Savidenai0003
#49 Savidėnai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas
Savidenai0027

Pranas, 56-erių, prie savo namų Savidėnų kaime, Molėtų rajone.

Savidenai0024

Pranas sako nelabai turįs ką pasakyti.

Savidenai0022

Tačiau jis sutinka kalbėtis be žodžių.

Savidenai0015

Pranas, buvęs traktoriaus vairuotojas. Dabar – bedarbis.

Idėja Lietuvai. Daugybė idėjų Lietuvai. Gražu. Nuo paprastų, kasdienių, įgyvendinamų, iki skambių, vos aprėpiamų, neįmanomų. Mūsų pašnekovas ponas Pranas apie idėją Lietuvai girdėjęs nėra. Vyras gūžtelėjo pečiais, ir tiek.

Aplinkiniuose, kiek didesniuose kaimuose, kelias idėjas mes išgirdome. Ir jos niekuo nenustebins: sustabdyti nykimą, padidinti pensijas, apskritai kažką daryti. Žmonės skundėsi valdžia, liūdėjo dėl skurdo, emigracijos, ir tiek.

 

Tai yra rimtos problemos – to neneigiame. Ir turbūt jokios idėjos jų neišspręs. Nebent idėja susitaikyti – Lietuva keičiasi. Kad kaimai nyksta, miesteliai tuštėja. Kad Vilnius ir Kaunas auga. Klausėmės su Irmantu, klausėmės liūdnų, nusivylusių balsų ir nusprendėme važiuoti toliau.

Iš pagrindinio kelio išsukome į duobėtus žvyrkelius, pažliugusius miško vieškelius. Ir idėją Lietuvai atradome Molėtų rajone, Savidėnuose, Prano sodyboje. Kalbėti aš nelabai mėgstu, iškart pasakė ponas Pranas, darbuojuosi tylėdamas, ir tiek.

Savidenai0030

Pirmas pokalbis be žodžių.

Savidenai0013

Antras pokalbis be žodžių.

Savidenai0023

Trečias – irgi tylint. 

Savidenai0004

Matote arklį? Dešinėje, pievoje. Ten – Pupa.

Savidenai0019

Štai toks padargas.

Savidenai0018

Štai toks Reksas.

Savidenai0026

Toks Rainis.

Savidenai0025

Kaip supratote, Pranas gyvena ne vienas.

Poniai Onai netrukus sukaks 90. Pranas įspėjo, kad mama prastai girdi, bet leido ją pamatyti. Onos vyras Juozas mirė 2001-aisiais. Sūnus Lionginas, Prano brolis – 2006-aisiais. Ponia Ona taip pat neturėjo idėjų Lietuvai. Bet ji pritarė Pranui – reikia mažiau kalbėti.

Savidenai0010

Rainis taip pat viduje.

Savidenai0008

Pranas kaimyno vestuvėse su pamerge. Jis pats šeimos nesukūrė.

Savidenai0009

Pranas gyvena su mama.

Savidenai0017

O kalbasi dažniausiai tik su savimi.

Savidenai0021

Arba su arkliu, kurio vardas Pupa.

Savidenai0005

Pranas ramina Pupą prieš filmavimą.

Savidenai0002

Pranas, 56-erių, žmogus iš Lietuvos.

Savidenai0012

Ona, 89-erių, iš Savidėnų kaimo, Molėtų rajone.

Savidenai0029

Judviejų namai. Judviejų idėja Lietuvai.

Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

100 lietuvu apie mus 2016 06
Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą