Tiesiogiai

Tiesiogiai po gaisro Paneriuose: ugniagesių vado ir oro užterštumo tyrėjų komentaraiTiesiogiai po gaisro Paneriuose: ugniagesių vado ir oro užterštumo tyrėjų komentarai

Vakarienė „Pas Jurgą ir Paulių: adventui – avinžirnių salotos su tunu ir brusketa su grybais bei lašiša

Prasidėjo gruodis, tačiau sunku suprasti, ar Romoje jau žiema. Pirmą dienos pusę pliaupia lietus ir griaudėja perkūnas, antrą – kepina saulė. Tačiau romiečių virtuvėms vadovauja ne tik sezonas. Permainoms įtaką daro adventas. Būtent jis lemia griežtą prieššventinį valgiaraštį. Italai nėra prisiekę tikintys katalikai, jų gyvenimą valdo ir kita – malonumo filosofija: jei prieš šventes savęs „nepakankinsime“, joms atėjus valgymo malonumo nesitikėkime. Kaip tik todėl skrandis, laukdamas puotos, privalo pailsėti, o tai reiškia – „pagyventi be mėsos“.
Jurga ir Paulius Jurkevičiai bei jų ruošti patiekalai
Jurga ir Paulius Jurkevičiai bei jų ruošti patiekalai / Jurgos Jurkevičienės, Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Savaitę praleidę Lietuvoje negalėjome atsidžiaugti įvairiausiais grybais. Esame įsitikinę, kad vienas skaniausių patiekalų aperityvui prie taurės putojančio šalto prosecco yra traški iš ciabatta duonos pagaminta brusketa. Ją šįkart kūrėme su šviežutėlėmis rudmėsėmis, kurių pavyko nusipirkti Druskininkų turguje.

Mūsų brusketa išėjo didelė, nes mėgstamą duoną ciabatta supjaustėme vos į keturias dalis. Pakepinome ant ketaus keptuvės, nepamiršome natūralaus antibiotiko – česnako – juo lengvai karštą duonos paviršių brūkštelėjome. Grybus supjaustėme skiltelėmis ir pakepinome ant nesvylančios keptuvės. Dėmesio: be aliejaus.

Šiai brusketai pagardinti tinka ne vien rudmėsės. Visi švieži grybai, paruošti išvengiant virimo, tampa itin aromatingi. O jei dar jų skonį paryškinsime lietuviškais krapais ir itališku „novello“ alyvuogių aliejumi... Tobulesnį užkandį aperityvui sunku sugalvoti. Jei miške jokių grybų nepavyktų rasti, galima panaudoti prekybos centre įsigytas žvynabūdes. Mūsų rudmėsių brusketa tapo dar aromatingesnė, nes ją paskaninome sūdyta lašiša.

Advento metu italai kur kas dažniau prisimena įvairias kruopas. Mes praėjusį savaitgalį nutarėme pasigaminti šviežio tuno. Jo įsigijome turguje šiek tiek per daug. Dalį išsikepėme ant ketaus keptuvės kaip filė kepsnį, likusią žuvį paprastai naudojame pagardinti pastai. Supjaustėme tuną stambiais kubais, keptuvėje nuplikėme desertiniu „Marsala“ vynu ir tada mums kilo idėja derinti tuną su sultingais, aliejumi pagardintais avinžirniais. Avinžirnius sumaišėme su keptais svogūnais, o „sužaliavusių“ svogūnų kasoje galvučių laiškais suteikėme salotoms pikantiškumo. Joms aromato suteikėme patiekdami su alyvuogėmis „in salamoia“ – sūdytomis druskoje. Dar kartą pašlakstėme tyru alyvuogių aliejumi ir pabarstėme citrinos žievelėmis. Gavome aromatingas advento salotos.

Brusketa su šviežiais grybais ir lašiša

Ingredientai (4 asm.):

  • 1 kepaliukas ciabatta duonos;
  • 100 g sūdytos lašišos;
  • 800 g šviežių grybų;
  • 1 skiltelė česnako;
  • pluoštas krapų;
  • tyro alyvuogių aliejaus „novello“;
  • šviežiai maltų juodųjų pipirų.

Gaminimas:

1. Perpjaukite duoną pusiau, o tada dar kartą kiekvieną dalį padalinkite perpus. Užmeskite ant įkaitintos ketaus keptuvės, kai pasirodys grotelės, apverskite. Brūkštelėkite duonos paviršių česnako skiltele.

2. Nuvalykite šviežius grybus peiliu (neplaukite vandeniu), supjaustykite skiltelėmis.

3. Įkaitinkite keptuvę, aliejaus nepilkite, dėkite visus grybus ir išgarinkite iš jų vandenį. Kai vandens nebeliks, pasūdykite. Pilkite tyrą alyvuogių aliejų „novello“, pakepinkite, kol grybai šiek tiek paruduos.

4. Sudėkite grybus ant paruoštos duonos, pabarstykite susmulkintais krapais, pabarstykite pipirais. Susukite ant brusketos viršaus gabaliuką lašišos. Patiekite užkandį dar šiltą.

Jurgos Jurkevičienės nuotr./Brusketa su šviežiais grybais ir lašiša
Jurgos Jurkevičienės nuotr./Brusketa su šviežiais grybais ir lašiša

Avinžirnių salotos su tunu ir svogūnų laiškais

Ingredientai (4 asm.):

  • 250 g avinžirnių;
  • 1 šalotinis svogūnas;
  • 4 vynuoginiai pomidoriukai;
  • 4 žaliosios alyvuogės „in salamoia“;
  • svogūno laiškų;
  • 200 g šviežio tuno;
  • 1 citrina;
  • desertinio vyno „Marsala“;
  • tyro alyvuogių aliejaus.

Gaminimas:

1. Iš vakaro pamerkite avinžirnius į šaltą vandenį. Ryte išvirkite, kol taps minkšti, bet kramtomi. Pasūdykite.

2. Keptuvėje pakaitinkite šiek tiek tyro alyvuogių aliejaus. Susmulkinkite burokine tarka svogūnus ir lengvai pakepinkite. Dėkite į keptuvę ir avinžirnius, pakepinkite, papildydami vandeniu. Galiausiai dėkite ir į keturias dalis supjaustytus pomidoriukus.

3. Tuną supjaustykite maždaug 1,3 cm storio griežinėliais, o tada padalinkite į kubelius. Dėkite žuvies kubelius į įkaitintą nesvylančią keptuvę be aliejaus, kai paruduos, pasūdykite, nuplikykite desertiniu vynu „Marsala“, įpilkite šlakelį tyro alyvuogių aliejaus „novello“.

4. Patiekdami avinžirnius kaip salotas, sudėkite ant jų šiltą tuną, patarkuokite smulkia tarka citrinos žievelės, sudėliokite alyvuoges ir svogūno laiškus, pabarstykite pipirais.

Jurgos Jurkevičienės nuotr./Avinžirnių salotos su tunu ir svogūnų laiškais
Jurgos Jurkevičienės nuotr./Avinžirnių salotos su tunu ir svogūnų laiškais

Jurga ir Paulius Jurkevičiai yra Italijos „Foreign Press“ asociacijos „Skonio grupės“ nariai, tarptautinio gastronominės žurnalistikos konkurso „Madre Mediterranea“ konkurso laureatai. Jie pristato itališkos virtuvės paslaptis tiesiai iš Romos: Jurga aiškina, kaip gaminti autentiškus Italijos regionų patiekalus, Paulius pateikia gastronominius komentarus apie patiekalo istoriją, sveikatingumą, keistenybes ir derinimą su vynu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius