#87 Čedasai
Mindaugas Nastaravičius
Irmantas Gelūnas
Ne apie žmones, gyvenančius šiuose namuose.
Ne apie pelkėjantį Čedaso ežerą, kur peri ypač retos juodosios žuvėdros.
Ne apie Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią.
Taigi, šis pasakojimas ne apie tai, apie ką būna mūsų pasakojimai.
Šįkart nusprendėme atsižvelgti į Lietuvos aktualiją.
Bet ta aktualija – ne sėja, o prezidento rinkimai.
Kodėl būtent čia, Čedasuose?
Štai ir atsakymas.

Girdėdami nuogąstavimus, kad visuomenės apklausos aplenkia kaimus, kad skelbiami reitingai atspindi didmiesčių, o ne regionų nuotaikas, nusprendėme aplankyti nuošalesnę bendruomenę ir tiesiai šviesiai paklausti – už ką balsuosite prezidento rinkimuose?

Be abejo, jūs norėtumėte žinoti, kokie kriterijai lėmė, kad pasirinkome būtent šią vietovę – Čedasų miestelį Rokiškio rajone? Objektyvūs. Miestelio centre auga devynios tujos. Juk lygiai tiek ir kandidatų. Štai ir viskas. Ar įmanoma rasti svaresnių argumentų ir važiuoti kitur? Vargu.

 

Čedasų bendruomenės skaičiavimais, jų miestelyje – 93 namai, iš kurių 27 – tušti. Realių gyventojų skaičius – apie 130, registruotų – pusšimčiu didesnis. Į buvusioje mokykloje įsikūrusią Čedasų rinkimų apylinkę per rinkimus balsuoti ateina apie 70 žmonių – maždaug pusė, kaip ir visoje Lietuvoje.

Ką šiandien pamatysite jūs? Žmones, kuriuos per dieną sutikome Čedasuose. Tikslumo dėlei turėtume pasakyti, kad du pašnekovai filmuotis nesutiko. Visiems dėkojame už atvirumą – išgirdome ir tvirtai apsisprendusių, ir dar svarstančių. Tikimės, bus įdomu ir jums. Kad ir kurioje iš Lietuvų gyvenate.

Rinkimų apylinkė Nr. 7, o už 7 km. – Latvija.
Iš kairės: bibliotekos vedėja Dalia, buvusi istorijos mokytoja Genovaitė ir ūkininkas Vidas.
Darius, akimirkai stabtelėjęs prie parduotuvės.
Laima, kiek pasvarsčiusi, ar dora viešai skelbti savo balsą.
Gaisrinės žarnos džiūsta ant krūmų.
Todėl ugniagesys gelbėtojas Regimantas turi šiek tiek laiko.
Dalios, Genovaitės ir Vido klausiame, ką prezidentas galėtų pakeisti?
Monika, kurią sutikome prie kapinių.
Irmantas, kieme keičiantis automobilio padangą.
Aleksandras ir Aleksandra, kuriuos sieja ir vardas, ir pasirinkimas.
Kristina, pardavėja vienintelėje Čedasų parduotuvėje.
Žinoma, iš devynių galime nesirinkti nė vieno.
Arba rinktis visai ne tuos, kuriuos išgirdome Čedasuose.
Bet „100 Lietuvų“ komanda vis tiek ragina rinkimuose dalyvauti ir balsuoti. Nes, kas žino, galbūt juose išsirinksime Lietuvą. Be abejo, jums įdomu, kas apmokėjo šią rinkimų agitaciją? Tujų augintojai. Iki.
Projektą iš dalies
finansuoja

Apie projektą „100 Lietuvų“

Lietuva yra viena, tačiau skirtinga: auganti ir klestinti, nesikeičianti ir kintanti, apleista ir tuštėjanti. Lietuva yra ir didžiausi miestai, ir atokiausi vienkiemiai. Ir visiems žinomi miesteliai, ir mažai kam girdėti kaimai. Lietuva yra ten, kur esame bent vienas iš mūsų.

„100 Lietuvų“ – tai mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas projektas, skatinantis atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. „100 Lietuvų“ – tai neįprasti maršrutai, nekasdieniai vaizdai, maži, bet dideli žmonės.

Po Lietuvos miestelius, kaimus ir vienkiemius keliauja kūrybingasis 15min fotografas Irmantas Gelūnas ir tekstų autorius Mindaugas Nastaravičius – žurnalistas, poetas, dramaturgas, 2015 metų Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatas.

Nelaukdamas 2018 metų Vasario 16-osios, naujienų portalas 15min kviečia į smagią, keistą ir asmenišką kelionę po Lietuvą. Aplenkiant pilis ir kitus turizmo simbolius. Neieškant gintaro. Nejodinėjant ant žemaitukų. Neragaujant cepelinų.

P. S. O jūs žinote, kad Rubežiaus kaime, Trakų rajone, yra toks medis, kurio viršūnėje kabo varpas? Tai va.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.
Siūlykite savo Lietuvą