo – prisirinkdavo rudenį daržovių, kad galėtų visą žiemą jas valgyti“, – savo pasirinkimą komentuoja ji.

Konkurse patiekalus vertina žinomi šefai

Didysis konkurso finalas dar tik laukia dalyvių 2020 metų birželio mėnesį. Iki jo jaunieji kūrėjai su priskirtais šefais mentoriais drauge tobulins patiekalus regioniniuose etapuose.

Kiekviename jų komisija iš pasaulyje pripažinto tarptautinio itališkos virtuvės edukacinio centro ALMA vertins ne tik techninius dalyvių įgūdžius, kūrybiškumą, bet ir asmeninį požiūrį į gastronomiją, kaip būdą kurti pozityvius pokyčius visuomenėje.

Vida Press nuotr./Restorano virtuvėje
Vida Press nuotr./Restorano virtuvėje

„Nuo pat pirmojo konkurso džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su „San Pellegrino Young Chef“, nes kiekvieną kartą esame sužavėti, kiek įvairių idėjų ir aistros kulinarijai pademonstruoja dalyviai. Šių metų konkursui atrinkome 135 talentus ir su nekantrumu laukiame, kaip jie pasirodys regioniniame, o paskui – ir pasauliniame etape“, – sako ALMA vadovė Andrea Sinigaglia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:06
02:24
01:41

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką