Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 spalio 7d. 18:00

Ištrauka iš knygos „Pilnavertė jūsų vaiko mityba“: auksinės taisyklės perkant maistą

Vaikas prekybos centre
Vida Press nuotr. / Vaikas prekybos centre

Anksčiau ar vėliau su tuo susidursite: visa, ko linkite savo vaikui, ir tai, ko nori maisto gamintojai bei pardavėjai, – du skirting dalykai. Vadinasi, prekybos centre būsite priversti taikyti partizaninę taktiką – įdėmiai studijuoti etiketes ir skaityti tarp eilučių. Gera žinia, kad šiais laikais prekybos centruose tikrai didelis prekių pasirinkimas, o pridėjus sveiko maisto parduotuvių asortimentą, spintelių ir šaldytuvo nebus sunku užpildyti maistingais ir skaniais produktais.

Venkite produktų, kuriuose yra hidrintų riebalų

Etiketėje ieškokite žodžių „hidrinimas“ ir „augalinis aliejus“. Jeigu sudėtyje yra augalinio aliejaus, o produkto galiojimo laikas ilgas, vadinasi, jame esantis aliejus buvo hidrintas – tai procesas, kurio metu ši medžiaga kietinama. Kaip jau minėjome ankstesniame skyriuje, riebalų hidrinimas trukdo smegenims įsisavinti polinesočiąsias riebalų rūgštis, o tai trikdo sklandžią smegenų veiklą.

Venkite produktų, kuriuose yra cukraus

Sudėtyje ieškokite cukraus. Tai gali būti medus, sirupas, sacharozė, gliukozė, maltozė ar kita „-ozė“. Cukrus, kuris nekeičia gliukozės kiekio kraujyje, – ksilitolis, fruktozė ir gėrimuose naudojamas mėlynasis agavų sirupas. Visgi reikėtų rinktis tuos produktus, kuriuose net šis cukrus yra pačiame ingredientų sąrašo gale.

Vida Press nuotr./Įvairių rūšių cukrus
Vida Press nuotr./Įvairių rūšių cukrus

Venkite perdirbtų sulčių ir vaisių sulčių gėrimų

Kaip aptarėme pirmame skyriuje, perdirbtos vaisių sultys ir gėrimai ne ką geresni už saldintą vandenį. Neapsigaukite, jeigu ant pakuotės rašoma, kad gėrimas papildytas vitaminais ir mineralais. Visa tai reiškia tik viena – kad tikros natūralios maistinės medžiagos perdirbant buvo suardytos. Vienintelės vertingos sultys – šviežiai spaustos, arba tokios, kurios parduotuvėje laikomos šaldytuve ir galioja labai trumpai, daugiausia – kelias dienas. Geriausios yra obuolių sultys, nes šiuose vaisiuose daugiausia fruktozės.

Sūrį ir pieną pirkite mažomis pakuotėmi

Dideliais kiekiais vartodami pieno produktus, galite sukelti jautrumą ar alergiją, nes šie produktai – vieni didžiausių alergenų, be to, daugelyje sūrių yra sočiųjų riebalų. Jeigu jūsų šeima mėgsta pieno produktus, nepirkite didelio sūrio ir kelių litrų pieno – nebent namuose gyvena dvidešimt asmenų. Įsigiję mažesnį kiekį, šių produktų vartosite saikingai. Rinkitės aštresnio skonio sūrį, pavyzdžiui, parmezaną arba brandintą čederį, kad panaudotumėte jį kaip garnyrą, o ne valgytumėte supjaustytą riekelėmis.

Rinkitės ekologiškus omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių turinčius kiaušinius

Kiaušinis yra puikus produktas, o jo sveikumą lemia jį padėjusi višta. Jeigu galite sau leisti, pirkite omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių turinčius kiaušinius, geriausia – ekologiškus, arba bent jau tų vištų, kurioms leidžiama lakstyti lauke.

Vida Press nuotr./Kiaušiniai
Vida Press nuotr./Kiaušiniai

Venkite maisto, kuriame yra priedų, konservantų ir kitų chemikalų

Trumpesnis ingredientų sąrašas paprastai reiškia, kad produktas sveikesnis.

Peržvelkite nepriimtinų priedų sąrašą ir jų griežtai venkite. Pamėginkite įsiminti kur kas trumpesnį sveikų E priedų, kurių dauguma yra vitaminai, sąrašą. Trumpesnis ingredientų sąrašas paprastai reiškia, kad produktas sveikesnis. Tarkime, duonos sudėtyje gali būti vos trys arba net trisdešimt ingredientų. Jeigu ilgame sudedamųjų dalių sąraše dauguma nepanašūs į „maistą“ – pavyzdžiui, į ką nors, kas augo ant medžio ar žemėje, – arba jaučiate, kad jums būtų lengviau juos ištarti, jeigu turėtumėte chemijos mokslų daktaro laipsnį, tai pirmas požymis, kad vaikui tokio produkto duoti nereikėtų.

Sudarykite pirkinių sąrašą ir jo laikykitės

Tai ypač svarbu, jeigu drauge eina apsipirkti vaikai. Sąrašą sudarykite kartu. Vartokite bendrinius žodžius, tokius kaip vaisiai ir daržovės, kad savęs neribotumėte ir galėtumėte išsirinkti tai, kas atrodo šviežia. Nedėkite į vežimą produktų, kurių nėra sąraše, nebent pamiršote įtraukti į sąrašą ir jų iš tiesų reikia (bet tai tikrai ne šokoladiniai sausainiai!). Jeigu sąrašas visada išliks nepakitęs, jūsų vaikas su tuo susitaikys. Nepasiduokite vaiko prašymams ir nebijokite įniršio priepuolių. Nuolaidžiaudami parodysite jam, kad netinkamu elgesiu gali gauti tai, ko nori. Sausainių ir saldainių skyriaus apskritai reikėtų vengti. Per televizorių kiekvienos pertraukėlės metu reklamuojami rafinuoti, cukraus pripildyti produktai dažniausiai parduodami su kokiu nors žaisliuku. Laikykitės nuo jų kaip galima atokiau!

Vida Press nuotr./Moteris renkasi žuvį
Vida Press nuotr./Moteris renkasi žuvį

Prieš eidami apsipirkti, pavalgykite

Jeigu vaikas vyksta kartu, jį taip pat pamaitinkite. Automobilyje pakeliui į prekybos centrą suvalgytas obuolys ir kelios bertoletijos padės išlaikyti cukraus pusiausvyrą kraujyje. Tai numalšins saldumynų norą ir neleis įsiplieksti pykčiui. Nepamirškite pasiimti ir buteliuko vandens

Kiek įmanoma pirmenybę teikite ekologiškam maistui

Kartais ekologiškų ir neekologiškų produktų kainos beveik nesiskiria, ir tai puiku, tačiau būkite atsargūs rinkdamiesi ekologiškus perdirbtus produktus. Nors jų sudėtis veikiausiai bus aukštesnės kokybės ir juose tikriausiai nebus E priedų, visgi ekologiška pica ir bulvių traškučiai ar ekologiškas pyragas tebėra angliavandenių bomba, o perdirbti angliavandeniai, kaip jau minėjome, sveikatos tikrai neprideda.

Pirmenybę teikite natūraliems, o ne perdirbtiems ir rafinuotiems produktams

Rinkitės ruduosius ryžius, rupių miltų makaronus ir stambiagrūdžių miltų duoną. Pirmenybę teikite natūralioms, o ne paruoštoms daržovėms – supjaustytose lieka mažai maistingųjų medžiagų. Pigiau ir sveikiau įsigyti visą salotos ar kopūsto gūžę, nei paruoštas salotas ar žalumynus, kurie subliūkšta vos atidarius pakuotę.

Vida Press nuotr./Kopūstai
Vida Press nuotr./Kopūstai

Saugokitės užrašo: „95 proc . mažiau riebalų “

Kaip jau aptarėme anksčiau, riebalų baimė perdėta, svarbu rinktis tam tikros rūšies riebalus. Dauguma produktų, ant kurių pakuočių rašoma, kad yra mažesnis kiekis riebalų, turi pridėtojo cukraus, kad būtų skanesni, todėl jie ne ką geresni nei nenugriebti riebalai. Sakytume, netgi blogesni. Ypač būkite budrūs vertindami sumažinto riebumo produktus: natūraliai jie, tarkime, sviestas, kuriame yra 100 proc. riebalų, negali būti liesi. Taigi skaitykite sudėtį, kad išsiaiškintumėte, kas vietoj jų buvo įdėta.

Tai ištrauka iš neseniai išleistos atnaujintos knygos „Pilnavertė jūsų vaiko mityba“ (leidykla „Dvi tylos“). Jos autoriai itin detaliai, nuosekliai ir argumentuotai dėsto, koks maistas reikalingas jūsų augančiam vaikui, kaip suformuoti teisingus maitinimosi įsgūdžius ir pan. Knygoje gausu ir moksliniais tyrimais pagrįstų žinių, ir nesunkiai pritaikomų praktiškų patarimų.

Knygos viršelis
Knygos viršelis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

26:32
00:48
26:34

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką