Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 15d. 17:09

Minsko ir Vilniaus santykiai dar labiau pablogėjo: kokių pokyčių įneš naujas ministras?

Linas Linkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Linas Linkevičius

Baltarusijoje prasidėjus masiniams protestams Lietuva užsiėmė garsią ir aiškią prieš Aliaksandrą Lukašenką nukreiptą poziciją. Praėjus daugiau nei dviem mėnesiams Lietuvos siūlymai išspręsti krizę – neišgirsti, buvo skirtos naujos sankcijos, sumažintas diplomatų skaičius. Liną Linkevičių pakeisiantis naujasis diplomatijos vadovas gali sušvelninti kalbėjimo toną, bet ar galima tikėtis lūžių politikoje?

Netrukus po rugpjūčio 9-osios Baltarusijos prezidento rinkimų į Lietuvą pabėgus jų nugalėtoja pasiskelbusiai Sviatlanai Cichanouskajai, Vilnius atsidūrė pasaulio dėmesio centre. Tą liudijo spaudos konferencijas sostinėje užplūdę užsienio žurnalistai, o garsi naujienų agentūra „Associated Press“ rašė, kad Lietuva atlieka neproporcingai didelį vaidmenį dėl situacijos Baltarusijoje.

Pandemijos metu dėl lyderystės trūkumo vidaus politikoje kritikuotas prezidentas Gitanas Nausėda ėmėsi veiksmų. Jau rugpjūčio 12-ąją, kai pasaulį ėmė pasiekti šokiruojančios istorijos apie izoliatoriuose kankinamus taikius baltarusių protestuotojus, prezidentas pristatė trijų žingsnių planą krizei išspręsti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojai ir pareigūnai Minske
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojai ir pareigūnai Minske

Pasiūlymas nutraukti smurtą, paleisti politinius kalinius ir įsteigti tarybą, skirtą valdžiai perduoti, buvo išgirstas Rygoje bei Taline, bet ne Minske – A.Lukašenka telefono ragelio nekėlė.

Kišimasis į vidaus reikalus?

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas, politologas Kęstutis Girnius gyrė Lietuvos sprendimų priėmėjus už Baltarusijos disidentams teikiamą paramą ir tai, kad G.Nausėda tapo pirmuoju lyderiu, aiškiai įvardijusiu, jog rinkimai Baltarusijoje buvo suklastoti, todėl jų rezultatai – nepatikimi.

Tačiau K.Girnius atkreipė dėmesį, kad Lietuva, itin aktyviai palaikydama baltarusių opoziciją, priimdama S.Cichanouskają, yra arti kišimosi į Baltarusijos vidaus reikalus ribos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sviatlana Cichanouskaja
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sviatlana Cichanouskaja

„Jei būtų pradėta teikti konkrečią finansinę paramą opozicijai, tai veikiausiai būtų kišimasis. Kaip Lietuva reaguotų, sužinojusi, tarkime, kad Maskva finansuoja kai kuriuos Rusų aljanso narius ar leidinius, kurie aiškina, jog Lietuva nebuvo okupuota?“ – klausė jis.

VU TSPMI lektorius, politologas Laurynas Jonavičius mano, kad Lietuvos pozicija nuo pat krizės pradžios buvo aiški, tikslai – daugiau ar mažiau apibrėžti, veiksmų imtasi nuosekliai: teikiama pagalba baltarusių visuomenei, atvertas humanitarinis koridorius, Europos Sąjunga (ES) raginta imtis visų įmanomų veiksmų.

„Ne visi tikslai buvo pasiekti – Lukašenka vis dar valdžioje, tęsiasi prievarta. Tačiau to negalima vadinti Lietuvos klaida ar nesėkme, nes dabartinę situaciją nulėmė objektyvus galių balansas. Tai, kad nėra Lietuvai idealaus rezultato, nėra Lietuvos kaltė“, – 15min sakė jis.

Dabar nauji metiniai prenumeratoriai gauna 50 EUR dovanų kuponą.

Komentarai: 27

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

03:54
07:18
06:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "15MAX"