Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 15d. 13:00

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

Vytaras Radzevičius ir jo keptas viščiukas tabaka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vytaras Radzevičius ir jo keptas viščiukas tabaka

Kelis kartus buvau Sakartvele ir dažnai su nostalgija prisimenu šios šalies virtuvę. Kartvelų virtuvės patiekalai gardūs, įvairūs, tradiciniai ir regioniniai. Kaip ir etiketas prie stalo. Daug kas gali papasakoti įvairių istorijų apie vaišingumą Sakartvele, bet jis išties yra stulbinantis. Teko su tuo susidurti. Vien ko verti tostai prie stalo.

Itin įsiminė šis, kurį, keldamas balto vyno taurę, pasakė vienų vaišių šeimininkas Tbilisio senamiestyje:

– Dabar mes geriame mano tėvo ašaras. Nes mano tėvas žiūri į savo sūnų iš dangaus ir verkia iš džiaugsmo, kokie svečiai pas jo sūnų!

Susidrovėjom iš tokios pagarbos, bet visada prisimenu šią kalbą, gamindamas ką nors iš Sakartvelo šalies. Pavyzdžiui, viščiuką tabaka. O gal ir tapaka. Nes šis vardas nieko bendro su tabaku neturi. Tiurku kalboje „tapak“, o arabų – „tabak“ reiškia kelis dalykus: padėklą, lėkštę ar keptuvę.

Bet kokiu atveju, be didesnių gebėjimų viščiuką tabaka galima išsikepti ir kalėdiniam stalui.

2 valgytojams reikės:

  • viščiuko;
  • druskos.

Sąmoningai nerašau jokių prieskonių. Tai skonio reikalas. Kepant viščiuką tabaka svarbiausia technologija, o skonį galite pasirinkti patys.

Štai šį nuotraukoje įtryniau druska, raudonosios paprikos ir čili milteliais. Kiti įtrina česnaku. Galima viską pritaikyti savo skoniui. Galima kepti tik įtrynus druksa, o valgyti su mėgiamu garnyru ar padažu.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viščiukas tabaka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viščiukas tabaka

Kaip kepame viščiuką tabaka?

  • Perpjauname ar perkerpame jį ties krūtinėle per vidurį.
  • Guldom odele į viršų ant lentos ir „ištiesinam“, jei reikia, palaužydami ties nugarkauliu. Galų gale viščiukas turi būti plokščias.
  • Įtrinam druska ir mėgstamais prieskoniais.
  • Įkaitinam keptuvę su šiek tiek riebalų (naudojau alyvuogių aliejų). Daug riebalų nereikia, nes jų atsiras iš viščiuko. Keptuvė turi būti tokio dydžio, kad tilptų viščiukas. Ir geriausiai – storesniu dugnu.
  • Klojam viščiuką į įkaitusią keptuvę, dedam ant viršaus ką nors plokščio – puodo dangtį, lėkštę, padėklą, medinę lentelę ir prislegiam su svoriu. Aš naudojau akmenį.
  • Kepam ant vidutinės ugnies apie 25 – 30 minučių. Tada viščiuką apverčiam, vėl klojam į keptuvę ir prislėgę tokiu pačiu būdu vėl kepam apie pusvalandį. Abi pusės turi būti gražiai apskrudusios, o kepimo trukmė priklauso ir nuo keptuvės, todėl reikia šią ypatybę stebėti.
  • Patiekiant viščiuką tabaka galima apibarstyti žalumynais.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viščiukas tabaka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viščiukas tabaka

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką