Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 24d. 13:00

Šaldyti, džiovinti, virti? Kokioms uogoms koks konservavimo būdas labiausiai tinka

Uogos
Vida Press nuotr. / Uogos

Vasarą norisi sustabdyti uogų gausos sezoną ir išsaugoti galimybę gėrybėmis mėgautis ištisus metus. Kokie uogų konservavimo būdai geriausi, norint išlaikyti mėgstamų uogų skonį, kvapnumą ir vasaros nuotaiką?

Agrastai

Šaldymas. Agrastai – puikios uogos šaldyti. Jie tvirti ir net atšilę išlaiko formą. Šaldyti geriausia prinokusias, švarias uogas, nuskabytais koteliais. Šaldant galima lengvai apiberti cukrumi.

Virimas. Tyrėje plaukiojantys virti agrastai patinka ne visiems, todėl geriau virti sumaltas uogas arba išvirusius agrastus pertrinti per sietelį. Šiose uogose nemažai pektino, todėl kartu su cukrumi jos nesunkiai sutirštės ir virs skaniu džemu. Rekomenduojamas santykis 1:1.

Spaudimas. Pakaitinę gerai sunokusias (geriausia – trintas) uogas ir jas išspaudę bei įbėrę cukraus, turėsite sulčių. Tiesa, tai nėra itin populiarus būdas apdoroti storaodžius agrastus.

Džiovinimas. Ne itin dažnas, tačiau puikus būdas sudoroti agrastų derlių. Rekomenduojama temperatūra – 50–55 laipsniai.

Vida Press nuotr./Agrastų džemas
Vida Press nuotr./Agrastų džemas

Braškės

Šaldymas. Puikiai tinka šaldyti. Tiesa, jei nenorite išsitraukti ledo gabalo, prieš užšaldant sausas, sveikas sunokusias uogas pirmiausia reiktų pašaldyti paskleistas ant kepimo popieriaus. Po to sudėti į sandarius plastikinius maišelius ar indelius. Tinkamas ir ekonomiškas būdas – šaldyti trintas uogas, sumaišytas su trupučiu cukraus. Tuomet atšildę iš karto turėsite vitaminus išlaikiusios uogienės.

Virimas. Tradicinis braškių paruošimo būdas. Braškėse labai nedaug pektino – natūralios tirštinančios medžiagos, todėl ir jų uogienė būna skysta. Verdant braškes ir norint tirštos uogienės, pravartu naudoti uogienių cukrų arba papildomai dėti pektino. Rekomenduojamas santykis 2:1. Ypač dera maišyti su rabarbarais.

Spaudimas. Braškių sultims tinka ir prasčiau atrodančios, pernokusios uogos. Patariama jas nuvalyti ir susluoksniavus su cukrumi parą palaikyti, kol atsiras sulčių. Tada užkaitinus jas nupilti į sterilius indus.

Džiovinimas. Šilumoje džiūdamos braškės praranda savo formą ir dalį patrauklios spalvos, bet tai vienas geriausių būdų pasigaminti skanių užkandžių žiemai. Džiovinimo temperatūra – 60–70 laipsnių.

Vida Press nuotr./Braškių uogienė
Vida Press nuotr./Braškių uogienė

Žemuogės

Šaldymas. Šias uogas tinka šaldyti ir sveikas, tačiau dažniausiai patariama šaldyti trintų, su cukrumi sumaišytų žemuogių tyrę. Jei šaldote sveikas uogas, į šaldymo indelius berkite tik gerai nusausintas uogas.

Virimas. Virdamos žemuogės praranda dalį savo skonio ir kvapnumo, ne visiems patinka ir jų kartokas skonis, todėl geriausia gaminti žalių uogų uogienę. Sutrinkite jas su cukrumi ir supilstę į sterilius stiklainius laikykite šaldytuve. Rekomenduojamas santykis 1:1.

Spaudimas. Švarias, su cukrumi sumaišytas žemuoges palaikykite keletą valandų, tuomet įpilkite šiek tiek vandens, užkaitinkite ir išspauskite. Laikykite steriliuose sandariuose induose.

Džiovinimas. Džiovinkite tvirtas, neapsitrynusias ir visiškai sausas uogas. Išdžiovintos žemoje temperatūroje, jos neblogai išlaiko spalvą. Temperatūra – 50–60 laipsnių.

Fotolia nuotr./Žemuogės
Fotolia nuotr./Žemuogės

Juodieji serbentai

Šaldymas. Šaldytos juodųjų serbentų uogos puikiai išlaiko savo formą, skonį ir spalvą. Sausas švarias uogas tinka šaldyti indeliuose ar plastikiniuose maišeliuose. Galima šaldyti ir visas uogų kekes – uogos gerai išsilaikys ant kotelių ir prireikus tiks papuošimui. Tinka šaldyti ir su cukrumi trintas uogas.

Virimas. Juoduosiuose serbentuose gausu pektino, todėl iš jų virta uogienė bus tiršta ir be papildomų priedų. Iš pertrintų uogų galima pagaminti dailius drebučius. Tradiciškai nurodomas cukraus ir juodųjų serbentų santykis 1:1.

Spaudimas. Ruošiant sultis žiemai, pakaitintas ir išspaustas uogas reiks sumaišyti su cukrumi ir išpilstyti į sterilius stiklainius.

Džiovinimas. Švarias nuskabytas uogas galima džiovinti specialiame džiovintuve, vėdinamoje orkaitėje arba prieš saulę. Tiesa, natūraliai didesnės sultingos uogos gali džiūti gana ilgai. Temperatūra – 60–70 laipsnių.

Vida Press nuotr./Įvairios uogienės
Vida Press nuotr./Įvairios uogienės

Raudonieji serbentai

Šaldymas. Jei užšaldysite švarias sausas uogas, jos idealiai išlaikys spalvą ir formą. Galima šaldyti sveikas kekes.

Virimas. Populiariausias raudonųjų serbentų paruošimas žiemai – drebučiai. Jie gaminami iš spaustų serbentų sunkos, sumaišytos su cukrumi santykiu 1:1. Kaip ir visuose serbentuose, juose daug natūraliai tirštinančio pektino.

Spaudimas. Su trupučiu vandens užkaitinti ir išspausti raudonieji serbentai – paprastas būdas sutvarkyti gausų derlių ir turėti skanaus pagrindo arbatoms ar kompotams. Ruošiant žiemai reikia nepamiršti cukraus ir sterilumo.

Džiovinimas. Džiovinamos tik nepernokusios, sausos uogos. Raudonuosiuose serbentuose gana daug skysčio, todėl džiovinant žemoje temperatūroje nereikia tikėtis greito rezultato. Temperatūra – 60–70 laipsnių.

Vida Press nuotr./Džiovinti serbentai
Vida Press nuotr./Džiovinti serbentai

Avietės

Šaldymas. Šaldyti tinka tik nepernokusias, nepatižusias, kirmėlių nepažeistas uogas. Paprastai avietės neplaunamos. Jei plauti būtina, uogas reikės labai gerai nusausinti. Pirmiausia avietes patariama pašaldyti plonu sluoksniu paskleidus ant kepimo popieriaus. Kai uogos sukietės, galima jas atsargiai perkelti į sandarius indelius. Dar vienas būdas – šaldyti su cukrumi sumaišytas ar trintas uogas.

Virimas. Pagal kiekvieno skonį avietės gali virsti kvapnia tradicine uogiene ar tirštu džemu. Kadangi šios uogos natūraliai nelinkusios tirštėti, norint tirštesnio gardėsio, reiks berti uogienių cukraus ar pektino.

Spaudimas. Tinka ir pernokusios, apsitrynusios uogos. Gaminant sultis, uogas reikia užkaitinti, išspausti, vėl užvirti su cukrumi ir išpilstyti į švarius, sandarius indus.

Džiovinimas. Džiovinti tinka tvirtas nepersirpusias uogas. Rekomenduojama džiovinti 50–60 laipsnių temperatūroje.

Vida Press nuotr./Aviečių uogienė
Vida Press nuotr./Aviečių uogienė

Mėlynės

Šaldymas. Namų šaldiklyje šaldytos mėlynės praranda spalvą ir formą, ir dalį savo malonaus skonio, todėl jas geriau šaldyti trintas su cukrumi.

Virimas. Pastovėjusios, sudrėkusios mėlynės apkarsta, todėl uogienėms rinkitės tik šviežias, sausas uogas. Rekomenduojamas santykis 2:1. Kad uogienė būtų tirštesnė, galima įberti pektino ar įpilti citrinų sulčių.

Spaudimas. Mėlynes su trupučiu vandens užkaitinkite, švelniai išspauskite, tuomet į sultis įberkite šiek cukraus ir dar keletą minučių pavirę išpilstykite į sandarius indus.

Džiovinimas. Ne itin populiarus, bet vienas geresnių mėlynių konservavimo būdų, norint išlaikyti jų vertingąsias savybes. Rekomenduojama temperatūra 50–60 laipsnių.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mėlynės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mėlynės

Šilauogės

Šaldymas. Švarias, sausas uogas galima šaldyti indeliuose ar plastikiniuose maišeliuose. Atšilusios šilauogės gerai išlaiko savo skonį ir formą.

Virimas. Uogose daug pektino, todėl uogienė natūraliai tirštėja. Nors šilauogės gana saldžios, verdant joms reikia nemažai cukraus – 1 kg uogų rekomenduojama saldinti 800 g cukraus.

Spaudimas. Skaniausios ir sveikiausios – tirštos, šviežiai spaustos šilauogių sultys. Norint jų pasiruošti žiemai, geriausia garinti uogas kaitinant specialiame puode. Tuomet užkaitinti su nedideliu kiekiu cukraus ir laikyti sandariai uždarytas.

Džiovinimas. Džiovinamos švarios, gerai prinokusios šilauogės. Tinkamai išdžiovintos, jos išlaiko malonų skonį ir naudingąsias savybes. Rekomenduojama temperatūra – 60–70 laipsnių.

Vida Press nuotr./Šaldytos šilauogės
Vida Press nuotr./Šaldytos šilauogės

Vyšnios

Šaldymas. Šaldymui tinka tik švariai nuplautos ir visiškai nusausintos uogos. Vyšnias galima šaldyti tiek su kauliukais, tiek be jų. Šaldant be kauliukų, patariama uogas sluoksniuoti su cukrumi.

Virimas. Prieš verdant uogienę, teks padirbėti ir išimti kauliukus. Norint tirštesnės uogienės, o ne sirupe plaukiojančių uogų, reiks nemažai cukraus. Gaminant džemą, nukaulintas uogas prieš verdant reikia sutrinti.

Spaudimas. Jei norite pasigaminti vyšnių sulčių, paprasčiausias būdas tai padaryti – nukaulintas uogas dėti į sietelį, jas patrinti ir palikti nuvarvėti. Ruošiant žiemai – užkaitinti su cukrumi.

Džiovinimas. Vyšnias galima džiovinti ir su kauliukais, bet sudžiovintas be kauliukų bus paprasčiau naudoti. Gerai nusausintos uogos džiovinamos 55–60 laipsnių temperatūroje.

Vida Press nuotr./Vyšnių uogienė
Vida Press nuotr./Vyšnių uogienė

Spanguolės

Šaldymas. Spanguoles sėkmingai galima šaldyti, bet nereiktų skubėti to daryti – šios uogos keletą mėnesių gali stovėti nulinėje temperatūroje sausos arba, kaip ir bruknės – užpiltos vandeniu.

Virimas. Spanguolėse daug pektino, todėl, pridėjus cukraus ir pavirus, jos nesunkiai virsta tiršta uogiene. Jei norisi išlaikyti kuo daugiau vitaminų, galima žalias uogas sutrinti su cukrumi ar medumi ir laikyti steriliuose sandariuose stiklainiuose. Tinka ir pikantiškų uogienių gamybai.

Sultys. Gaminant sultis, švarias uogas rekomenduojama sutrinti ir išspausti. Tuomet užkaitinti su cukrumi ir išpilstyti į švarius sandarius indus. Iš spanguolių taip pat gaminamas ir morsas.

Džiovinimas. Parduotuvėse randamos džiovintos spanguolės dažniausiai būna gerokai paskanintos cukrumi, todėl, norint natūralių uogų, geriausia susidžiovinti patiems. Spanguolėms tinkamiausia 50–60 laipsnių temperatūra.

Vida Press nuotr./Spanguolės
Vida Press nuotr./Spanguolės

Bruknės

Šaldymas. Šaldyti tinka tik kruopščiai perrinktas, sunokusias sausas uogas. Bruknių luobelė tvirta, nepernokusios uogos lengvai nesitrina, todėl jas galima šaldyti ir plastikiniuose maišeliuose. Tinkamai užšaldytos, puikiai išlaiko spalvą ir grožį.

Sveikas šviežias uogas galima ilgokai išlaikyti ir šaldytuve, užpiltas vandeniu ir sandariai užsuktas.

Virimas. Šios kartokos uogos tinka ir saldžioms uogienėms, ir pikantiškiems pagardams virti. Populiaru maišyti jas su obuoliais ar kriaušėmis. Rekomenduojamas cukraus kiekis 2:1.

Spaudimas. Vienas populiariausių bruknių gėrimų – morsas. Šviežios uogos išspaudžiamos, o jų išspaudos užpilamos vandeniu, paverdamos ir nukošiamos. Nuoviras sumaišomas su sultimis ir pasaldinamas. Jei norite sulčių, patariama šviežias uogas išspausti, pakaitinti ir supilstyti į sterilius stiklainius.

Džiovinimas. Džiovintos bruknės gali pakeisti populiariąsias razinas. Geriausia džiovinti 50–60 laipsnių temperatūroje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

04:35
12:16

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

05:52
17:54
02:59

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką