#73 Naujoji Ūta
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas
Šiame kaime parduotuvę turi Rasa.
Vytautas.
Ir Danguolė.
Ar trijų parduotuvių kaimui pakanka? Pakanka.
Prienų rajonas, Naujosios Ūtos kaimas, ruduo.

Rasa Ališauskienė su vyru Gintautu prieš šešerius metus įkūrė mažąją bendriją „Gabaiva“. Kauniečiai, aplinkiniuose rajonuose ieškoję sodybos, atkreipė dėmesį į namą prie pat kelio. Dabar prie pat kelio – trečioji kaimo parduotuvė, antrame aukšte – būsimieji šeimos namai. Kada nors, senatvėje, sako Rasa, primygtinai neleidusi jos vadinti ponia.

Nusipirkę šį namą ir atgaivinę anksčiau čia veikusią, bet apleistą parduotuvę, Rasa su vyru neilgai truko įsitikinti – pirkėjų mažai, mažiau nei tikėtasi. Naujojoje Ūtoje – kiek daugiau nei du šimtai gyventojų. Bet ir parduotuvių – ne viena, o trys. Taip, Rasos parduotuvė didžiausia, lentynose – nuo žuvies iki vinių. Vilnius–Prienai–Marijampolė – magistralinis kelias – prie pat.

 

Vytautui Degučiui – ilgamečiam muzikos, dailės, kūno kultūros mokytojui – sudėtingiau. Jo parduotuvę dažniausiai renkasi vietiniai. Tačiau ponas Vytautas mieliau kalbėjo ne apie prekybą – jis papasakojo Naujosios Ūtos istoriją, parodė savo parašytą knygą. Beje, parduotuvėje jis turi darbo kambarį, ten ir nakvoja, pamatysite.

O Danguolė Lukoševičienė, trečiosios parduotuvės šeimininkė, viliasi, kad kaime išliks pagrindinė mokykla, nes pagrindiniai jos parduotuvės pirkėjai – vaikai. Naujojoje Ūtoje kalbama, kad mokyklą greitai uždarys. Ponia Danguolė tai žino. Kaip ir Rasa. Kaip ir Vytautas. Bet juk „100 Lietuvų“ dažniau būna apie tai, kas atidaryta, o ne uždaryta, tiesa? Taigi, Naujojoje Ūtoje – trys veikiančios parduotuvės. Trys besišypsantys žmonės. Ir vienas pasakojimas visai ne apie konkurenciją.

Danguolės namai. Danguolės parduotuvė.
Šv. Vincento Pauliečio bažnyčia.
Vytautas Degutis, buvęs mokytojas, beveik 80-ties.
Vytauto rankų darbas. O netrukus išgirsite kaimo istoriją.
Vytauto klausiame, ar trys parduotuvės nėra per daug?
Einame vidun. Ne į BMW. Į Vytauto parduotuvę.
Vytautas, pardavėjas ir kaimo istorijos metraštininkas.
Parduotuvė prie kelio – didžiausia, naujausia (reklamuojame).
Rasa, direktorė. O „Gabaiva“ – nes dukra Gabija, sūnus – Aivaras.
Žvejų šeima, todėl žuvis – ir rūkyta, ir marinuota, ir oranžinė.
Pianinas – neparduodamas. Visa kita – prašau.
Pavyzdžiui, plūdės.
Rasa su dukra Gabija.
Rasa ir atviras jos atsakymas. Ne apie žuvį.
Rasai ir jos šeimai linkime palengva įsikurti.
Kad Naujoji Ūta turėtų ne tik parduotuvę, bet ir namus.
Ir kad jų būtų šiek tiek daugiau nei parduotuvių. Iki.
Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą