#49 Savidėnai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas

Pranas, 56-erių, prie savo namų Savidėnų kaime, Molėtų rajone.

Pranas sako nelabai turįs ką pasakyti.

Tačiau jis sutinka kalbėtis be žodžių.

Pranas, buvęs traktoriaus vairuotojas. Dabar – bedarbis.

Idėja Lietuvai. Daugybė idėjų Lietuvai. Gražu. Nuo paprastų, kasdienių, įgyvendinamų, iki skambių, vos aprėpiamų, neįmanomų. Mūsų pašnekovas ponas Pranas apie idėją Lietuvai girdėjęs nėra. Vyras gūžtelėjo pečiais, ir tiek.

Aplinkiniuose, kiek didesniuose kaimuose, kelias idėjas mes išgirdome. Ir jos niekuo nenustebins: sustabdyti nykimą, padidinti pensijas, apskritai kažką daryti. Žmonės skundėsi valdžia, liūdėjo dėl skurdo, emigracijos, ir tiek.

 

Tai yra rimtos problemos – to neneigiame. Ir turbūt jokios idėjos jų neišspręs. Nebent idėja susitaikyti – Lietuva keičiasi. Kad kaimai nyksta, miesteliai tuštėja. Kad Vilnius ir Kaunas auga. Klausėmės su Irmantu, klausėmės liūdnų, nusivylusių balsų ir nusprendėme važiuoti toliau.

Iš pagrindinio kelio išsukome į duobėtus žvyrkelius, pažliugusius miško vieškelius. Ir idėją Lietuvai atradome Molėtų rajone, Savidėnuose, Prano sodyboje. Kalbėti aš nelabai mėgstu, iškart pasakė ponas Pranas, darbuojuosi tylėdamas, ir tiek.

Pirmas pokalbis be žodžių.

Antras pokalbis be žodžių.

Trečias – irgi tylint. 

Matote arklį? Dešinėje, pievoje. Ten – Pupa.

Štai toks padargas.

Štai toks Reksas.

Toks Rainis.

Kaip supratote, Pranas gyvena ne vienas.

Poniai Onai netrukus sukaks 90. Pranas įspėjo, kad mama prastai girdi, bet leido ją pamatyti. Onos vyras Juozas mirė 2001-aisiais. Sūnus Lionginas, Prano brolis – 2006-aisiais. Ponia Ona taip pat neturėjo idėjų Lietuvai. Bet ji pritarė Pranui – reikia mažiau kalbėti.

Rainis taip pat viduje.

Pranas kaimyno vestuvėse su pamerge. Jis pats šeimos nesukūrė.

Pranas gyvena su mama.

O kalbasi dažniausiai tik su savimi.

Arba su arkliu, kurio vardas Pupa.

Pranas ramina Pupą prieš filmavimą.

Pranas, 56-erių, žmogus iš Lietuvos.

Ona, 89-erių, iš Savidėnų kaimo, Molėtų rajone.

Judviejų namai. Judviejų idėja Lietuvai.

Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą