Jos anūkas Gediminas mums parašė siūlydamas aplankyti seno lieptelio liekanas Ančios upėje, Bobskendį – miško tvenkinį, Slinkių – stačią upės pakrantę. Gediminas, Tauragės rajono Mažintų kaime pas močiutę leisdavęs vasaras, taip pat aprašė miško keliuką, klevus ir ąžuolus, viską. Ir iš to visko mes parodysime labai nedaug – nuo gamtos žvilgsnis nukrypo į istoriją.
Gediminas iš močiutės pasakojimų žino apie partizanų bunkerį, Holokaustą, tremtį į Sibirą. Jis supranta, kad močiutės ir senelio Juozo Šaulio (1923–1931) sodybą iš visų pusių gaubia mirtys – XX amžiaus tragedijos, išdavystės, paslaptys. Gediminas turbūt nesupyks, kad vietoj klevų ir ąžuolų pasirinkome duobes.
Kam jos iškastos, kas jose slėpėsi ir kaip jos atrodo šiandien, praėjus septyniems aštuoniems dešimtmečiams nuo jų iškasimo? Šįkart „100 Lietuvų“ pasakojimas – ilgokas. Bet įdomus. Vietomis liūdnas, kraupokas. Bet pabaigoje, kaip visad, šviesos būna daugiau. Ramaus žiūrėjimo ir klausymo. Tiesa, Gediminai, ačiū už laišką.
Apie projektą „100 Lietuvų“
Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.
„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.
Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.
Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.
P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.
