#59 Kulbiai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas
Panevėžio rajonas.
Čia atvykome ieškoti Velykų.
Ir, be abejo, jas suradome.
Bet ne šiame kaime.
Nors pradžia atrodė įkvepianti.
O Margučių pakrašty.
Siauruko pašonėje.
Svečiuose pas ponią Janiną.
Ir Pupsį.

Janinai Bikinienei kovo 21-ąją sukako 90 metų. Tačiau į Panevėžio rajono Kulbių kaimą Velykų išvakarėse atvykome ne dėl jubiliejaus. Ir ne todėl, kad ponia Janina daugiau kaip du dešimtmečius dainavo folkloro ansamblyje „Margutis“. Ir net ne todėl, kad Kulbiai – Margučių kaimo pakrašty, prie pat siaurojo geležinkelio bėgių, kuriais traukinys pradunda tik ypatingomis progomis.

Išgyvenusi visas XX amžiaus pervartas, tėvų tremtį į Sibirą, sovietinės valdžios prievartą, prieš 15 metų ponia Janina dar ir palaidojo savo vyrą Kazimierą. Nuo to laiko ji gyvena viena. Tiksliau, su šuneliu Pupsiu, keliolika vištų ir keliais gaidžiais. Trys vaikai – Zita, Vidas ir Leonas – ją aplanko nuolat, būrys anūkų ir proanūkių šioje sodyboje taip pat yra dažni svečiai, bet pasibaigus šventėms ponia Janina lieka viena. Ir, kaip sako pati, stengiasi kuo ilgiau neprašyti priežiūros iš kitų.

 

„Žiūrėti pro langą man nuobodoka“, – šypsosi moteris, prieš penkerius metus apdovanota Kultūros ministerijos premija už tradicinės kultūros puoselėjimą ir sklaidą. Todėl prie lango ji prieina retai. Tik tuomet, kai kalbasi telefonu. Gerokai dažniau moteris žvelgia į virbalus, siūlus, didžiulius mezginius, pavyzdžiui, lovatieses, kurių per gyvenimą yra primezgusi tiek, kad uždengtų visas Margučių ir Kulbių lovas.

Būtent todėl šiandien būdami čia, mėginame jums papasakoti, ką veikia žmogus, nemėgstantis sėdėti prie lango ir žiūrėti į siauruko bėgius. Tad spalvingo laiko su ponia Janina ir velykine „100 Lietuvų“ istorija. 

1928-aisiais gimusi Panevėžio rajono Jasvilonių kaime, gyvenusi Subačiaus ir Kuzmiškio kaimuose, nuo 1978-ųjų Janina Bikinienė namus kuria čia.
Velykų proga nusifotografavo visi sodybos gyventojai.
Ponia Janina klausia, ar norėtume išgirsti kokių nutikimų?
Kaip manote, ką rasime viduje?
Ponia Janina savo namuose.
Langas, pro kurį kartais pasižiūrima.
Priminsime, kad prieš savaitę poniai Janinai sukako 90.
Išlydėdama mus namo, ponia Janina paklausė, ar pasimatysime kitąmet.
Ir mudu su Irmantu pažadėjome, kad po metų vėl atvažiuosime.
Prieš Velykas į Kulbių kaimą pasiklausyti kitų nutikimų.
Juos papasakos ponia Janina, nemėgstanti dairytis pro langą.
Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą