Teresė Aldona Paulavičienė pusę amžiaus dirbo Valkininkų vaikų globos namuose „Spengla“. Dabar taip vadinasi ir kaimas Varėnos rajone. Čia – keli gyvenami daugiabučiai ir keli tušti globos namų pastatai.
Visoje Lietuvoje vykdant globos namų pertvarką, prieš daugiau kaip dešimt metų vaikai iš Spenglos išvežti į kitus namus, vėliau jie apsigyveno mažesnėse bendruomenėse – šiandien šių pokyčių vertinti nesiimsime, bet institucinių globos namų mažėja – vietoj izoliacijos renkamės bendruomenę.
Tačiau Spenglos gyventojams vaikų globos namų praeitis tebėra jų dabartis – pro langus jie mato privatizuotus, bet apleistus „Spenglos“ pastatus, ir klausosi vis naujų istorijų, kas galėtų įsikurti tarp šių sienų. Kareivinės? Senelių namai? Kol kas apie tai tik kalbama.
Prieškalėdinis „100 Lietuvų“ pasakojimas – apie gyvenimą šalia praeities, šalia tuščių namų. Ir apie mišką, iš kurio išvažiuosime ir į kurį sugrįšime kartu su ponia Aldona. Bet pradėkime nuo kitos pažinties.
Apie projektą „100 Lietuvų“
Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.
„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.
Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.
Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.
P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.
