#51 Bagaslaviškis
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas

Sekmadienio rytas.

Ką tik duris atvėrusi parduotuvė.

Ir Danguolė, pardavėja.

Individualiai įmonei vadovaujanti Leokadija Lebedinskienė Širvintose ir jų apylinkėse turi penkias parduotuves. Viena jų vadinasi „Tėviškė“, o ši, esanti Bagaslaviškyje, pavadinimo neturi. Tai tiesiog parduotuvė, dešimtį metų veikianti buvusio kolūkio kontoros pastate.

Ar tai yra vienintelė miestelio parduotuvė? Ne. Bagaslaviškyje jų dvi. Bet pagrindinė, populiarioji, priklauso prekybos tinklui, todėl pasirinkome šią – nelabai išvaizdžią, nelabai didelę, tačiau vis tiek mėgstamą vietinių ir pravažiuojančiųjų.

 

Per dieną parduotuvėje apsilanko pusšimtis žmonių. Daugiausia jų ateina tarp dešimtos ir dvidešimtos mėnesio dienų – gavus pensijas, atlyginimus, socialines pašalpas. Tomis dienomis pirkėjai kiekvieno cento neskaičiuoja. O po jų kartais gailisi to nepadarę – ir parduotuvės duris praveria rečiau.

Šešerius metus šioje parduotuvėje dirbanti Danguolė Sargelienė sako, kad šiandien pirkti „į skolą“ nebeįmanoma. Šalia kasos nebėra sąsiuvinio, į kurį anksčiau buvo galima patekti ir susimokėti „po algos“.

Net jei trūksta keliolikos centų, Danguolė neturi teisės parduoti nei alaus, nei sausainių. Nebent pridėtų iš savo kišenės. Nebent – tik kelis centus pirkėjų pamėgtiems sausainiams, kurių pati neragauja, bet, jei kas paklausia, ar skanūs, Danguolė atsako nedvejodama – skanūs.

Apie alų ir sausainius Širvintų rajone, Bagaslaviškio miestelyje.

Bagaslaviškis.

Jame yra Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia.

Kapinės.

Pieninė.

Stambesnių ir smulkesnių ūkininkų.

Igno Šeiniaus pradinė mokykla.

Balkonas.

Inkilas ne medyje.

Dviratis.

Ir Egidijus.

Čia yra sausainiai.

Irgi sausainiai.

Kitokie sausainiai.

Ir Janina, kuri sausainių pirks.

Pirkėjas atvyko su nemažu vežimėliu.

Neatsiliepė.

Neskambinome.

Stogas šalia namo.

Ir Danguolė.

Priminimai ant kasos.

Skumbrė.

Ketvirčiai.

Drambliukas.

Ir sausainiai.

Kurių pirks Virgilijus.

Čia – armėniškas brendis.

Ir laikrodis, ir motociklas.

Gėlės už lango. Tiksliau – prieš langą.

Ar parduotuvėje yra prekių, kurių niekas neperka?

Svarstyklės.

Laukia šeimininko.

Tai nėra reklama.

Irgi visokie dalykai.

Ir sausainiai.

Kaip jums atrodo, ką pirks ponia Rita?

Jei atvirai, penki šeši žmonės šiandien čia pirko tik alkoholį.

Jų nefilmavome, nors kai kurie ir norėjo būti parodyti.

Bet Danguolė yra tikra, kad sausainiai čia vis tiek populiaresni už alų.

Tie sausainiai, jei atvirai, saldoki. Bet tikrai be alkoholio.

Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą