#24 Kazokiškės
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas

Skaičiai: Prieš dvi savaites pakvietėme jus į www.100lietuvų.lt – erdvę, kurioje rasite visus buvusius ir būsimus mūsų pasakojimus bei galėsite patarti, kurios iš Lietuvų aplenkti nederėtų. Per šias dienas gavome 147 jūsų pasiūlymus, kur ir kodėl vertėtų atvykti. Ačiū. Ką ir kalbėti – smagu. Laiškus tikrai perskaitome ir būtent su jūsų pagalba dėliojamės ateities maršrutus.

24: Štai vasarą į mus kreipėsi Ineta. „Jeigu apie visokią Lietuvą – tai ir apie Kazokiškes. Ne apie kazokus, jie čia negyveno ir negyvena, ne apie bažnyčią ir net ne apie stebuklingą paveikslą – apie susitaikymą. Ir susivienijo, ir po ratais griuvo, ir teisėsi, ir kryžius statė, niekas nepadėjo: gyvena dabar kazokiškiečiai šalia sąvartyno“, – rašė „100 Lietuvų“ skaitytoja, kuri ir lėmė, kad 24-asis pasakojimas – iš Kazokiškių, kaimo Elektrėnų savivaldybės teritorijoje.

Priežastis: Ir kazokai, kurie čia galbūt visgi gyveno, ir stebuklingas Marijos paveikslas, ir buvusi mokytoja Elvyra Valiukienė, ir dabartinė kultūros entuziastė Jolanta Cesiūnaitė, ir Aleksas, atsikraustęs į Kazokiškes prieš dešimtmetį, kuomet kaip tik ir buvo nuspręsta, kad Vilniaus apskrities atliekų sąvartynas bus čia.

Tad į Kazokiškes pažvelkime trejaip.

Taip, kaip siūlys Elvyra.

Taip, kad dar kartą nusimintų Ineta.

Ir taip, kaip nori Jolanta.

T reiškia trys.

Nes į Kazokiškes, kaip ir tarėmės – trejaip.

Aleksas.

Mokytoja Elvyra.

Pasaulio tvarka.

Trys.

Trys.

Vienas.

Įkvėptas Jolantos, pakilo ir nuskrido.

Virš kaimo.

Virš stadiono.

Bažnyčios.

Ir dar aukščiau.

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą