#28 Pėpės
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas

Šis pasakojimas turės dvi pradžias.

Pirmoji – beveik be žodžių.

Antroji – beveik be lietuviškų žodžių.

Šis pasakojimas – apie vieną šeimą.

Ir vienus namus.

Apie Ruslaną.

Ir jo mamą Aną.

Apie du katinus – Matildą ir Kasperą.

Šis pasakojimas – apie žiemą.

Kol ji dar nesibaigė.

O Ana ir Ruslanas dar Lietuvoje.

Ponia Ana lietuviškai supranta, tačiau kalbėti nedrįsta. Kaip ir didžioji dalis visų kitų Pėpių kaimo gyventojų. Šalčininkų rajone, netoli Baltarusijos sienos esančiame kaime lietuviškai pasikalbėjome tik su Anos sūnumi Ruslanu.

Jis papasakojo apie darbą Anglijoje, braškių ūkyje, į kurį kartu su mama ir seserimi Julija atvyko prieš trejus metus. Apie Pėpes, naujus namus, kuriems šeima užsidirbo emigracijoje. Ir apie planus kada nors sugrįžti į Lietuvą. Dirbti ir mokytis čia.

Pepes_map_Grey

O ponia Ana – apie praeitį, apie siuvėjos, dažytojos, lūpų dažų gamintojos ir daugybę kitokių jos veiklų, nesenas skyrybas su vyru Ivanu, likusiu gyventi gretimame kaime. Viską reikėjo pradėti iš naujo, sako moteris, sėdinti virtuvėje prie stalo vienoje iš šimto Lietuvų.

Apsnigtos Pėpės.

Neapsnigtas katinas.

Sniegą nukasęs Ruslanas.

Daug verandos spalvų.

Viena Kaspero spalva.

Čia ne Matilda, o kitas katinas, kurio vardo nepaklausėme.

Nes šis pasakojimas vis tiek labiau apie žmones.

Ir jų namus.

Čia.

Ir kitur.

O dabar – užduotis. Raskite vieną skirtumą.

Ne tarp namų – čia ir kitur.

O tarp tvorų.

Šitos.

Ir šitos.

Nes šiaip mes tikimės, kad žiema dar nesibaigia.

Ir dar susitiksime snieguose. Iki.

Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą