-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kai nesinori laukti: tyrėjai ekperimentuoja su savadarbe COVID-19 vakcina. Ar ji veikia?

Prestonas Estepas buvo pats vienas pasiskolintoje laboratorijoje, kažkur Bostone.
Vakcina nuo koronaviruso
Vakcina nuo koronaviruso / 123RF.com nuotr.

Jokios didelės įmonės užnugario, jokių valdybos posėdžių ir jokių milijardų dolerių dotacijų iš „Operation Warp Speed“, JAV vyriausybės vykdomos vakcinų nuo COVID-19 finansavimo programos. Jokių bandymų su gyvūnais. Jokio etikos komisijos vertinimo ir pritarimo. Viskas, ką jis turėjo, buvo vakcinos ingredientai ir vienas savanoris – jis pats. Taigi P.Estepas suplakė mišinį ir įsipurškė jo sau į nosį.

Šiuo metu kuriama beveik 200 vakcinų nuo COVID-19, o maždaug trys dešimtys jų jau bandomos su žmonėmis. Tačiau, atrodo, jau atsirado pirmoji „savarankiško“ skiepų projekto iniciatyva, kurioje, be P.Estepo, dalyvauja dar mažiausiai 20 kitų tyrėjų, technologų ar mokslo entuziastų, kurių dauguma yra susiję su Harvardo universitetu ir MIT, kurie nusprendė savanoriškai tapti „laboratorinėmis žiurkėms“, kad išbandytų skiepus nuo naujojo koronaviruso. Jie sako, kad tai jų vienintelė galimybė įgauti imunitetą, nelaukiant metų ar daugiau, kol vakcina bus oficialiai patvirtinta.

Tarp tų, kurie pasiskiepijo tokia „pasidaryk pats“ vakcina, yra žymus Harvardo universiteto genetikas George'as Churchas, kuris susipurškė dvi skiepų dozes per vieną savaitę. Ingredientai buvo atsiųsti į jo pašto dėžutę ir jis pats juos sumaišė. G.Churchas mano, kad buvusio Harvardo universiteto studento ir vieno iš jo protežė P.Estepo sukurta vakcina yra ypač saugi.

Aš manau, kad žmonės labai nuvertina šią ligą.

„Aš manau, kad mums kyla žymiai didesnė rizika užsikrėsti koronavirusu, atsižvelgiant į tai, kiek daug yra būdų jį pasigauti ir kokios skirtingos būna susirgimo pasekmės“, – sako G.Churchas, kuris sako, kad per penkis mėnesius nė karto nebuvo išėjęs iš savo namo. JAV Ligų kontrolės centrai neseniai pranešė, kad net trečdalis pacientų, kuriems diagnozuojamas COVID-19, tačiau jie neguldomi į ligoninę, kenčia nuo įvairių simptomų kelias savaites ar net mėnesius po užsikrėtimo.

„Aš manau, kad žmonės labai nuvertina šią ligą“, – teigia G.Churchas. Nepaisant to, kad eksperimentinė vakcina gali būti nekenksminga, ar ji iš tiesų apsaugos ja pasiskiepijusius, yra kitas klausimas, o teisiniu požiūriu ją kuriantys ir ja besidalijantys nepriklausomi tyrėjai gali atsidurti dviprasmiškoje padėtyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius