Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 6d. 15:00

Kai nesinori laukti: tyrėjai ekperimentuoja su savadarbe COVID-19 vakcina. Ar ji veikia?

Vakcina nuo koronaviruso
123RF.com nuotr. / Vakcina nuo koronaviruso

Prestonas Estepas buvo pats vienas pasiskolintoje laboratorijoje, kažkur Bostone.

Jokios didelės įmonės užnugario, jokių valdybos posėdžių ir jokių milijardų dolerių dotacijų iš „Operation Warp Speed“, JAV vyriausybės vykdomos vakcinų nuo COVID-19 finansavimo programos. Jokių bandymų su gyvūnais. Jokio etikos komisijos vertinimo ir pritarimo. Viskas, ką jis turėjo, buvo vakcinos ingredientai ir vienas savanoris – jis pats. Taigi P.Estepas suplakė mišinį ir įsipurškė jo sau į nosį.

Šiuo metu kuriama beveik 200 vakcinų nuo COVID-19, o maždaug trys dešimtys jų jau bandomos su žmonėmis. Tačiau, atrodo, jau atsirado pirmoji „savarankiško“ skiepų projekto iniciatyva, kurioje, be P.Estepo, dalyvauja dar mažiausiai 20 kitų tyrėjų, technologų ar mokslo entuziastų, kurių dauguma yra susiję su Harvardo universitetu ir MIT, kurie nusprendė savanoriškai tapti „laboratorinėmis žiurkėms“, kad išbandytų skiepus nuo naujojo koronaviruso. Jie sako, kad tai jų vienintelė galimybė įgauti imunitetą, nelaukiant metų ar daugiau, kol vakcina bus oficialiai patvirtinta.

Tarp tų, kurie pasiskiepijo tokia „pasidaryk pats“ vakcina, yra žymus Harvardo universiteto genetikas George'as Churchas, kuris susipurškė dvi skiepų dozes per vieną savaitę. Ingredientai buvo atsiųsti į jo pašto dėžutę ir jis pats juos sumaišė. G.Churchas mano, kad buvusio Harvardo universiteto studento ir vieno iš jo protežė P.Estepo sukurta vakcina yra ypač saugi.

Aš manau, kad žmonės labai nuvertina šią ligą.

„Aš manau, kad mums kyla žymiai didesnė rizika užsikrėsti koronavirusu, atsižvelgiant į tai, kiek daug yra būdų jį pasigauti ir kokios skirtingos būna susirgimo pasekmės“, – sako G.Churchas, kuris sako, kad per penkis mėnesius nė karto nebuvo išėjęs iš savo namo. JAV Ligų kontrolės centrai neseniai pranešė, kad net trečdalis pacientų, kuriems diagnozuojamas COVID-19, tačiau jie neguldomi į ligoninę, kenčia nuo įvairių simptomų kelias savaites ar net mėnesius po užsikrėtimo.

„Aš manau, kad žmonės labai nuvertina šią ligą“, – teigia G.Churchas. Nepaisant to, kad eksperimentinė vakcina gali būti nekenksminga, ar ji iš tiesų apsaugos ja pasiskiepijusius, yra kitas klausimas, o teisiniu požiūriu ją kuriantys ir ja besidalijantys nepriklausomi tyrėjai gali atsidurti dviprasmiškoje padėtyje.

Dabar nauji metiniai prenumeratoriai gauna 50 EUR dovanų kuponą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

09:46
06:04
19:27

Esports namai

URBAN˙/

Debiutas
Parašykite atsiliepimą apie "15MAX"