Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 12d. 19:00

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Pasninkaujantiems – 3 šilti sotūs užkandžiai iš svogūnų, Trevizo salotos, artišokų

Jurga ir Paulius Jurkevičiai bei jų ruošti užkandžiai
Jurgos Jurkevičienės, Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Jurga ir Paulius Jurkevičiai bei jų ruošti užkandžiai

Italų šeimose gruodį sklando tam tikra ypatinga švenčių laukimo nuotaika. Kuo labiau jie susilaiko nuo kasdienių įpročių, tuo nuotaika reikšmingesnė. Susikaupimas ir asketiškumas tenkinant vieną svarbiausių instinktų „maitintis“ – tikint Biblija ir adventu – yra šiek tiek kitoks, negu savęs kankinimas dietomis, kad sublogtume. Jis kur kas dvasingesnis, todėl teigiamai veikia psichiką.

Atšventę „immacolata“ – Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo šventę – jau pradedame laukti kūdikėlio Jėzaus gimimo. Itališkose šeimose šia nuotaika gyvena visos trys kartos: seneliai, tėvai, jaunimas. Tarsi laukdami šventinio starto, kai kiekviena karta savaip sureikšmins ir išreikš save. Mamos ir tėčiai stovės eilėse pas mėsininkus ir enotekose rinks švenčių prosecco ir vyną, močiutės keps švenčių pyragus panettone ir pandoro, o jaunajai kartai teks sunkiausia užduotis – užtikrinti prie Kalėdų stalo geras emocijas.

Todėl šiomis dienomis valgiaraščiui reikalavimai mažėja. Natūralu, kad laiko bei energijos virtuvėje maisto gaminimui skiriama mažiau.

Mūsų virtuvėje Kalėdų išvakarėse valgiaraštis irgi paprastas. Patiekalai, tiesa, visada, tiek advento, tiek ir švenčių metu, privalo būti sveiki. Tik gruodį juos gaminame be mėsos, tačiau pakankamai sočius.

Pasivaikščioję po Epyro turgų nusprendėme gaminti tris šiltus užkandžius, kurie puikiausiai tinka ir ant Jėzaus gimimo išvakarių, itališkai vadinamų vigilia, – Kūčių – šventinio stalo. Visos trys mūsų daržovės – svogūnai, Trevizo violetinė salota (itališkai vadinama radicchio di Treviso (tariama radikjo) ir artišokai gaminamos vienu metu orkaitėje, tik skirtinguose induose.

Svogūnams su avies sūriu pecorino romano specialiai pirkome mažiausiai aštrius, baltuosius svogūnus. Priešingu atveju iškepę orkaitėje jie liks kartūs. Būtina atskirti svogūno griežinėlius vieną nuo kito. Panašiai, kaip ir Trevizo radicchio, daržoves reikia pastuksenti į stalą, tačiau tai reikia atlikti atsargiai, kad sluoksniai neatplyštų nuo pagrindo. Artišokų galvas galima smarkiau padaužyti vieną į kitą, kad lapeliai taip pat neliktų sulipę. Kepant būtina laistyti šaltu vandeniu.

Italijoje gausu įvairių sūrių, kurie šiems užkandžiams suteikia sotumo. Svogūno aštrumas dera prie avies sūrio pecorino romano pikantiškumo. Riebus rūgštokas karvės pieno sūris robiola išsilieja ant violetinės Trevizo salotos, kurią ypač mėgstame žiemą, nes yra kartoko skonio. Jei nepavyktų nusipirkti robiola sūrio, tinka ir gorgonzola pelėsinis sūris. Žiemą svarbu valgyti karčias daržoves, nes organizmas pasikrauna antioksidantų. Kiekvienas sūris puikiai atskleidžia žiemos daržovių skonį ir aromatą. Prie suminkštėjusių sultingų radicchio lapelių deriname sūrį, kuris lengviau išsilydo, o artišoko aromatui pabrėžti užtenka puikios kokybės šių metų novello alyvuogių aliejaus ir vienintelio prie artišoko derančio prieskonio – aromatingos mėtos.

Mūsų asketiškos vakarienės palydovas – tyras švelnus natūralus „Fiuggi“ mineralinis vanduo.

Orkaitėje keptas svogūnas su avies sūriu pecorino

Ingredientai (4 asm.):

 • 4 baltieji svogūnai;
 • tyro alyvuogių aliejaus;
 • 4 arbat. šaukšt. tarkuoto sūrio pecorino romano;
 • šviežiai maltų juodųjų pipirų;
 • kokybiškos stambios druskos.

Gaminimas:

1. Nulupkite baltuosius svogūnus, perpjaukite pusiau skersai, kad primintų taisyklingą apvalų dubenėlį. Apverskite ir pabaksnokite į stalą, kad sluoksniai kepdami lengviau atsidalytų. Nupjaukite apačią, kad svogūnų puselės stovėtų stabiliai.

2. Į keramikos indą sudėkite svogūnų puseles, lengvai pabarstykite stambia druska, pašlakstykite tyru alyvuogių aliejumi.

3. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C, dėkite indą su svogūnais ir kepkite apie 10 minučių.

4. Ištraukite svogūnus iš orkaitės, pašlakstykite šaltu vandeniu, vėl dėkite į orkaitę, kepkite dar 10 minučių, vėl ištraukite iš orkaitės.

5. Padidinkite temperatūrą iki 200 °C. Pabarstykite svogūnus pecorino romano sūriu, kepkite dar 5 minutes.

6. Patiekdami šiltus svogūnus dar kartą apšlakstykite tyru alyvuogių aliejumi, pabarstykite pipirais.

Jurgos Jurkevičienės nuotr./Orkaitėje keptas svogūnas su avies sūriu „pecorino“
Jurgos Jurkevičienės nuotr./Orkaitėje keptas svogūnas su avies sūriu „pecorino“

Violetinė Trevizo salota su duonos drožlėmis

Ingredientai (4 asm.):

 • 1 violetinė Trevizo salota;
 • 4 šaukšteliai duonos drožlių;
 • 120 g karvės pieno sūrio robiola;
 • tyras alyvuogių aliejus;
 • 1 citrina;
 • 8 vynuoginiai pomidoriukai.

Gaminimas:

1. Supjaustykite violetinę Trevizo salotą išilgai į 8 dalis, sudėliokite į keramikos indą, pašlakstykite tyru alyvuogių aliejumi.

2. Supjaustykite kubais robiola sūrį, dėkite po kubą ant kiekvienos Trevizo salotos skilties, pabarstykite duonos drožlėmis.

3. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C.

4. Kiškite kepimo indą su salotomis į orkaitę, kepkite apie 20 minučių.

5. Supjaustykite pomidoriukus pusiau. Ištraukite skardą iš orkaitės, sudėliokite pomidoriukus ant Trevizo salotos, dar kartą kiškite į orkaitę. Išjunkite ugnį, bet indą su patiekalu palikite dar 15 minučių orkaitėje.

6. Patiekdami šiltą salotą lėkštėje lengvai išspauskite citrinos sulčių, dar kartą gausiai pašlakstykite tyru alyvuogių aliejumi.

Jurgos Jurkevičienės nuotr./Violetinė Trevizo salota su duonos drožlėmis
Jurgos Jurkevičienės nuotr./Violetinė Trevizo salota su duonos drožlėmis

Metalo troškintuvėje troškintas (al tegame) artišokas

Ingredientai (4 asm.):

 • 4 švieži artišokai;
 • 4 skiltelės česnako;
 • pluoštas petražolių;
 • stambios kokybiškos druskos;
 • 1 taurė baltojo stalo vyno;
 • tyro alyvuogių aliejaus;
 • mėtos šakelė.

Gaminimas:

1. Nulupkite artišoko lapus, nupjaukite kotelį, kad liktų apie 8 cm ilgio. Nuskuskite kotelį kaip rabarbarą, kad liktų tik baltoji dalis. Išskuskite aštriu peiliuku iš vidaus violetinius pūkus.

2. Į metalo troškintuvą pilkite tyro alyvuogių aliejaus, dėkite česnako skilteles, išdėliokite artišokus kotais į viršų, pašlakstykite vandeniu, pasūdykite stambia druska.

3. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C.

4. Dėkite metalo troškintuvą į orkaitę, po 20 minučių ištraukite ir apliekite taure baltojo vyno.

5. Susmulkinkite mėtos lapelius. Pabarstykite mėtomis artišoką, dar kartą kiškite į orkaitę ir kepkite dar 20 minučių, vėl ištraukite, apšlakstykite vandeniu.

6. Patiekdami gausiai sulaistykite sultimis, kurios išsiskyrė kepant.

Jurgos Jurkevičienės nuotr./Troškintas artišokas
Jurgos Jurkevičienės nuotr./Troškintas artišokas

Jurga ir Paulius Jurkevičiai yra Italijos „Foreign Press“ asociacijos „Skonio grupės“ nariai, tarptautinio gastronominės žurnalistikos konkurso „Madre Mediterranea“ konkurso laureatai. Jie pristato itališkos virtuvės paslaptis tiesiai iš Romos: Jurga aiškina, kaip gaminti autentiškus Italijos regionų patiekalus, Paulius pateikia gastronominius komentarus apie patiekalo istoriją, sveikatingumą, keistenybes ir derinimą su vynu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką