#57 Lygalaukiai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas
Visiškai nesvarbu, ar kelias, kuriuo keliaujame, yra lygus.
Ar nelabai.
Svarbiausia, kur jis veda.
Nuskambėjo tarsi išmintingai. Tiek to.
Šiuose namuose gyvena du žmonės.

Genovaitė ir Juozapas Bareikiai vasario 19-ąją paminėjo 52-ąsias vestuvių metines. Kadaise lygiose ir kalvotose Lygalaukių pievose vasarą ganydami karves, susipažinę ir nulėkę savais laukais, dešimtmečiai nė neįtarė, kad po dvidešimties metų, 1966-ųjų žiemą, jiedu susituoks ir visą gyvenimą bus kartu. Dabar abiem po 83-ejus.

„Lygalaukių kaime laukai ne tokie jau ir lygūs, o gyventojų jame belikę vos dvi trobos – mano tėvai ir šalia gyvenantis pusamžis vienišas kaimynas“, – tokiais žodžiais ilgą laišką pradėjo Jolanta Rimkevičienė, Genovaitės ir Juozapo dukra, šiame kaime, šiuose namuose augusi kartu su seserimi Daiva ir broliu Arvydu.

 

„Visada mačiau pagarbą vienas kitam, be jokių saldžių pareiškimų, tiesiog visuomet aiškūs, ramūs šeimyniniai santykiai. Todėl ir manau, kad tėvai verti paminėti šiame gražiame šimtmečio kontekste vien dėl to, kokį pavyzdį, be jokio patoso, be spaudimo, jie rodė mums, savo vaikams, ir kokį istoriškai įdomų laikotarpį jie nugyveno. Ir kokie laimingi mes, nes tėvus vis dar turim“, – tokiais žodžiais ponia Jolanta savo laišką baigė.

Jį perskaitę mudu su Irmantu ilgai nesvarstėme – „100 Lietuvų“ siužetuose ne kartą matėte vienišas moteris ar vienišus vyrus, sutuoktinius palaidojusius, išsiskyrusius ar šeimos nesukūrusius. O dviejų kartu tebegyvenančių žmonių šiuose pasakojimuose neparodėme nė sykio. Todėl tai darome dabar, dėkodami poniai Jolantai už laišką. Dabar, būdami Genovaitės ir Juozapo namuose, Lygalaukių kaime, Molėtų rajone.

Ant sofos sėdi Genovaitė.
Ant tos pačios sofos – ir Juozapas.
Iš auksinių vestuvių.
Diena ir valanda.
Ir lauko temperatūra.
Juozapas žiūri į jus, Genovaitė – į Juozapą.
O dabar Genovaitė sako, kad metas sugrįžti ant sofos.
Buvome pavaišinti kotletais, bulvėmis, marinuotais agurkais.
Fotografas Irmantas neatsisakė ir antros porcijos.
Skirtingi kambariai, tie patys žmonės.
Kol Genovaitė žiūri į jus, Juozapas... Matote patys.
Genovaitė ir Juozapas sako, kad jų šeimoje abu yra lygūs.
Bet dabar atskirai pakalbės Genovaitė. Juozapas tam neprieštarauja.
„Belieka pritarti“, – sako Juozapas, ir Genovaitė jam pritaria.
Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą