Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 3d. 18:30

Kaip teisingai derinti makaronus su padažais? 3 svarbiausi tipai ir klasikiniai receptai

Skirtingi makaronai – skirtingi ir padažai
Tinklaraštininkės nuotr. / Skirtingi makaronai – skirtingi ir padažai

Makaronų ir padažo derinimo taisyklės daugelio lietuvių dar tik atrandamos. O štai italai mėsiško Bolonijos padažo niekada nederintų su spagečiais, o lengvo grietinėlės padažo – su „fusilli“ formato makaronais. Kodėl tai svarbu, aiškina ekspertės.

Anot maisto tinklaraštininkės Urtės Mikelevičiūtės, netinkamai parinkti makaronai gali reikšti, kad jūsų patiekalas „išsisluoksniuos“: padažas nubėgs į lėkštės apačią ir valgysite kone beskonius makaronus. Kaip išvengti šios klaidos?

„Netinkamas pastos rūšies pasirinkimas lemia tai, kad lėkštėje dominuoja arba makaronai, arba padažas. Bet jūsų tikslas nėra valgyti padažą ir makaronus atskirai, gero patiekalo paslaptis – dermė. Todėl tinkamos makaronų formos parinkimas yra esminis gardaus patiekalo kriterijus“, – teigia U.Mikelevičiūtė.

Redos Mickevičiūtės nuotr. /Urtė Mikelevičiūtė
Redos Mickevičiūtės nuotr. /Urtė Mikelevičiūtė

Tačiau ir patys makaronai daro svarbią įtaką galutiniam rezultatui – jų paviršius turi būti pašiauštas, kad padažas nenubėgtų. Kaip pasakoja pranešime žiniasklaidai cituojama „Malsenos“ technologė Rima Gerulaitienė, svarbiausias kriterijus – makaronų gamyboje naudojamos bronzinės formos. „Esminis makaronų kokybę nurodantis bruožas – jų galimybė sugerti padažą. O tokią savybę užtikrinti gali tik viena – makaronų formavimas per bronzines formos. Tai speciali technologija, kuri pašiaušia makaronų paviršių, todėl padažas idealiai prilimpa. Tai sudėtingesnis ir brangesnis makaronų gamybos būdas, tačiau tik jis gali užtikrinti aukščiausią kokybę ir, galiausiai, gerą patiekalo skonį“, – tikina specialistė.

Skirtingi makaronų tipai, skirtingi ir padažai

Lietuvoje populiariausias makaronų rūšis galima suskirstyti į tris grupes: ilgi ir ploni, susukti ar sulankstyti bei vamzdelio formos makaronai. Visoms šioms grupėms pritaikomi ir skirtingi padažai.

 • Ilgos ir plonos makaronų formos – lengvi padažai

Auksinė taisyklė – ilgi ir ploni makaronai tinka su lengvos tekstūros padažais. Todėl spaghetti ar linguine tiekite su jūros gėrybių, česnako ir alyvuogių aliejaus ar grietinėlės pagrindu paruoštais padažais, kurie nesunkiai padengtų kiekvieną makaroną.

„Galbūt iškart kyla klausimas, o kaipgi spaghetti bolognese, juk spagečiai su mėsingu ir visai nelengvu Bolonijos padažu – tai tikra klasika? Iš tiesų, italai niekada Bolonijos padažo, arba kaip jie vadina – ragu, nederina su spagečiais, nes jis per sunkus ir per sodrus tokiems makaronams. Tačiau žymioji carbonara – tai visai kas kita. Sviestinė ir slidi tekstūra, kurią suteikia kiaušinio trynys ir iš šoninės išsiskiriantys riebalai – būtent tai, ko reikia spagečiams“, – tikina U.Mikelevičiūtė.

Ruošiant ilgus ir plonus makaronus, labai svarbu padažo nepagailėti, kad kiekvienas makaronas pakankamai pasidengtų, būtų slidus.

Tinklaraštininkės nuotr. /Makaronų patiekalo gaminimas
Tinklaraštininkės nuotr. /Makaronų patiekalo gaminimas
 • Susuktos ar sulankstytos makaronų formos – grubios tekstūros padažai

Susukta pastos forma geriausiai dera su turtingais ir sodriais padažais. Fusilli ar caserecce būdingos kreivės, sriegės ir grioveliai puikiai sulaiko visus šių padažų stambesnius ingredientus.

„Viena įdomiausių susuktų makaronų formų, kilusi iš Sicilijos, bet dar mažai atrasta Lietuvoje – caserecce. Šie makaronai puikiai dera su pesto, grietinėlės arba pomidorų padažu, įvairiais Viduržemio jūros regiono ingredientais kaip baklažanai, pomidorai. Kita, Lietuvoje populiaresnė susuktų makaronų forma – fusilli – puikiai pasitarnaus kreminių padažų su sūriais mėgėjams. Jų grioveliuose padažas puikiai išsilaiko ir nenubėga“, – teigia maisto tinklaraštininkė.

 • Vamzdelių formos makaronai – tiršti ir sodrūs padažai

Vamzdelių formos makaronai – vieni populiariausių pasaulyje. Tokie makaronai kaip penne, rigatoni, macaroni ir paccheri turėtų būti tiekiami su tirštais daržovių ir mėsos padažais.

Penne rigate – vamzdelio formos makaronai, supjaustyti kampu. Būtent kampiniai makaronų galai padeda padažui patekti į vamzdelio vidų, tarsi užfiksuoti jį makarono centre ir neleisti šiam išbėgti. Rigate reiškia išorėje esančias briaunas, kurios padeda padažui prilipti prie kiekvieno makarono. Dėl šių savybių vamzdelių formos makaronai itin pamėgti visame pasaulyje“, – teigia R.Gerulaitienė.

Tinklaraštininkės nuotr. /Skirtingų formatų makaronai
Tinklaraštininkės nuotr. /Skirtingų formatų makaronai

3 klasikiniai itališki receptai ir 3 jiems būdingi padažai

„Išbandykite tris klasikinius itališkus pastos patiekalus, kurių sudėtis – labai paprasta, tačiau padažai puikiai „draugauja“ su tos rūšies makaronais“, – receptais dalinasi U.Mikelevičiūtė.

Romos klasika – „Cacio e Pepe“ su pipirais ir sūriu

Ingredientai (3–4 asmenims):

 • 400 g kietagrūdžių spagečių;
 • 1 valg. šaukšt. nesmulkintų juodųjų pipirų;
 • 140 g avių pieno sūrio;
 • druskos;
 • sviesto.

Gaminimas:

1. Į verdantį pasūdytą vandenį sudėkite makaronus ir virkite nurodytą ant pakuotės laiką. Išvirus nukoškite, tačiau šiek tiek vandens pasilikite padažo ruošimui. Kol verda makaronai, sutarkuokite sūrį.

2. Pipirus sutrinkite rupiai ir suberkite į sausą, šiek tiek įkaitintą keptuvę, kad šie paskrustų. Ant jų pilkite samtį makaronų vandens. Leiskite troškintis apie minutę. Į sutarkuotą sūrį taip pat pilkite šiek tiek makaronų vandens. Į patroškintus pipirus sudėkite išvirtus makaronus ir viską gerai išmaišykite.

3. Dėkite sviesto, pilkite sūrio kremą, viską dar kelias minutes pakaitinkite ir gerai išmaišykite. Dėkite į mėgstamą dubenį ir papuoškite šviežiai maltais pipirais, pabarstykite sūriu.

Tinklaraštininkės nuotr. /Makaronai su pipirais ir sūriu „Cacio e Pepe“
Tinklaraštininkės nuotr. /Makaronai su pipirais ir sūriu „Cacio e Pepe“

Vegetariški makaronai su baklažanais „Pasta alla Norma“

Ingredientai (3–4 asm.):

 • 400 g kietagrūdžių makaronų penne rigate;
 • 1 mažas baklažanas;
 • 2 arbat. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
 • 1 nedidelis svogūnas;
 • 1 česnakas;
 • žiupsnelis džiovintos aitriosios paprikos;
 • 1 skardinė (400 g) pomidorų, konservuotų savo sultyse;
 • 40 g parmezano sūrio;
 • sauja šviežių bazilikų lapelių;
 • druskos.

Gaminimas:

1. Mažais kubeliais supjaustykite baklažaną, dėkite jį ant popierinio rankšluosčio, apibarstykite druska iš abiejų pusių ir palaikykite kelias minutes, po to nusausinkite. Baklažanus apkepkite gerai įkaitintoje keptuvėje su aliejumi, kol apskrus. Atidėkite į šalį.

2. Į keptuvę suberkite susmulkintą svogūną ir šlakelį vandens, keletą minučių patroškinkite ir sudėkite česnaką su aitriąja paprika, viską gerai išmaišykite ir pakepkite. Sudėkite pomidorus ir pusę skardinės vandens, patroškinkite. Medine lentele sutraiškykite pomidorus. Apskrudusius baklažanus sudėkite į keptuvę su padažu ir troškinkite, kol jie gerai suminkštės (apie 20–30 min.)

3. Į verdantį pasūdytą vandenį sudėkite makaronus ir virkite nurodytą ant pakuotės laiką. Atsidėkite puodelį vandens, kuriame virė makaronai.

4. Išvirtus makaronus dėkite į keptuvę su padažu, gerai išmaišykite, papildomai įpilkite vandens, kuriuose virė makaronai, ir vėl gerai viską išmaišykite. Dėkite į mėgstamą dubenį ir papuoškite sūriu bei šviežiais bazilikų lapeliais.

Tinklaraštininkės nuotr. /Vegetariški makaronai su baklažanais „Pasta alla Norma“
Tinklaraštininkės nuotr. /Vegetariški makaronai su baklažanais „Pasta alla Norma“

Caserecce makaronai su naminiu bazilikų pesto padažu

Ingredientai (3–4 asm.):

 • 400 g kietagrūdžių makaronų caserecce;
 • šviežių bazilikų lapelių;
 • 40 g parmezano sūrio;
 • 10 g kedro riešutų.

naminiam bazilikų pesto padažui:

 • 2 stiklinės bazilikų lapelių;
 • 2 skiltelės česnako;
 • 25 g kedrų riešutų;
 • 5 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
 • 50 g parmezano sūrio;
 • 0,5 arbat. šaukšt. druskos;
 • 0,25 arbat. šaukšt. juodųjų pipirų.

Gaminimas:

1. Pirmiausiai pasiruoškite bazilikų pesto padažą: į elektrinį smulkintuvą sudėkite bazilikus, česnaką, kedro riešutus, pipirus, druską ir aliejų. Viską sutrinkite iki vientisos masės ir sudėkite sūrį, išmaišykite.

2. Į verdantį pasūdytą vandenį sudėkite makaronus ir virkite nurodytą ant pakuotės laiką. Atsidėkite puodelį vandens, kuriame virė makaronai.

3. Išvirtus makaronus sumaišykite su naminiu bazilikų pesto padažu. Dėkite į mėgstamą dubenį, papuoškite sūriu ir šviežiais bazilikų lapeliais bei kepintais kedro riešutais.

Tinklaraštininkės nuotr. /„Caserecce“ makaronai su naminiu bazilikų pestu
Tinklaraštininkės nuotr. /„Caserecce“ makaronai su naminiu bazilikų pestu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką