Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Marinuoti, džiovinti ar šaldyti? Ekspertė aptaria populiariausius konservavimo būdus

Vasarą šviežiomis daržovėmis ir vaisiais mėgaujamės kasdien, tačiau šį derlių norisi išsaugoti ir šaltajam sezonui. Juolab, kad šaltuoju metu parduodamos šviežios gėrybės ne iš tolo neprilygsta toms, kuriomis mėgaujamės jų sezono piko metu. Konservavimas gėrybių išsaugojimui labai tinka, tačiau jo būdų yra ne vienas. Kokie kiekvieno jų privalumai?
Užkonservotos gėrybės
Užkonservotos gėrybės / Vida Press nuotr.

Apie tai, kaip teisingai ir paprastai konservuoti šiltojo sezono gėrybes, pranešime žiniasklaidai pasakoja prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė.

Džiovinimas idealus uogoms, vaisiams ir žolelėms

Pasak maisto žinovės, šis būdas ypač tinka įvairioms uogoms, vaisių griežinėliams ir prieskoninėms žolelėms.

„Tai vienas iš paprasčiausių konservavimo būdų, leidžiantis išsaugoti didžiąją dalį gėrybėse esančių vitaminų ir kitų vertingų savybių. Ypač patogu džiovinti juoduosius serbentus, avietes, mėlynes, obuolius. Turėsite ne tik sveiką užkandį, bet ir pagardą košėms, desertams ar granolai“, – sako V.Juodkazienė.

Kadangi vasaros derlius gausus įvairių prieskoninių žolelių, maisto ekspertė vėlesniam naudojimui pataria džiovinti šviežius bazilikus, krapus, rozmariną, čiobrelį, svogūnų laiškus, mėtas ir kitas žoleles.

Vida Press nuotr./Aromatinės žolelės
Vida Press nuotr./Aromatinės žolelės

Džiovinti patogiausia naudojant specialią elektrinę maisto džiovyklę, tačiau tai galima daryti ir orkaitėje, naudojant kepimo popierių. Nepriklausomai nuo prietaiso, labai svarbu produktus dėlioti taip, kad jie vienas su kitu nesiliestų, be to, reikia atidžiai stebėti temperatūrą, kad ji nebūtų per aukšta ir neleistų perdžiūti.

V.Juodkazienė taip pat pataria prieš džiovinimą produktus gerai nuplauti, nusausinti, jei reikia – nulupti odelę. Nedidelis triukas, padėsiantis išlaikyti sodresnę jų spalvą – citrinų sultys, kuriomis reikėtų apšlakstyti dar šviežias gėrybes.

Džiovintus vaisius ar daržoves rekomenduojama laikyti tamsioje, vėsioje ir sausoje vietoje.

Marinavimas labiausiai tinka daržovėms

Tai vienas iš žinomiausių konservavimo būdų, kuris, pasak V.Juodkazienės, dažnam siejasi su ilgu ir sudėtingu procesu, tačiau iš tiesų viską galima atlikti labai paprastai.

Rekomenduočiau rinktis mažesnio dydžio ir kuo šviežesnes daržoves – taip jos ilgiau išliks traškios.

„Marinavimas nuo seno yra labai populiarus konservavimo būdas, jis ne tik leidžia mėgautis sezono derliumi ilgesnį laiką, bet ir atrasti naujus pikantiškus skonius. Marinuoti galima įvairias daržoves, o ypač tinka agurkai, pomidorai, cukinijos, moliūgai, paprikos, burokėliai, taip pat svogūnai. Rekomenduočiau rinktis mažesnio dydžio ir kuo šviežesnes daržoves – taip jos ilgiau išliks traškios“, – teigia maisto žinovė.

Vida Press nuotr./Marinuotos daržovės
Vida Press nuotr./Marinuotos daržovės

Pasak jos, paprasčiausia marinuoti naudojant druską, vandenį ir šiek tiek žolelių ar lauro lapelių, tačiau taip pat dažnai naudojamas actas. Geriausiai tinka baltos spalvos actas – obuolių sidro, baltojo vyno ar ryžių. Unikalumo skoniui suteiks parinkti prieskoniai: krapų ir česnakų derinys tinka agurkams, pomidorams ir kitoms daržovėms, o morkoms – kalendra, ciberžolė, imbierai ir garstyčių granulės.

V.Juodkazienė taip pat atkreipia dėmesį, kad paskutiniu metu ypač populiarėja greitasis marinavimo būdas. Šiame metode naudojami beveik tie patys ingredientai kaip ir klasikiniame, skirtumas tik tas, kad taip paruoštos daržovės laikomos šaldytuve ir turi būti suvartojamos per trumpesnį laiką.

Šaldymas – vienas sveikiausių konservavimo būdų

Pasak maisto ekspertės, vaisių ir uogų šaldymas yra vienas sveikiausių ir paprasčiausių jų konservavimo būdų.

„Šaldyti labai paprasta. Tam ypač tinka mėlynės, bruknės, spanguolės, nes jos geriausiai išlaiko savo tekstūrą ir skonį, be to, tai puikus antioksidantų šaltinis. Kad išlaikytų daugiau naudingųjų savo savybių, uogas geriausia užšaldyti kuo greičiau – dar šviežias“, – teigia maisto žinovė.

Ji taip pat pataria prieš šaldymą produktus švariai nuplauti ir gerai nusausinti. Uogos geriau išlaikys savo pradinę formą, jeigu pirmiausia jas subersite and padėklo ar lėkštės ir šiek tiek palaikysite šaldiklyje, kol sustings. O po to perkelkite į specialius šaldymo maišelius ar indelius.

Vida Press nuotr./Šaldytos uogos
Vida Press nuotr./Šaldytos uogos

Maisto ekspertė V.Juodkazienė dalijasi receptu, kaip dviem būdais pasigaminti universalias keptas marinuotas paprikas. Jos tiks prie makaronų, salotų patiekalų, taip pat kaip puikus garnyras ar užkandis.

Keptos marinuotos paprikos

Ingredientai:

  • 6 saldžiosios paprikos;
  • 1 puodelis vandens;
  • ½ puodelio baltojo vyno acto;
  • ½ puodelio aukštos kokybės alyvuogių aliejaus;
  • 2–3 traiškytos česnako skiltelės;
  • 1 valg. šaukšt. medaus;
  • 1 arbat. šaukšt. druskos;
  • 1 arbat. šaukšt. maltų juodųjų pipirų;
  • sauja šviežių petražolių ir čiobrelių;
  • 1 lauro lapas;
  • žiupsnis aitriosios paprikos dribsnių.

Gaminimas:

1. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C laipsnių temperatūros.

2. Supjaustykite paprikas norimo dydžio griežinėliais, išimkite sėklytes. Paprikas dėkite ant kepimo popieriaus odele į viršų ir kepkite apie 30 minučių arba kol suminkštės ir paruduos. Iškeptas paprikas dėkite į sandarų indą ir leiskite atvėsti kambario temperatūroje. Kai atvės, nulupkite odeles.

3. Puode sumaišykite visus marinato ingredientus, išskyrus aliejų, ir keletą minučių pavirkite. Tuomet supilkite aliejų ir dar truputį pakaitinkite.

4. Paprikas dėkite į įkaitintus pusės litro talpos stiklainius, užpilkite karštu marinatu. Geriausia paprikomis užpildyti pusę stiklainio, o likusį jo tūrį palikti marinatui. Gerai išmaišykite, uždarykite dangteliais ir šiek tiek palaikykite šiltai – tam galima naudoti virtuvinius rankšluostėlius. Kai visiškai atvės, stiklainius su paprikomis laikykite sausoje ir vėsioje vietoje.

5. Jeigu norite išbandyti greitąjį marinatą, naudokite šiek tiek mažiau vandens ir marinato nekaitinkite, taip pat nekaitinkite stiklainių. Sumaišę likusius marinato ingredientus, užpilkite ant keptų ir atvėsusių paprikų, viską perpilkite į sandarų indą su dangčiu ir palikite šaldytuve pernakt. Rekomenduojama suvartoti per 2 savaites.

Vida Press nuotr./Keptos paprikos
Vida Press nuotr./Keptos paprikos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius