Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 11d. 19:00

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Numalšinti troškulį Romoje? Prego, štai: granita ir grattachecca

Jurga ir Paulius Jurkevičiai bei jų gamintas ledo kokteilis
Jurgos Jurkevičienės, Juliaus Kalinsko/15min nuotr. / Jurga ir Paulius Jurkevičiai bei jų gamintas ledo kokteilis

Be dviejų panašaus skambesio terminais įvardintų gėrimų – granita ir grattachecca – vasara Romoje būtų neįsivaizduojama. Lacijaus regione gimę ledo kokteiliai šiuo metu itin populiarūs visose Viduržemio jūros valstybėse.

Kai troškulį sunku numalšinti paprastu vandeniu, pagrindiniu vasaros barų herojumi tampa ledas. Paplūdimiuose prekeiviai stumdo panašius į ledų mobilius vežimėlius. Miesto baruose ir kioskuose populiariausias gėrimas – ledo kokteiliai. Ledo gabaliukai tirpsta lėtai, todėl kokteilį kur kas maloniau gerti nei vandenį.

Jau 19 amžiaus pabaigoje viename Romos bohemos mėgstamiausių Trastevere rajone grattachecca (šis keistas Romos dialekto žodis tariamas „gratakeka“) tapo nepakeičiamu gatvės gėrimu. Tibro upės pakrantėje iki šiol išlikęs vienas seniausių 1913 metais pastatytų grattachecca kioskų „Alla fontana d‘Oro“ – prie auksinio fontano. Prie žalio kubo be langų, tik su užtraukiamomis plastiko žaliuzėmis, vasarą rikiuojasi eilės. Vaikštinėjant Tibro krantine krinta į akį ir kiti istoriniai Romos kioskai su užrašais „Grattachecca Sora Mirella“, „Grattachecca Sora Maria“.

Romos gėrimas grattachecca šiandien parduodamas ir miesto centre įsikūrusiuose gatvių kioskuose. Romoje jų – daugybė. Kioske įsitaisęs pardavėjas grattacheccaro metalo įnagiu skuta milžinišką ledo gabalą, sudeda ledą į puodelius, įsmeigia plastmasinį spalvotą šaukštelį ir įbeda šiaudą.

Ledą aplaisto kliento išsirinktu – mėtų, trešnių, kokosų, apelsinų, citrinų, kavos sirupu, papuošia aromatinėmis žolelėmis ir pageidaujamais vaisiais. Sumokėjus apie 5 eurus lėtai tirpstančiu kokteiliu galima gardžiuotis lėtu žingsniu vaikštant po Amžinojo miesto gatves. Kokteilio pardavėjas paaiškina, kad pirmiausia ledą reikia paragauti šaukšteliu, ledo granules dantimis sukramtyti, tik paskui siurbti šiaudu, kai ledas pradeda tirpti. Taip liepa romietiškos tradicijos.

Grattachecca kokteilis pakankamai sotus, jis gali pakeisti pietus karščiausią dienos valandą. Ne veltui nuo senų laikų jis buvo pramintas cibo di strada – gatvės maistas. Grattachecca iš tikrųjų pakankamai maistingas, vaisiuose daug vitaminų.

Šis kokteilis gimė kai produktų nebuvo galimybės laikyti šaldikliuose. Vientisas ledo gabalas buvo nuskutamas aštria mentele. Būtent šis veiksmas paaiškina žodžio prasmę – gratta (it. – skusk) ir checca – gabaliukai.

Romiečiai įsižeistų jeigu grattachecca pavadintume granita. Nes grattachecca ledo sudėtyje nėra cukraus. Kokteilio skonis – kur kas rafinuotesnis, nes gaminimas vyksta čia ir dabar. Kliento akivaizdoje ledas skutamas, sudėliojamas į puodelius, užpilamas sirupu ar sultimis, švieži vaisiai išsaugo sodrų skonį.

Tuo tarpu granita – pagrindinis Italijos paplūdimių gėrimas gaminamas iš karamelizuoto cukrumi ledo. Jo sudėtyje jau yra citrinų, apelsinų, mangų, ananasų sultys. Gaminant kokteilį namuose šias sultis galima naudoti natūralias, ką tik išspaustas. Dukart lengva plutele užsidengęs ledas lengvai sutraiškomos šakute.

Abu gėrimus karštą dieną nesunku pasigaminti. Mūsų vakarienė šįkart – lengva, vasariška, tačiau aromatinga, pilna vitaminų ir ilgo, malonaus ragavimo veiksmo.

Granita di limone – šaltas ledo ir citrinų kokteilis

Ingredientai (2 asm.):

  • 500 ml vandens;
  • 300 g cukraus;
  • 500 ml šviežiai spaustų citrinų sulčių.

Gaminimas:

1. Užvirkite puode vandenį, supilkite cukrų, gerai išmaišykite. Palaukite, kol vėl užvirs ir išjunkite ugnį.

2. Gautą sirupą supilkite į plačiadugnę plastikinę dėžutę, uždenkite dėkite į šaldiklį pusvalandžiui.

3. Išspauskite 500 ml citrinų sulčių.

4. Išimkite iš šaldiklio dėžutę su apstingusiu sirupu, šakute sutrupinkite ledo kristalus, supilkite citrinų sultis, šakute išmaišykite, vėl dėkite į šaldiklį dar pusvalandžiui.

5. Išimkite dėžutę iš šaldiklio ir atsargiai šakute vėl sutrupinkite ledą.

6. Gautą ledo kokteilį išdėkite šaukštu į stiklo taures, papuoškite citrinos skiltelėmis ir mėtų lapeliais. Statykite taures į šaldytuvą.

7. Patiekite su šiaudeliu arba šaukšteliu.

Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Šaltas ledo ir citrinų kokteilis
Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Šaltas ledo ir citrinų kokteilis

Grattachecca su apelsinų sirupu, mangais ir geltonomis slyvomis

Ingredientai (4 asm.):

  • 1 litras vandens;
  • 1 stiklinė apelsinų sirupo;
  • 4 geltonos slyvos;
  • 1 mangas;
  • vynuogių.

Gaminimas:

1. Supilkite vandenį į plastiko dėžę, dėkite į šaldiklį, palikite pusdieniui, kol sušals į ledą.

2. Supjaustykite mangą skiltelėmis, o slyvas kubeliais.

3. Prieš patiekdami grattachecca palaikykite taures šaldytuve, kad būtų vėsios.

4. Išverskite ledo gabalą į didesnę plastiko dėžę, metalo mentele nuskuskite ledo paviršių lyg medžio drožles, sudėkite jas į taures užpilkite sirupu, sudėkite ant viršaus vaisius.

5. Valgykite ledo kokteilį šaukšteliu.

Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Grattachecca su apelsinų sirupu, mangais ir geltonomis slyvomis
Jurgos Jurkevičienės nuotr. /Grattachecca su apelsinų sirupu, mangais ir geltonomis slyvomis

Jurga ir Paulius Jurkevičiai yra Italijos „Foreign Press“ asociacijos „Skonio grupės“ nariai, tarptautinio gastronominės žurnalistikos konkurso „Madre Mediterranea“ konkurso laureatai. Jie pristato itališkos virtuvės paslaptis tiesiai iš Romos: Jurga aiškina, kaip gaminti autentiškus Italijos regionų patiekalus, Paulius pateikia gastronominius komentarus apie patiekalo istoriją, sveikatingumą, keistenybes ir derinimą su vynu.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką