#71 Vikaičiai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas
Namas.
Šiame name gyvenas ponas Stasys.
Bet kol kas mes to nežinome.
Nes pono Stasio namuose dar nėra.
Vikaičiai, Kėdainių rajonas. Pavakarys.

Stasys Svetika, 73-ejų buvęs vairuotojas, name gyvena vienas. Netrukus jis mums papasakos apie šviesaus atminimo žmoną Oną. Apie dukrą Laimą ir sūnų Arūną, anūkus, šunį Bosą ir ilgus rudens bei žiemos vakarus, kai laikas slenka lėčiausiai.

 

„Tik negalvokite, kad jaučiuosi vienišas“, – ištars ponas Stasys, vakar į kitą miestą išlydėjęs dukrą ir anūkę, padėjusias susitvarkyti namus. O sūnus gyvena čia pat, Vikaičiuose, jis ūkininkauja, tad pas tėvą užsuka prieš ir po darbų.

Išgirsite apie opelį, netikėtai sugedusį ir paliktą pas meistrus Kėdainiuose. Apie dylantį metalą ir neatlaikančius sąnarius. Dviratį, kuriuo vyras numina iki giminaičių ir sugrįžta namo. Kiemą, kambarį, virtuvę. Apie nieką ir viską. Apie ką ir būna „100 Lietuvų“.

Ponas Stasys sako, kad dviračio jam reikia labiau nei didelio namo.
Bosas.
Ne Bosas.
Ponas Stasys netrukus papasakos anekdotą.
Esame viduj.
Todėl Bosas nebeloja.
Šešerius metus ponas Stasys gyvena vienas.
Ona ir Stasys „prieš daug metų“.
Prisėdame namų svetainėje.
Vakaras, bet dar šviesu.
Dabar ponas Stasys sėdi virtuvėje.
Todėl Vikaičiuose nesimato žmogaus, važiuojančio dviračiu.
O dabar pono Stasio namuose nėra.
Stasys važiuos tiesiai, pasuks į kairę.
Vėliau, jau temstant, jo beveik nesimatys.
Nebent – iš toli. Kaip ir rudens.
Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą