Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 8d. 10:30

Karpio „aukso amžius“: kaip lengvai nukaulinti šią žuvį ir paruošti ją išrankiausiam skoniui?

Azijietiškos karpio juostelės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Azijietiškos karpio juostelės

Po gausių didžiųjų metų šventinių pietų, kurių metu mėgaujamės orkaitėje keptais gardėsiais, pradedant obuoliais kimšta vištiena, baigiant išskirtinį statusą turinčiu kalakutu, išaušta tikras žuvies patiekalų „aukso amžius“.

Kūčių vakarą įvairiais pavidalais epizodiškai pasirodę žuvies patiekalai su trenksmu ant mūsų pietų stalo sugrįžta šiuo metu, kai norisi pavalgyti sočiai, bet į mėsos patiekalų pusę akys nebekrypsta taip noriai.

Juk be to, kad žuvies patiekalai yra gardūs, jie ir labai lengvai kepa, yra greitai paruošiami. O kur dar gausuma naudingų mūsų organizmui medžiagų ir vitaminų, kurių klodai slypi žuvyje!..

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Azijietiškos karpio juostelės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Azijietiškos karpio juostelės

Kovai su žuvies kaulais – peilis, pincetas ir druska

Viena dažniausiai tautiečių gaminamų žuvų neabejotinai yra karpis. Gėlavandenė Lietuvos žuvis išsiskiria savo skoniu.

„Žuvį labai mėgstu, nes ji turi savyje daug mums naudingų medžiagų. Karpis – mano asmeninis favoritas dėl savo skonio. Tik po jo rikiuočiau lašišą ir doradą.

Žinoma, perkant žuvį labai svarbu jos šviežumas, todėl pati renkuosi žuvį šviežiai išdarinėtą. Nusipirkus tokią, reikėtų tą pačią dieną ją ir kepti“, – pasakoja kulinarijos technologė Lina Barčaitė.

Būtent karpis šįkart pateko į kulinarinės laidos „Druska ir pipirai“ akiratį. Azijietiškas karpio juosteles kulinarijos technologė L.Barčaitė gruzdina kartu su „Liu Patty desertinė“ šeimininke Liucina Rimgaile.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lina Barčaitė ir Liucina Rimgailė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lina Barčaitė ir Liucina Rimgailė

Šiam patiekalui prireiks karpio, bulvių krakmolo, žiupsnelio druskos ir aliejaus kepimui.

Padažui naudojama citrina, česnakas, aštrus pipiras, čiobrelis, pomidorų pasta, terijakio ir sojos padažai.

Pirmasis ir daugiausia kantrybės reikalaujantis žingsnis – karpio filė paruošimas. Išskirtinai gardi žuvis pasižymi viena erzinančia savybe – turi labai daug kaulų.

Pasak kulinarijos technologės L.Barčaitės, norint paruošti gana kaulėtą žuvį taip, kad ji tiktų valgyti ir vaikams, reikėtų vadovautis keliomis esminėmis taisyklėmis.

„Jeigu karpį išdarinėjate patys, o žuvį valyti jums sudėtinga, įtrinkite ją druska. Smulkias atšakas galima ištraukti pincetu.

Jeigu karpį išdarinėjate patys, o žuvį valyti jums sudėtinga, įtrinkite ją druska. Smulkias atšakas galima ištraukti pincetu.

Norėdami nupjauti filė, išskrostą žuvį perpjaukite išilgai nugaros, padėkite ant lentelės ir aštriu peiliu pajuskite palei stuburą taip, kad peilis slystų stuburkauliu.

Paskui lygiai taip pat nupjaukite antrą filė. Kaulus nuo filė nupjaukite kuo ploniau“, – sako L.Barčaitė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Azijietiškos karpio juostelės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Azijietiškos karpio juostelės

Terijakio glazūra – nepaprastiems skoniams išgauti

Kadangi azijietiškos karpio juostelės gruzdinamos prieš tai pabuvojusios bulvių krakmole, negalime matyti ir įvertinti jo apskrudimo lygio.

„Nematome, kada juostelės įgauna spalvą. Sakykime taip: reikia skirti daugmaž tris minutes laiko tam, kad juostelė gražiai apkeptų.

Žinoma, kad būtų ramiau, visada galima vieną gabaliuką išimti ir perpjovus patikrinti, ar jis gražiai lūžta“, – pataria profesionali kulinarijos technologė.

Prie lietuvių pamėgto karpio laidos „Druska ir pipirai“ viešnios ruošia ypatingą azijietišką padažą.

Charakteringiausias elementas jame – terijakio padažas. Salstelėjusį skonį ir sodriai raudoną spalvą padažui suteikia pomidorų pasta.

L.Barčaitė ragina neskubėti į šiukšliadėžę mesti žuvies kaulų ir galvos, kadangi pavirę šias dalis, gausime puikų sultinį sriubai ar padažui.

„Terijakis – tai tradicinis japoniško stiliaus padažas. Galima sakyti, kad tai – gaminimo glazūroje būdas. Jame galima marinuoti, o tirštesnį pilti ant jau paruoštų gaminių.

Šis padažas man labai patinka, nes jame – ir soja, ir medus ir prieskoniai. Be to, jis labai gerai dera su specifiniu karpio skoniu, – pabrėžia L.Barčaitė. – Tinka ir prie mėsos, ir prie žuvies, ir prie daržovių patiekalų. Todėl, jeigu lieka pasidarius, galima panaudoti ir į kitą patiekalą.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Azijietiškos karpio juostelės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Azijietiškos karpio juostelės

Pasak prekybos tinklo „RIMI“ kulinarijos technologės, šis azijietiškas padažas puikiai tiktų ir su ešeriu arba dorada. Svarbiausia, kad žuvis būtų šviežia.

L.Barčaitė ragina neskubėti į šiukšliadėžę mesti žuvies kaulų ir galvos, kadangi pavirę šias dalis, gausime puikų sultinį sriubai ar padažui.

Madų vėjai desertų pasaulyje

Desertų ekspertė, „Liu Patty desertinė“ šeimininkė L.Rimgailė netrunka atrasti azijietiškas karpio juosteles papildantį skanėstą.

„Kadangi patiekale daug lipnaus, ganėtinai sunkaus padažo, po jo puikiai tiktų šis tas gaivesnio – ledai, obuolių pyragas su ledais arba „lava cake“ pyragaitis su ledais“, – svarsto L.Rimgailė.

Kaip ir nuolat besikeičiantys patiekalų ruošimo būdai, pasipildantys naujais, įvairesniais ingredientais, taip ir desertų pasaulyje vyrauja tam tikros mados.

„Ant bangos“ – tai vienas, tai kitas produktas. Pavyzdžiui, kurį laiką populiarumo viršūnėje buvusias kaneles ėmė ir išstūmė sveikesni, becukriai gaminiai.

Vartotojai ir konditeriai grįžta prie tradicinių desertų ir skonių. Prie mamos ar močiutės pyragų, medaus tortų iš natūralaus medaus.

„Tendencijų yra labai daug. Išties vis dar jaučiama sveikesnių, becukrių, bemilčių desertų banga. Iš esmės, tendencijos priklauso ir nuo šalies, bet pastebėčiau ir kitą ryškią bangą – tai, kad vartotojai ir konditeriai grįžta prie tradicinių desertų ir skonių. Prie mamos ar močiutės pyragų, medaus tortų iš natūralaus medaus.

Shutterstock nuotr./Šokoladiniai pyragėliai „Lava Cake“
Shutterstock nuotr./Šokoladiniai pyragėliai „Lava Cake“

To, kas nostalgiška, bet padaryta labai kokybiškai ir šiuolaikiškai. Turiu omenyje konditerijos klasiką apskritai – kas tose šalyse nuo senovės buvo kepama, ir įprasta, kad kepdavo mamos ar močiutės“, – pasakoja „Liu Patty desertinė“ šeimininkė L.Rimgailė.

Daugiau azijietiškų karpio juostelių gaminimo subtilybių sužinosite šiame kulinarinės laidos „Druska ir pipirai“ epizode.

Remiamas turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

04:05
02:52
00:26

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką