#16 Užpaliai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas

Konglomerato atodanga. Būtent šie du žodžiai, perskaityti knygoje „Lietuvos miestai ir miesteliai“, paskatino rinktis Utenos rajoną ir Užpalius. Ta atodanga – už kelių kilometrų nuo miestelio, važiuojant Šeimyniškių piliakalnio pusėn. Ta atodanga – tai didžiuliai uolienos luitai, tarp kurių ir nusprendėme pasivaikščioti su Irmantu.

Irmantas, fotografas, laimės akimirką leidosi nufotografuojamas neprofesionalo.

Molį, smėlį ir žvyrą laikas pavertė gamtos paveldo objektu.

Apie kurį jums norėjome papasakoti, tačiau...

Tačiau prapliupęs lietus sugrąžino mudu atgal į automobilį. Ką gi, dairomės properšų tarp debesų ir skaitome apie kitą žymią šių apylinkių vietą – Krokulės šaltinį. Be jokios abejonės – stebuklingą, saugantį nuo Perkūno. Kas žino, gal ir nuo lietaus. Matysim.

Smarkokai įsilijus, sukame atgal į miestelio centrą. Čia, šalia Švč. Trejybės bažnyčios, pamatome stovintį motociklą, kurį ir jūs netrukus išvysite. Tai – Ringailės ir Dariaus motociklas, pagamintas 1960-aisiais. „Emka“, K-750.

Užpaliai

Be jokios abejonės, mums tai tiesiog „gražus motociklas“, Ringailei ir Dariui – jų gyvenimo dalis. Abu vairuoja. Abu šį motociklą restauravo. Abu šiandien tuokiasi. Ir mudu su Irmantu akimirksniu nusprendžiame, kad tai yra įdomiau už konglomerato atodangą. Jaunavedžiai – neprieštarauja.

Tad šįkart jūs išgirsite Ringailės ir Dariaus pažinties istoriją, pamatysite daugybę motociklininkų iš Utenos motoklubo „Fire Wheel“ („Ugnies ratas“), susipažinsite su vestuvėse dalyvaujančia Rita, kurios seneliai – iš Užpalių, ir kuri bėgdavo vasaros naktimis į šokius.

Kol vyksta ceremonija, pasižvalgysime aplink.

Prisiminimai.

Svečias, kuriam nieko nereikia siūlyti.

Nekasdienis vaizdas.

Kurio neįmanoma neaptarti.

Istorija keičiasi.

Ringailei ir Dariui – taip pat.

Tad pažvelkime į ją iš viršaus.

Gėlyno vingiai.

Šventosios vingiai.

Tai – ne žiedas. Tai, sakykime, žemės akis.

Ir čia ne žiedai. Čia – padangos.

Bet grįžkime prie bažnyčios.

Tegul viskas trunka ilgai.

Kas galėtų pasakyti, ar taip ir bus? Be jokios abejonės – Krokulės šaltinis.

Bet kur jį surasti?

Kas žino tikslų kelią?

Ar pasikliauti patirtimi?

Ar jaunyste?

Pakilkime dar kartą (Šv. Nikolajaus cerkvė). Ir nusileiskime.

Dviejų įsimylėjėlių paprašėme paliesti vandenį. Kas jame atsispindi?

Turbūt šitas čia stovi ne dėl grožio.

Prisiminimai numeris 2.

Irmanto variantas.

Krokulės šaltinis taip pat parodė, kad viskas bus gerai.

Užpalių karvės. Sakykime, kad tai sveikinimo atvirukas Ringailei, Dariui ir judviejų sūnui Dominykui, pakrikštytam tą pačią dieną. Karvių čia – ne šimtas. Tačiau vis tiek – nuo „100 Lietuvų“.

O tu, konglomerato atodanga, nepyk, kad apie tave – taip trumpai. Juk vis tiek pergyvensi mus visus. Ilgai ir laimingai.

Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą