#86 Kvėdarna
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas
O dabar pakalbėkime apie grožį.
Kurį visi suprantame skirtingai.
Apie formą ir spalvą. Įvaizdį ir stilių.
Apie kasdienybę, kai dėl grožio ginčijamės.
Ir saloną, kuris tam grožiui skirtas.
Vidurdienis. Šilalės rajonas. Kvėdarna.

Pašnekovės netrukus suskaičiuos, kad miestelyje – trys grožio salonai ir dvi kirpyklos. Mes nustebsime – kam jų tiek reikia? Bet čia – maždaug trys tūkstančiai gyventojų. Gražintis į Kvėdarną atvažiuojama ir iš aplinkinių miestelių bei kaimų. Savaitgaliais pas tėvus sugrįžta studentai. Sužinoję paslaugų kainas, Kvėdarnoje neretai stabteli ir pro šalį važiuojantys tauragiškiai ar klaipėdiečiai.

Mudu su Irmantu nesame grožio rinkos žinovai, tačiau kainos čia, atrodo, tris kartus mažesnės nei didmiesčiuose. Štai šiame salone moterų kirpimas – 8 eurai, kirpimas ir dažymas – 20. Vyrams – 5 eurai, vaikams – 4. Jums rūpi ne tik plaukai, bet ir nagai? Nagų priauginimas – 19, gelinis lakavimas – 10, antakių dažymas – 7 eurai. Natūralu, kad šias paslaugas išmėginome savo kailiu. Rekomenduojame.

 

Prieš maždaug keturiasdešimt metų Kvėdarnoje pastačius ambulatoriją, šalia įsikūrė ir vaistinė. Ambulatorija tebeveikia ir šiandien, o vietoj vaistinės – šis grožio salonas, kurį prieš pusmetį, padedama vyro Tomo, atidarė kirpėja Algima. Kartu su ja salone dirba antroji kirpėja Vyda, siuvėja Irena ir manikiūrininkė Oksana.

Ar šis pasakojimas yra reklama? Žinoma. Reklama, kaip viena kirpėja sukūrė keturias darbo vietas. Reklama, kaip pas gydytoją atėję žmonės už poros žingsnių gali apsikirpti ar pasitrumpinti kelnes. Reklama apie Lietuvą, kuri jums, stebintiems „100 Lietuvų“ istorijas, būna ir „labai graži“, ir „kažkaip nelabai“. Taigi, kaip žinoti ar nuspręsti, kas yra gražu? Todėl ir pasikalbėkime apie grožį.

Į ambulatoriją ir grožio saloną – pro tas pačias duris.
Tiesiai – dėl sveikatos, dešinėn – vardan grožio.
Algima, kirpėja, salono šeimininkė.
Jos kolegė Vyda taip pat su žirklėmis rankose.
Siuvėja Irena. Jos žirklės kol kas ant sienos.
Oksana, nagus dažniausiai tvarkanti be žirklių.
Vydos kėdėje – Kazytė, buvusi darželio auklėtoja.
Algima šukuoja Reginą, muzikos mokytoją.
Ponia Kazytė atsisveikina iki kito karto.
O mes susėdame pasikalbėti apie grožį ir jo supratimą.
Kaimynė: pas Oksaną atėjo odontologo padėjėja Rima.
Plaukai – tarsi viskas aišku. Bet štai dėl nagų klausimų kilo.
Kolegės Algimos sūnaus striukėje Irena pakeis užtrauktuką.
„Gal ir graži ta Kvėdarna“, – pagalvosite po akimirkos.
„Galėjo ir miestelį parodyti – ne tik kirpyklą“, – sakysite sau.
Bet visi, atvažiavę į kirpyklą, pamato ir miestelį. O kaip kitaip.
Algima nelabai norės fotografuotis viena.
„Juk esame keturios“, – primins ji ir pakvies koleges.
„Visi galvos, kad užsakėme reklamą“, – šypsosis Vyda.
Tie visi bus teisūs ir neteisūs. Kaip ir dėl grožio. Iki.
Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą