Pagrindinėje šio pasakojimo nuotraukoje Ligūnų beveik nesimato. Kaip ir Pagurbės, Daržininkų, Driškūnų ir kitų Ignalinos rajono kaimų, esančių prie Dysnų ežero, antro pagal didį Lietuvoje. Tačiau netrukus, nusileidę ant žemės, pamatysime Daivą, Alvydą, Stanislavą, ir jie taps didesni už Dysnus.
Šie žmonės papasakos mums apie ilgametę savo kaimynę Česlavą, dirbusią pieno supirkėja. 79-erių moteris, žiemą vasarą kilnodavusi bidonus ir arklio traukiamu vežimu apsukdavusi kalvotas Ligūnų apylinkes, čia buvo svarbesnė už Dysnus ir Drūkšius (didžiausią Lietuvos ežerą) kartu sudėjus.
Pati Česlava, seniai palaidojusi vyrą Vytautą ir seniai išmokusi tiksliai skaičiuoti, akimirksniu susumuoja praeities ir dabarties santykį – ji 20 metų supirkinėjo pieną, tačiau jau beveik 20 metų to nebedaro.
„100 Lietuvų“ – apie pienininkę, kurią Ligūnuose visi vadina Čese.
Apie projektą „100 Lietuvų“
Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.
„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.
Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.
Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.
P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.
