Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 27d. 15:00

Literatūros vertimų vingiai: ką iš tiesų skaitome, kai skaitome Haruki Murakami?

Haruki Murakami
Vida Press nuotr. / Haruki Murakami

Knygos yra produktas, nepanašus į daugelį kitų. Romanistai nėra „iPhone“ telefonai – naujas nepaverčia senojo nebetinkamu naudoti.

Kad ir kaip jums patiktų Sally Rooney, juk nesakysite kad dėl jos Oscaras Wilde'as tapo seniena. Kad ir kaip žavėtumėtės Emma Cline, vargu ar teigsite, kad ji užtemdo Joaną Didion. Vienas nepakeičia kito. Vis dėlto būtent taip pasauliui buvo pristatytas Haruki Murakami. Alfredas Birnbaumas buvo H.Murakami pirmasis romanų vertėjas į anglų kalbą.

Štai kaip jis apibūdino H.Murakami darbus: „visiška priešprieša tokiems sunkia ranka parašytiems, skaitytojui į veidą brukamo skausmo kupiniems kūriniams, kokius mums siūlo Kenzaburo Oe, Kobo Abe, Juro Kara ir Kenji Nakagami“. Toks požiūris buvo akivaizdus 1989 metais „New York Times“ publikuotoje „A Wild Sheep Chase“, pirmosios rašytojo publikacijos, skirtos Amerikos rinkai, apžvalgoje. Herbertas Mitgangas apibūdino kūrinį kaip „drąsų, naują žingsnį pirmyn tarptautinės grožinės literatūros kategorijoje... Tai nėra tradicinė Kobo Abės... Yukio Mishimos... ar... Yasunario Kawabatos fikcija“. Kiti amerikiečių kritikai atkartojo šį toną, atskirdami H.Murakami nuo šių japonų rašytojų, kad jį pagirtų. Pats H.Murakami sakė, kad jam daugiau įtakos daro amerikiečių, o ne japonų grožinė literatūra.

Tačiau šis rašytojo įrėminimas – teigimas, kad jo meistriškumą lemia tai, kad jis taip skiriasi nuo kitų japonų rašytojų – vis dėlto kvepia reiškiniu, kurį rašytojas ir aktyvistas Nikeshas Shukla vadina „Kalniečio sindromu“: kai tos pačios rasės ar mažumos grupės nariai yra pastatomi vienas prieš kitą. tokiu būdu, kuris leidžia tik vienam jų tapti visišku nugalėtoju.

Dabar nauji metiniai prenumeratoriai gauna 50 EUR dovanų kuponą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

15:15
01:01:04
06:27

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "15MAX"