Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 2d. 11:00

2018 m. „30 geriausių restoranų“: 7 vieta: aukščiausias debiutas reitinge – „Amandus“

Deivydas Praspaliauskas
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. / Deivydas Praspaliauskas

Trečius metus iš eilės sėkmingai besivystantis „30 geriausių restoranų“ Lietuvoje projektas šiemet kartu su indų ir interjero detalių prekės ženklu „iittala“ įgauna daugiau reikšmės ne tik lokaliai. Jis tampa vis populiaresniu gidu užsienio keliautojams Lietuvoje.

Nuo birželio 11 dienos kasdien projekto tinklalapyje ir portale 15min atskleidžiamas geriausių šalies restoranų 2018 m. reitingas pradedant nuo 30 vietos, o birželio 28 dieną specialaus renginio metu Vilniuje paaiškėjo aukščiausiais balais šiemet įvertinti Lietuvos restoranai.

Tokie restoranų vertinimai ir apdovanojimai vyksta pasauliniu mastu, o kai kurios šalys turi savo restoranų reitingus. Lietuva jau trečius metus iš eilės – nebe išimtis. Ta proga prieš trejus metus buvo suburta „Gero maisto akademija“, kurioje dabar yra per 100 šiame projekte balsuojančių maisto industrijos profesionalų.

 • Šefas Deivydas Praspaliauskas
 • Vadovas Deivydas Praspaliauskas
 • Virtuvės tipas degustacinės vakarienės, Skandinavijos įkvėpta virtuvė
 • Darbo laikas I–VII (12:00–23:00), degustacinės vakarienės II–VI nuo 19 val.
 • Adresas Pilies g. 34, Vilnius
 • Internete www.amandus.lt
 • Atidarymo metai 2017 m.
 • Vienu metu čia telpa 55 sėdimos vietos restorane (20 – bare)
 • Vidutinė patiekalo kaina degustacinės vakarienės kaina – 50 Eur
 • Terasa nėra
 • Pusryčiai yra (06:30–10:00)
 • Dienos pietūs yra
 • Šunims nedraugiški

SITUACIJA TRISDEŠIMTUKE. 2016 m. „30 geriausių restoranų“ Deivydas Praspaliauskas kartu su iki šiol ambicingiausiu savo projektu „Dublis“ finišavo antroje vietoje. Pernai metais jo, kaip šefo, sąraše iš viso nematėme. Po metų pertraukos šis gerai žinomas virtuvės meistras sugrįžta su nauju savo projektu „Amandus“ ir iškart pakyla į geriausiųjų dešimtuką.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“

RESTORANO ISTORIJA TRUMPAI. D.Praspaliauskui tai yra ketvirtas dublis ir, kaip pats tikisi, paskutinis: „Apie jokį naują savo restoraną nebegalvoju“, – šypsosi žinomas šefas. Išskirtinio boutique viešbučio „Artagonist“ erdvėse įsikūrusiame „Amandus“ jis planuoja degustacinių vakarienių patirtis perkelti dar į aukštesnį lygį.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“

RESTORANO IŠSKIRTINUMAS. Būtent patiekalų šou yra stiprioji D.Praspaliausko pusė ir jis nežada to keisti, netgi jeigu Vilniuje atsiranda vis daugiau restoranų, organizuojančių tokio pobūdžio vakarienes. Jis yra vienas pirmųjų Lietuvoje, kuris svečius vakarienei pradėjo kviesti nurodytą valandą ir tiekti maistą ne pagal individualius užsakymus, o tai, ką jis nori, kad svečiai paragautų. Ši koncepcija išlieka ir naujajame jo restorane.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“

MENIU TRUMPAI. Deivydas degustacinį meniu keičia kiekvieno mėnesio pirmąjį antradienį. Meniu pokyčiams įtakos daugiausia turi, žinoma, sezoniškumas. Kita taisyklė – jam svarbu nesikartoti su produktais. Visa kita – aukšto lygio improvizacija. Tiesa, yra planų organizuoti kur kas didesnių potyrių vakarienes: „Pasaulis lipa iš lėkštės, nes žmonės jau yra pasiruošę papildomiems patyrimams vakarienės metu. Taigi ir aš ieškau galimybių ir jau netgi kartais bandausi tam tikrus dalykus“, – intriguoja šefas.

Restorano archyvo nuotr./Restorano „Amandus“ patiekalas
Restorano archyvo nuotr./Restorano „Amandus“ patiekalas

Degustacinei vakarienei „Amandus“ staliuką derėtų rezervuotis iš anksto ir ateiti 19 val. Būtent tuo laiku nuo antradienio iki šeštadienio prasideda D.Praspaliausko organizuojamos vakarienės, kurios trunka 2,5–3 val. Kaina asmeniui – 50 Eur.

ŠEFAS. Deivydas Praspaliauskas yra vienas geriausiai Lietuvoje žinomų šefų. Pirmasis jo ir buvusios partnerės restoranas „Lauro lapas“ buvusiame „Nykštuke“ duris atvėrė prieš 7 metus. Tiesa, restoranas veikia iki šiol, tik be Deivydo ir su visai kitokia koncepcija.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“

Vėliau D.Praspaliauskas atidarė „1 dublį“ Šopeno gatvėje. Restoranas veikė tik vakarais ir tik degustacinių vakarienių principu. Bene labiausiai nuskambėjęs jo ir verslo partnerių projektas – „Dublis“ Trakų g., kuris irgi veikia iki šiol, tačiau vėlgi be žinomo šefo. Jų keliai išsiskyrė dėl finansinių nesutarimų.

Dabar Deivydas ir vėl yra vienvaldis restorano šeimininkas, kuris ir pats bendrauja su svečiais, ir diriguoja virtuvei. Beje, restorane vyrauja labai skandinaviškas požiūris į lyčių lygybę, todėl kolektyve vyrų ir moterų yra po lygiai.

Restorano archyvo nuotr./Restorano „Amandus“ patiekalas
Restorano archyvo nuotr./Restorano „Amandus“ patiekalas

PAVADINIMAS „Amandus“ parinktas dėl pagarbos Lizzi ir Knudui Amandus. Tai žmonės, kurie Deivydą Praspaliauską pastūmėjo link kulinarijos studijų Kopenhagoje. Be to, amandus lotynų kalba reiškia mylimas.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr./Restoranas „Amandus“

3 KLAUSIMAI ŠEFUI DEIVYDUI PRASPALIAUSKUI

– Tvarumas kiek tam skiriate dėmesio savo virtuvėje?

– Tikrai skiriame ir gana nemažai. Juk galima patiekalą padaryti labai gražų, tačiau neretai tokiu atveju koks 70 proc. jam pagaminti reikalingų produktų dalių keliauja į šiukšlių dėžę ir tik 30 proc. yra panaudojama lėkštėje. Taigi stengiuosi nebešvaistyti maisto dėl formos. Mano tikslas – 100 proc. suvartoti naudojamą produktą.

– Ar tau svarbu, kad patiekalas būtų skanus, ar ir skanus, ir sveikas?

– Išties, griežtėja mano požiūris į sveiko ir subalansuoto patiekalo supratimą. Jaučiu didelę atsakomybę patiekdamas maistą svečiams. Esu įsitikinęs, kad jis turi būti ne tik skanus, bet ir naudingas organizmui.

– Į kurį restoraną Lietuvoje vestum atvykusius svečius (be savojo)? Kodėl?

– Mano pasirinkimas vakarieniauti su man svarbiu svečiu būtų ten, kur dirba savo darbą puikiai atliekantys specialistai. Tai galėtų būti „Somm“ su Narimantu priešakyje, o gal „Bizarre“, kai Viršilas – virtuvėje, arba „Džiaugsmas“, jei Martynas iš lovos išlipo ta koja, o galbūt „Gastronomika“, jei tik Liutauras ta dieną sukasi virtuvėje. Man svarbu žinoti, kad manimi ir mano svečiu rūpinsis ne kas kitas, o pagrindiniai tos vietos idėjininkai. Tik tada būsiu tikras, kad vakarienė bus tokia, kokios šeimininkas ir netgi aš tikimės.

„30 geriausių restoranų“ organizuoja Gero maisto akademija kartu su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija, Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija, Valstybiniu turizmo departamentu prie Ūkio ministerijos ir žurnalu „Geras Skonis“. Projekto pagrindinis partneris – indų ir interjero detalių prekės ženklas „iittala“ – palaiko „30 geriausių restoranų“ Lietuvoje idėją, skatinančią restoranus pasitempti, o maisto gurmanams turėti kokybiško maisto vietų gidą.

„iittala“ kuria originalius šiaurietiško dizaino indus ir interjero detales namams. Šis šiaurietiškas prekės ženklas nuo pat 1881 m. skatina savo individualumo išraiškas, taip pat ragina eksperimentuoti ir žengti koja kojon su pasaulio tendencijomis, išlaikant savitumą bei puoselėjamas vertybes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

07:22
06:20

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką