Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 17d. 15:00

Populiarėja su raugu kepta duona: kuo ji kitokia nei mielinė?

Su raugu kepta šviesi duona
Vida Press nuotr. / Su raugu kepta šviesi duona

Pastaraisiais metais visame pasaulyje ir Lietuvoje kilo tikra susidomėjimo su raugu kepta duona banga. Vieni būtent tokios duonos dairosi parduotuvėse, kiti patys „užsiaugina“ raugo ir pamiršta pirktinę duoną, nes imasi kepti ją patys. Kuo išskirtinė ši tradicinė duona, kuri vėl tapo geidžiama ir net madinga?

Iš tiesų, duonos raugas virtuvėje nėra naujovė. Tai, kad raugas padeda tešlai pakilti, o su juo kepti kepiniai puresni, minkštesni ir netgi skanesni, pastebėjo dar senovės egiptiečiai. Iš pradžių į duonos tešlą buvo įmaišoma šiek tiek rūgusio alaus, vėliau pastebėta, kad raugo galima pasigaminti ir iš pačios tešlos. Beje, ilgus šimtmečius mūsų šalyje duona buvo kepama taip pat naudojant raugą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pats duonos raugas – tai ne kas kita, kaip vandens ir miltų mišinys. Tiesa, tam, kad jis susidarytų, yra būtinos dar dvi sąlygos – šiluma ir laikas, tik tada tešla ima rūgti. Būtent rūgimo proceso metu susidaro gerosios lactobacillus bakterijos ir ima daugintis natūralios mielės, kurių yra daugelyje rūšių miltų. Fermentacijos, t. y. rūgimo metu, sudėtiniai angliavandeniai skaidomi iki cukrų. Pastaraisiais minta mielės ir ima sparčiai daugintis, gamindamos CO2 ir naudingas mažamolekules medžiagas. Sakoma, kad tešla „užauga“.

Vida Press nuotr./Auginamas raugas
Vida Press nuotr./Auginamas raugas

Sveikesnė ir sotesnė

Pasak sveika mityba besidominčios Vaidos Kurpienės, dabar jau žinoma, kad rauge esančios gerosios bakterijos kartu padeda išlaikyti ir duonos šviežumą.

Duona, kuri buvo iškepta naudojant raugą, nepelija.

„Jame esančios lactobacillus bakterijos pagamina įvairių junginių. Jie teigiamai veikia žarnyno mikroflorą, apie kurios įtaką sveikatai pastaruoju metu daug kalbama. Kita „geroji“ bakterija, lotyniškai vadinama pediococcus pentosaceis, neleidžia veistis kenksmingam pelėsiui. Atkreipkite dėmesį, kad duona, kuri buvo iškepta naudojant raugą, nepelija. Laikoma tinkamomis sąlygomis ji apdžiūva, tačiau ir toliau išlieka tinkama vartoti. Tokią duoną galima „atgaivinti“ ir naudoti skrudinimui. Pakanka tik lengvai apšlakstyti vandeniu ir įdėti į skrudintuvą“, – pataria V.Kurpienė.

Ji pastebi, kad su raugu kepama duona dar ir sveikesnė ir tuo, kad dėl rauge esančių unikalių bakterijų, neleidžiančių duonai sužiedėti, jos sudėtyje galima žymiai sumažinti ar visai nenaudoti dirbtinių konservantų. „Raugas veikia kaip natūrali apsauga nuo sveikatai pavojingų pelėsių, todėl leidžia atsisakyti kitų dirbtinių ingredientų, kurie leistų duonai išlaikyti šviežumą“, – sako sveikos mitybos entuziastė.

Vida Press nuotr./Tešla su raugu
Vida Press nuotr./Tešla su raugu

Kalbėdama apie duonos raugo maistinę vertę, V.Kurpienė atkreipia dėmesį, kad su raugu kepta duona yra sotesnė. „Taip yra, nes tokioje duonoje išlieka daugiau skaidulų. Suvalgius duonos su raugu pusryčiams, ilgiau išliksime sotūs, todėl, tikėtina, sumažės ir potraukis užkandžiauti tarp valgymų“, – sako V.Kurpienė.

Kepant su raugu galima žymiai sumažinti ar net visai atsisakyti kepant duoną dažnai naudojamo cukraus.

Dar vienas duonos raugo ypatumų, jog jis leidžia žymiai sumažinti ar net visai atsisakyti kepant duoną dažnai naudojamo cukraus. Paprastai cukrus šiame procese naudojamas tam, kad padėtų greičiau daugintis mielėms ir iškilti tešlai. Kai tešlos ruošinyje naudojamas natūralus raugas, fermentacijos metu išsiskiria natūralūs cukrūs, kuriais minta natūraliai miltuose esančios mielės.

Vida Press nuotr./Tamsi duona su raugu
Vida Press nuotr./Tamsi duona su raugu

Nuo raugo priklausys skonis

Įprasta manyti, kad su raugu kepama tik tradicinė juoda ar balta duona. Iš tiesų duonos raugą galima pagaminti iš daugelio rūšių grūdų. Natūraliam raugui reikalingų savybių turi ir tie patys kvietiniai miltai, taip pat ruginiai ar net avižiniai.

Paprastai būtent raugas suteikia duonai išraiškingą skonį ir aromatą. Tiesa, priklausomai nuo raugo, skiriasi ir su juo keptos duonos skonis. Tradicinis ruginis ar kvietinis duonos raugas suteikia šiam kepiniui švelnios ir malonios rūgštelės, o štai, pavyzdžiui, avižinis – subtilų avižų prieskonį ir kvapą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką