Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 29d. 14:14

Ligoninė, kurioje vaistai nereikalingi: Lietuvoje tokią įkurti neatsirastų politinės valios?

Åsgård psichiatrijos ligoninė
Ugnės Grigaitės nuotr. / Åsgård psichiatrijos ligoninė

Ar įsivaizduojate psichiatrijos ligoninę, kurioje pacientus gydytų be vaistų? Viena tokia, ir, beje, bene vienintelė pasaulyje, veikia Norvegijos Trumsės mieste. Prieš trejus metus, 2016-aisiais įkurtame Asgardo psichiatrijos ligoninės skyriuje apsilankiusios psichikos sveikatos specialistės iš Lietuvos tikina, kad galimybė plėtoti modernesnį požiūrį į psichikos sveikatos sutrikimus bei jų gydymą Lietuvoje tikrai reali, trūksta tik politinės valios.

Idėją psichikos sveikatos sutrikimus gydyti be vaistų, o pasitelkiant kitokius būdus, itin aktyviai palaikė Norvegijos valdžia ir sveikatos apsaugos ministras – buvo griežtai įsakyta, kad toks gydymo būdas šalyje privalo atsirasti.

Vasario mėnesį nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ atstovės, įgyvendindamos Dvišalio bendradarbiavimo iniciatyvą su Aktyvių piliečių fondo pagalba lankėsi šiaurės Norvegijoje, kur prieš trejus metus buvo atidarytas Asgardo psichiatrijos ligoninės skyrius. Jis ypatingas tuo, jog psichikos sveikatos sutrikimų turinčius asmenis čia gydo atsisakant vaistų – taikant įvairias kitas metodikas, svarbiausios iš jų – pokalbiai ir žmogiška specialistų pagalba.

Organizacijos atstovės Ugnė Grigaitė ir Aurelija Auškalnytė tikina, jog svarbiausia šioje ligoninėje yra ne pati diagnozė, o nuoširdus žmogaus noras sau padėti.

„Mes kalbame apie psichikos sveikatos sutrikimus, kuriems diagnozuoti iš esmės objektyvių būdų nėra, pagrindinis informacijos šaltinis – pačio žmogaus pasakojimas, kas jam yra sunku. Šiaurės Norvegijos ligoninės skyriuje, kuriame nenaudojami medikamentai, apskritai nėra skiriama dėmesio diagnozei įvertinti, tikrinti ar ja vadovautis. Žmonės, kurie ten patenka, jaučia psichikos sveikatos problemas ir nori pagalbos.

Mūsų bendruomenės nariai kiekvieną mėnesį gali skaityti 5 straipsnius NEMOKAMAI!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

02:13
01:11
15:23

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "15MAX"