#52 Svėdasai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas

Alaušo ežeras, virš kurio – 0 laipsnių.

Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia ir ekskavatorius.

Svėdasų centras. Naktį čia, žinoma, tuščia.

Kalėdų centras.

Ir šio pasakojimo centras.

Ponas Algirdas. Gerokai po vidurnakčio.

Jums turbūt girdėtas kompozitorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Martinaitis kuria muziką. Svėdasuose, Anykščių rajone, gyvena kitas Algirdas Martinaitis, kuriantis katilą. Šešiasdešimtmetis vyras – vienas iš keturių kūrikų, dirbančių miestelio katilinėje.

Ar katilinė yra reikšmingiausias objektas Svėdasuose? Žiemą – tarp svarbesnių, nors didesnė miestelio dalis šildosi savarankiškai. Bet ar katilinė yra įdomiausia, ką galėjote parodyti iš Svėdasų?! Tokį klausimą po šio pasakojimo mums užduos miestelio bendruomenė. Ir mes į jį atsakysime.

 

Taip, iš Svėdasų kilęs rašytojas Juozas Tumas-Vaižgantas, Svėdasuose – grafų Marikonių koplyčia-mauzoliejus, Radvilų dvaro griuvėsiai, gimnazija, kultūros namai. Bet, žinodami, kad ši istorija pasirodys gruodžio 25-ąją, ieškojome žmogaus, kuriam šventės nebus įprastos.

Svėdasiškis Algirdas Martinaitis maždaug kas valandą nueis prie katilo, patikrins temperatūrą, įmes anglių. Per parą jų sukūrens apie dvi tonas. Laisvu metu ponas Algirdas žiūrės televiziją ir šypsosis girdėdamas linkėjimus – „šiltų jums Kalėdų“.

Iki pamainos pabaigos liko septynios valandos.

Lietuvoje pagamintas katilas.

Žinoma, netrukus ponas Algirdas tą katilą atidarys.

Mums įdomu, kaip visa ši sistema veikia.

Tikime, kad įdomu ir jums.

Katilinės lubos.

Pono Algirdo pirštinės.

Žvilgsnis į poilsio kambarį.

Varžybų kartojimas. „Žalgiris“ laimėjo. Bet pašnekovui to nesakome.

Kaip jums atrodo, kas papuošė šią eglutę? Taip, ponas Algirdas.

Katilinėje yra vonios kambarys.

Dabar pasikalbėsime apie temperatūrą.

Kaip pasikeistų kūriko darbas, jei lauke būtų –25?

Instrukcija. Kalėdinis palinkėjimas – kad neprireiktų.

Ne kalėdinė, bet šiluma.

Taigi, kas Svėdasuose apšildoma iš šio pastato?

Metas įmesti anglių.

Maža ugnis. Bet tuoj pamatysite didelę.

Žmogus, atlikęs savo darbą.

Šiltų jums Kalėdų, pone Algirdai. Ir ramios nakties.

Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą