#30 Pravieniškės
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas

Sigitas buvo vienintelis, sutikęs pasikalbėti priešais objektyvą. Kalbėjo trumpai, tačiau ir klausimai jam kaipmat išseko, išgirdus, kad vyras čia sėdi už nužudymą. Nėra ko slėpti – tokiam atsakymui pasiruošę nebuvome.

100 lietuvu - Pravieniškės žemėlapis

Nors derėjo – esame Kaišiadorių rajone, Pravieniškėse, kaime, kuriame nuo praėjusio amžiaus vidurio veikia viena didžiausių Lietuvos įkalinimo įstaigų. Sigitas – vienas iš kelių tūkstančių nuteistųjų. Už įvairius nusikaltimus baustas vyras su pertraukomis kali beveik pusė savo gyvenimo – 33-ejus metus.

Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija yra ne kartą aprašyta ir parodyta, tad patekti vidun neturėjome tikslo. Norėjosi tiesiog pasivaikščioti po kaimą, kuriame turbūt kas antras sutiktas žmogus ant kaklo buvo pasikabinęs kortelę su vardu ir pavarde.

„100 Lietuvų“ – apie nelaisvę.

Bokštas ir šešėlis.

Kaminai.

Balkonai ir lėkštės.

Tvora ir menas.

Atgal iš parduotuvės.

Sigitas.

Vyrai neša lentą.

Papuošimai.

Stogas ir pastogė.

Žiedai tarp namų.

Filmuojame ne tik mes.

Atsivėrę vartai.

Sportas.

Ir pasiekimai.

Palikimas.

Aksinija.

Gera parduotuvė. Rekomenduojame. Bet tai nėra reklama.

Aparatas.

Žingsnis.

Viela.

Šiapus vielos.

Spalva ir šešėlis. Arba – antroji dalis.

Audronė ir Leonas Glinskiai, žinomi Lietuvos dailininkai, prieš du dešimtmečius savo sodybos duris atvėrė Pravieniškių ir jų apylinkių vaikams, norintiems išmokti lipdyti iš molio.

Įkūrė dirbtuves, pastatė krosnį ir jau seniai priprato, kad po jų kiemą laisvai vaikšto jaunųjų keramikų būriai. Į šiuos namus repetuoti susirenka ir folkloro ansamblis „Praviena“.

Audronė taip pat jame dainuoja, o Leonas labiau klausosi ir stebi, ar mudu su Irmantu suvokiame, kad čia – taip pat Pravieniškės.

„100 Lietuvų“ – apie laisvę.

Dirbuvėse kabo tik vaikų darbai.

Leonas klausosi, ar ne pro šalį.

Ir klausosi ne tik Leonas.

Po kelių akimirkų jie sulauks patarimų.

Skulptorius ir keramikė.

Folkloro ansamblis.

Ir molio ansamblis.

Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą