Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 11d. 16:00

Aktualu daugeliui: ar galima naudoti grilį balkone?

Kepsninė balkone
Vida Press nuotr. / Kepsninė balkone

Tai ypač aktualus ir vasarą dažnas klausimas, kurio sulaukia grilių pardavėjai. Ir išties, kur rasti atsakymą, kai sklinda daug gandų ir prieštaringos informacijos? Ilgą laiką atsakymas į šį klausimą buvo griežtas „ne“, tačiau dabar situacija yra pasikeitusi.

Vis dėlto 2019 m. buvo pakeistos Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės (čia), o konkrečiai, jų 25 punktas. Anksčiau šis punktas neišskyrė grilių, kepsninių ir rūkyklų pagal kuro rūšį, o nuo 2019 m. gegužės šis punktas aiškiai byloja, kad tik kietu kuru, t.y. anglimis, jų briketais, malkomis ir pan. kūrenamas „šašlykines, kepsnines, rūkyklas, buitines krosneles, lauko židinius, ugniakurus naudoti leidžiama ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų“.

Svarbus yra ir dar vienas šių taisyklių punktas nr. 342, kuris teigia „Dujų balionai nuo šildymo prietaisų ir įrenginių turi būti laikomi ne mažesniu kaip 1 m atstumu“.

Konsultavomės ir su Priešgaisrinės apsaugos departamentu. Ten taip pat gavome atsakymą, kad draudžiami yra kietu kuru kūrenami prietaisai, o dujinius grilius eksploatuoti yra leidžiama laikantis gamintojų ir įstatymų reikalavimų.

Vida Press nuotr./Kepsninė balkone
Vida Press nuotr./Kepsninė balkone

Štai toks buvo formalus Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos specialisto atsakymas į mūsų paklausimą raštu:

„Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių (toliau – BGST), patvirtintų departamento direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 64, 25 punktas nustato, kad „Kietu kuru kūrenamas šašlykines, kepsnines, rūkyklas, buitines krosneles, lauko židinius, ugniakurus naudoti leidžiama ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų, o BGST 74 punktas nustato, kad „Patalpose, balkonuose, lodžijose, erkeriuose, terasose ir ant pastato stogo draudžiama naudoti kepsnines, šašlykines ir rūkyklas, kurioms naudojamas kietasis kuras, jei kitaip nenumato gamintojo naudojimo instrukcija“, todėl balkonuose jų naudoti negalima. Kitokios šašlykinės, kepsninės (pvz., elektrinės, dujinės) balkonuose arba terasose gali būti eksploatuojamos pagal gamintojo instrukcijose nustatytus gaisrinės saugos reikalavimus“.

Taigi, atsakymas būtų toks – kietu kuru kūrenami griliai, kepsninės, rūkyklos ir pan. prietaisai balkonuose yra draudžiami, o dujomis arba elektra kūrenamos kepsninės, griliai ir rūkyklos yra leidžiami, jei laikomasi įstatymų ir gamintojų rekomendacijų.

Ką dar reikia žinoti?

  • Jei jūsų gyvenamojo namo taisyklės draudžia naudoti grilius, kepsnines ar rūkyklas, jų reikėtų nenaudoti.
  • Jei jūsų buto nuomos taisyklės draudžia naudoti grilius, kepsnines ar rūkyklas grilius, jų reikėtų nenaudoti.
  • Be abejo, reikėtų pagalvoti apie gerą sugyvenimą su kaimynais, t.y. grilinant neuždūminti kaimynų gyvenamųjų patalpų, nes taip galite ir gaisrinę prisišaukti, nepriklausomai nuo to, kad viskas daroma legaliai ir saugiai.

Jei tokių apribojimų nėra, galite naudoti dujinį ar elektrinį grilį ar rūkyklą savo balkone. Tą darant reikėtų vadovautis gamintojo reikalavimais, kur paprastai būna nurodyti atstumai nuo pastato sienų. Dažnai būna rekomenduojamas 0,6–1 m atstumas nuo nedegių sienų. Naudojant dujinį grilį, dujų balioną reikėtų laikyti ne mažesniu kaip 1 m atstumu nuo grilio kepimo zonos.

Kokia yra užsienio praktika?

Didžiausioje Europos Sąjungos (ES) valstybėje ir didžiausioje BBQ rinkoje ES – Vokietijoje – bendru atveju grilinti balkonuose yra leidžiama, tačiau yra išimčių priklausomai nuo federalinės žemės bei vietinių taisyklių. Taip pat draudžiama stipriai aprūkyti kaimynų gyvenamąsias patalpas, nes tai gali užtraukti administracinę atsakomybę. Taip pat grilinti balkone gali būti uždrausta gyvenamojo namo taisyklėse bei nuomos sutartyse. Griliai neišskiriami pagal kuro tipą, bet balkonuose labiau rekomenduojama naudoti dujinį arba elektrinį grilį ir nenaudoti ilgo rūkymo kepimo metodų.

Tuo tarpu kaimyninėje Lenkijoje nėra bendro draudimo grilinti balkonuose, tačiau yra daug vietinių apribojimų, susijusių su kvapais, dūmais, triukšmu, bendromis namų taisyklėmis ir pan., t.y. vietinės reikšmės taisyklėmis. Bendru atveju yra rekomenduojama nenaudoti kietu kuru kūrenamų prietaisų dėl žiežirbų tikimybės, o vietoj jų rinktis elektrinius arba dujinius prietaisus.

Anapus Baltijos jūros, Švedijoje, taip pat nėra bendrų draudimų naudotis grilius balkonuose, jei yra laikomasi gamintojų rekomendacijų ir pastatų bendrijų taisyklių, tačiau pastarosios gali ir drausti naudotis griliais apskritai. Bendru atveju rekomenduojama naudoti elektrinius grilius, bet nėra draudžiami ir kito tipo griliai

Taigi, panašu, kad su pernykščiais teisės aktų pakeitimais buvo šiek tiek sušvelnintos Lietuvoje iki tol galiojusios taisyklės, draudusios visų tipų grilius naudoti šalia pastatų ar balkonuose/terasose.

Dabar savo balkone ar terasoje galite naudoti tiek elektrinius, tiek ir dujinius grilius, jei tai neprieštarauja jūsų namo bendrijos taisyklėms ir neaprūkote kaimynų!

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:38
00:18
29:38

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką