2019-ieji Lietuvoje
50 gerų įvykių, kuriuos verta prisiminti
#1
Paminėtas Baltijos kelio 30-metis

Visose trijose Baltijos šalyse buvo iškilmingai paminėta Baltijos kelio 30-ies metų sukaktis. 1989 metų rugpjūčio 23 dieną, minint 50-ąsias Molotovo-Ribbentropo pakto metines, apie 2 milijonai Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų susikibo rankomis, taip parodydami Baltijos šalių laisvės troškimą. Šiemet, prisimenant šį laisvės troškimą įkūnijusį įvykį, įvairiose Lietuvos vietose buvo organizuojami renginiai, vėl driekėsi gyvos žmonių grandinės.

Arno Strumilos/15min nuotr.

#2

Lietuvos paviljonas Venecijos meno bienalėje pelnė „Auksinį liūtą“

Svarbiausias vieno prestižiškiausių šiuolaikinio meno renginių apdovanojimas – Venecijos meno bienalės „Auksinis liūtas“ – pirmą kartą istorijoje atiteko Lietuvai, kuriai atstovavo Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė ir jų apie klimato kaitą svarstantis opera-performansas „Saulė ir jūra (Marina)“.

A.Vasilenko nuotr.

#3
Pagaliau pajudėjo Nacionalinio futbolo stadiono statybos reikalai

Futbolo sirgaliai gali tikėtis, kad Vilniuje visgi bus Nacionalinis futbolo stadionas. Vilniaus savivaldybės taryba galų gale pritarė daugiafunkcio komplekso su Nacionaliniu futbolo stadionu koncesijos sutarčiai. Pagal turimą planą daugiafunkcis kompleksas užims 22 hektarus žemės ant Šeškinės kalno. UEFA IV kategorijos stadionas su futbolo aikšte turės 15 tūkst. vietų, dengtas tribūnas. Tikimasi stadioną pastatyti per ketverius metus, iki 2023 metų.

#4

Lietuva išrinko naują prezidentą

Gegužę Lietuva prezidentu išrinko gerovės Lietuvą pažadėjusį sukurti 55 metų ekonomistą Gitaną Nausėdą. Už jį balsavo 65,68 proc. rinkimuose dalyvavusių piliečių. Prezidentu penkerių metų kadencijai G.Nausėda buvo inauguruotas liepos 12-ąją.

Josvydo Elinsko/15min nuotr

#5
Birštone atidarytas aukščiausias apžvalgos bokštas

Liepą Nemuno kilpų regioniniame parke atidarytas vienas laukiamiausių turistinių objektų – aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje. Lankytojai gali užkopti į 45 metrų aukštį. Į bokšto viršų veda 300 laiptų. Vien per du pirmuosius mėnesius objekte apsilankė daugiau nei 100 tūkst. lankytojų.

#6

Plaukikas Danas Rapšys tapo aukso medalių kolekcionieriumi

Įspūdingi metai buvo plaukikui Danui Rapšiui. Gruodžio pradžioje Europos plaukimo čempionate jis per dvi dienas pelnė du aukso medalius. Prieš tai 24 metų lietuvis per septynis etapus įvairiuose žemynuose iškovojo net 14 aukso medalių. Sportininkas sako, kad tai geriausias sezonas jo karjeroje.

„Scanpix“ nuotr.

#7
„Continental“ gamykla – viena didžiausių investicijų Lietuvos istorijoje

Spalį Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje duris atvėrė Vokietijos bendrovės „Continental“ automobilių elektronikos komponentų gamykla. Per penkerius metus nuo statybų pradžios į naują gamyklą „Continental“ iš viso investuos 95 mln. eurų. Tai yra didžiausia investicija į gamybos sektorių per 20 metų.

Eriko Ovčarenko/15min nuotr.

#8
Kelio Vilnius–Utena rekonstrukcija prasidėjo!

Nors betoninio kelio Vilnius–Utena (A14), nutiesto 1985 m., rekonstrukcija strigo dėl politinių intrigų ir teismų, šių metų spalio 18 dieną reikalai pajudėjo. Baigiantis metams buvo rekonstruojami du kelio ruožai netoli Vilniaus (16,80–17,64 km ir 20,84–21,50 km). Tai – jau trečias rekonstrukcijos etapas. Šio etapo darbus planuojama baigti 2020 m. gegužės 22 d.

Irmanto Gelūno/15min nuotr.

#9

„Baltic Pride“ 2019 Vilniuje įvyko be incidentų: tolerancijos visuomenėje daugėja

Birželio mėnesį Lietuvos sostinėje ketvirtą kartą vyko lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių asmenų (LGBT) bei juos palaikančiųjų eitynės „Už lygybę!“. Skaičiuota, kad renginyje galėjo dalyvauti 7–10 tūkst. žmonių. Eitynės vyko ramiai, be incidentų ir pažeidimų.  Nemažai eitynių dalyvių pastebėjo, kad šiais metais nebėra šalia susirinkusių priešiškai nusiteikusių žmonių.

Žygimanto Gedvilos/15min nuotr.

#10
„Vinted“ – pirmasis „vienaragis“ iš Lietuvos

Naudotų drabužių mainų ir prekybos platforma „Vinted“ per paskutinį investicijų raundą pritraukė 128 mln. eurų ir, pasiekusi daugiau nei 1 mlrd. eurų rinkos vertę, tapo pirmuoju „vienaragiu“ iš Lietuvos. „Vienaragiais“ vadinami itin sėkmingi startuoliai, kurių rinkos vertė viršija 1 mlrd. eurų – Lietuvoje to padaryti nebuvo pavykę nė vienam startuoliui. Bendrovė planuoja padvigubinti darbuotojų skaičių, dabar siekiantį per 300, didžioji dalis jų dirbs Lietuvoje, kur įsikūręs pagrindinis bendrovės biuras.

#11

Stebuklingas Kauno „Žalgirio“ finišas

Net ištikimiausi sirgaliai abejojo „Žalgirio“ galimybėmis patekti į Eurolygos atkrintamąsias kovas, tačiau Šarūno Jasikevičiaus vyrai įgavo reaktyvinį pagreitį ir reguliarų sezoną baigė šešiomis pergalėmis iš eilės. Fantastišku finišu Kauno klubas įšoko į ketvirtfinalį, tarp aštuonių geriausių Eurolygos komandų patekęs antrą kartą iš eilės.

Eriko Ovčarenko/15min nuotr.

#12
Teismas pagaliau įvertino Sausio 13-osios karo nusikaltimus Vilniuje

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių. Šių metų kovo 27 d. Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltais Rusijos karininkus J.Melį ir G.Ivanovą, o dar 65 asmenis dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui nuteisė už akių. Nuosprendžiu skirtas 4–14 metų laisvės atėmimas. Bylos medžiaga išaugo iki 762 tomų, nukentėjusiųjų procese buvo apie 700, liudytojų – apie tūkstantį.

#13
Popiežius Pranciškus paskyrė Kauno arkivyskupą emeritą Sigitą Tamkevičių kardinolu

Sigitas Tamkevičius tapo ketvirtuoju Lietuvos istorijoje kardinolu, iki jo šis titulas suteiktas Jurgiui Radvilai (1583 m.), Vincentui Sladkevičiui (1988 m.) ir Audriui Juozui Bačkiui (2001 m.). „Manau, kad popiežius, kai lankėsi Lietuvoje ir prisilietė prie mūsų šaknų – jis net kelis kartus kalbėdamas pabrėžė, kad tas šaknis brangintume – prisilietė prie mūsų kančios istorijos, prie 50 okupacijos metų, ypač kai lankėsi KGB kalėjime. Todėl manau, kad popiežius turbūt mano asmenyje norėjo pagerbti, įvertinti, kaip lietuviai netekę laisvės kentėjo, kokias sudėjo aukas“, – po paskyrimo sakė kardinolas S.Tamkevičius.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

#14

Verslo sąlygos Lietuvoje gerėja

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2020“ Lietuva įkopė į 11 vietą. Tai aukščiausia Lietuvos pasiekta vieta nuo šio reitingo skelbimo pradžios. Tarp visų 28 Europos Sąjungos valstybių narių Lietuva užima 4 vietą ir nusileidžia tik Danijai, Jungtinei Karalystei ir Švedijai.

Josvydo Elinsko/15min nuotr.

#15
„Grammy“ nominantų sąraše – M.Gražinytė-Tyla ir Kauno simfoninis orkestras

Tarp pretendentų į prestižinius „Grammy“ apdovanojimus – ir lietuviai. Geriausio orkestrinio pasirodymo kategorijoje nominuotas Mieczysławo Weinbergo 2-oios ir 21-osios simfonijų įrašas, kurį atliko Birmingemo simfoninis orkestras ir Kremerata Baltica, diriguojami Mirgos Gražinytės-Tylos. Geriausio klasikinio solo vokalinio albumo kategorijoje nominuotas tenoro Stepheno Costello ir Kauno miesto simfoninio orkestro albumas „A Te, O Cora“.

Modesto Ežerskio nuotr.

#16

Marijampolės „Sūduvos“ pasaka

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai Europos lygoje pasiekė ketvirtą atrankos etapą, prieš tai eliminavę turtingesnę Tel Avivo „Maccabi“ komandą. Po lygiųjų su dar vienu favoritu – Budapešto „Ferencvaroš“, žibėjo svajonė apie Europos lygos grupės varžybas, kuriose nėra žaidęs nė vienas Lietuvos klubas, bet sūduvių žygis baigėsi Vengrijoje. Vietos fronte „Sūduvos“ pranašumas nekėlė abejonių – šiais metais marijampoliečiai laimėjo visus tris titulus šalyje.

Mariaus Vizbaro/15min nuotr.

#17
Keliaujame kaip niekad laisvai

Šiemet lietuviškas pasas užkopė į aukščiausią pasų reitingo vietą per istoriją – tapo vienu iš 28 galingiausių pasaulyje. Vizos nebereikia vykstant į egzotiškuosius Tailandą ar Uzbekiją, nemokamai ją galima gauti norint pamatyti Karaliaučių, Sankt Peterburgą ar Šri Lanką. Pagaliau tapo įmanoma patekti net į Saudo Arabiją, uždarajai karalystei ėmus išdavinėti vizas.

Metai buvo svarbūs ir Lietuvos aviacijai. Tiesioginiais skrydžiais šiemet buvo galima pasiekti tiek verslininkams itin svarbų Londono Sičio oro uostą, tiek tokius atostogų kraštus kaip Albanija ar tolimasis Madagaskaras.

Vidmanto Balkūno/15min nuotr.

#18
Išplėstos galimybės ginti savo teises

2019-aisiais po ilgamečių svarstymų Seimas priėmė įstatymą, leidžiantį į Konstitucinį Teismą kreiptis individualiai. Pagal nuo rugsėjo įsigaliojusią tvarką, kiekvienas asmuo turi teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Seimo, Vyriausybės ir prezidento priimtų aktų, jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė šio asmens konstitucines teises ar laisves ir buvo išnaudotos visos kitos teisinės gynybos priemonės.

Žygimanto Gedvilos/15min nuotr.

#19

Lietuvos milžinai sulaukė įvertinimo NBA

Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis šiemet sudarė solidžius kontraktus su NBA klubais. Metų pradžioje iš „Toronto Raptors“ į „Memphis Grizzlies“ klubą persikėlęs J.Valančiūnas su Memfio klubu sutarė dėl trejų metų 45 mln. dolerių vertės sutarties, o „Indiana Pacers“ gretose žibėjęs D.Sabonis gavo ketverių metų 74 mln. dolerių pasiūlymą – tai didžiausias visų laikų Lietuvos krepšininkų kontraktas.

#20
Patvirtina kultūros politikos strategija

Konsultuojantis su kultūros lauko dalyviais Kultūros ministerija parengė kultūros politikos strategiją, kurioje pristatomos svarbiausios lauko problemos, iššūkiai, sisteminiai poreikiai, užduotys ir reikalingi pokyčiai iki 2030 metų.

Juliaus Kalinsko/15min nuotr.

#21
Menininkė atkūrė pražuvusią Klaipėdą

Ypatingą dovaną Klaipėdai parengė menininkė Aida Raimonda Pečeliūnienė. Penki mėnesiai darbo, neretai po 14 valandų per dieną – tiek laiko iš menininkės pareikalavo kūrybinis projektas „Pražuvusi Klaipėda“. Iš įvairių statybinių medžiagų gimė namai, bažnyčios, gyvūnai, žmonės ir laivai, plaukiantys Dangės upe. „Pražuvusi Klaipėda“ – projektas, kuriuo stengtasi rekonstruoti viduramžių Klaipėdos bendruomenės gyvenimą, aplinką, jų kasdienius darbus, vargus, rūpesčius ir linksmybes, remiantis 1535 m., 1624 m. ir 1650 m. Simono Dacho gyvenamojo laikotarpio piešiniais. Juose gana tiksliai pavaizduotas Klaipėdos planas leidžia įsivaizduoti to laiko miesto gyvenimą.

Jurgitos Andriejauskaitės/15min nuotr.

#22

Tarptautiniai apdovanojimai Lietuvos kino režisieriams

2019-ieji metai buvo sėkmingi Lietuvos kinui – tarptautinius apdovanojimus kino festivaliuose pelnė Rugilės Barzdžiukaitės filmas „Rūgštus miškas“, Karolio Kaupinio „Nova Lituania“, Aistės Žegulytės „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“, Audriaus Stonio ir Kristines Briedes „Laiko tiltai“, Arūno Matelio „Nuostabieji lūzeriai“, Audriaus Mickevičiaus ir Nerijaus Mileriaus „Pavyzdingas elgesys“ ir kt.

#23
„Hilton“ įžengė į Lietuvą

Į Lietuvą žengė tarptautinis tinklas „Hilton“ – sostinėje atidarytas pirmasis viešbutis. Kartu pastatytas ir verslo centras bei trys daugiabučiai – viešbutis yra sostinės centre „Eikos“ plėtojamo 49 mln. eurų vertės komercinio ir gyvenamojo komplekso „Live square“ dalis. Dar vienas „Hilton“ tinklo viešbutis planuojamas sostinės Rinktinės gatvėje.

Josvydo Elinsko/15min nuotr.

#24

Iškilmingai perlaidoti 1863–1864 m. sukilimo dalyviai

1863–1864 m. sukilimo dalyviai amžinojo poilsio atgulė Vilniaus Rasų kapinėse. 20-ies sukilimo vadų ir dalyvių laidotuvės buvo itin iškilmingos. Kaip pridera didvyriams, juos į paskutinę kelionę lydėjo minios žmonių, Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos ir Latvijos valdžios atstovai. Ant Gedimino kalno dirbę archeologai pirmuosius palaikus atkasė 2017 metų pradžioje. Kaip paaiškėjo kiek vėliau, pirmasis atrastas vyras buvo sukilimo Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje vadas Konstantinas Kalinauskas.

Valdo Kopūsto/15min nuotr.

#25
Priimtas 2020 metų biudžetas

Po ilgai trukusių audringų ginčų, protesto akcijų Seime gruodžio 17 d. ryškia persvara priimtas 2020-ųjų biudžetas. Kitų metų biudžete numatytos didesnės pajamos įvairioms visuomenės grupėms: nuo sausio 1 d. didės vaiko pinigai, pensijos, mokytojų, dėstytojų, medikų atlyginimai, augs tarnautojų, statutinių pareigūnų ir net valstybės vadovų algos, taip pat didinama minimali alga. Nors opozicija kritikuoja biudžetą, prezidentui daro įspūdį, kad laikomasi fiskalinės drausmės, o augančios išlaidos pagrįstos didesnėmis pajamomis.

Žygimanto Gedvilos/15min nuotr.

#26
2 075 km pėsčiomis: Lietuvos kartvelas Niko nužygiavo iš Vilniaus į Tbilisį

23-ejų Niko Amirgulašvili šiemet pasiryžo išskirtinei kelionei tiek savo eiga, tiek misija. Niko gimęs ir augęs Lietuvoje, tačiau jo šaknys – Sakartvele. Įprasmindamas abiejų jam svarbių šalių draugystę vaikinas šią vasarą nužygiavo iš Vilniaus į Tbilisį. Iš viso – 2 075 km per 69 dienas!

Giorgi Velijanashvili nuotr.

#27
„Facebook“ kovą su netikromis naujienomis išplėtė ir į Lietuvą

Gegužę Lietuva tapo viena iš 56 valstybių, kurios faktų tikrintojai prisijungė prie kovos su melagingų naujienų sklaida socialiniame tinkle. 15min – vieninteliai „Facebook“ partneriai Lietuvoje. Per 8 šių metų mėnesius aptikta beveik 600 melagingų ar klaidinančių įrašų socialiniame tinkle, kuriais dalinosi šimtai tūkstančių feisbuko vartotojų. Dažniausiai meluojama siekiant išvilioti pinigus, tačiau netrūksta bandančių meluojant padidinti abejotinos reputacijos tinklalapių populiarumą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

#28

Visų laikų didžiausios narkotikų kontrabandos sulaikymas Lietuvoje

Vasarį specialios slaptos operacijos metu Lietuvos policija sulaikė vilkiką, kuriuo po mineralinio vandens priedanga buvo vežama 1,5 tonos hašišo.  Manoma, kad iš Šiaurės Afrikos arba Ispanijos vežti kvaišalai buvo skirti Rusijos rinkai. Konfiskuotas krovinys įvertintas 20 mln. eurų, todėl įvardintas kaip visų laikų narkotikų kontrabandos rekordas Lietuvoje.

#29
Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė grįžo su trenksmu

35 metų atletė beveik metus gijo po Achilo operacijos, bet po sudėtingos traumos grįžo dar stipresnė. Laura triumfavo pasaulio šiuolaikinės penkiakovės taurės finale Tokijuje ir pirmoji pačiupo olimpinį kelialapį, o dar po mėnesio iškovojo auksą ir Europos čempionate Anglijoje – ketvirtą kartą per savo karjerą.

UIPM nuotr.

#30
Naujovė Lietuvos parduotuvėse

Lietuvoje veikiantys prekybos tinklai „Maxima“ ir „Rimi“ įsidiegė savarankiško skenavimo sistemą lojaliems klientams. Gyventojai su nešiojamu skaitytuvu gali patys nusiskenuoti prekes, susidėti jas į maišą ir galiausiai susimokėti tam skirtoje zonoje. Lietuvoje tai naujovė, tačiau įprasta ir dažnai sutinkama praktika Skandinavijos ir Vakarų Europos šalyse, o prieš kelerius metus pradėta naudoti ir Estijoje.

Luko Balandžio/15min nuotr.

#31
Automobilių kelių direkcija atsisakė 139 senų greičio matuoklių ir perka modernią techniką

Vasario mėnesį Lietuvos automobilių kelių direkcija atjungė 10 metų veikusius 139 stacionarius matuoklius. Lietuvos keliuose jau veikė 50 sektorinių greičio matuoklių, ir vietoje panaikintų senų momentinių Lietuvos automobilių kelių direkcija nusprendė konkurso būdu įsigyti dar tiek pat vidutinio greičio (sektorinių) ir 70 momentinių, tačiau gerokai modernesnių matuoklių. Jie turės veikti 24 val. 365 d. per metus ir būti atsparūs korozijai ir net žaibo išlydžiams. Tiesa, viešųjų pirkimų konkursus porą kartų stabdė teismas, tačiau, baigiantis metams, jie įvyko.

Luko Balandžio/15min nuotr.
 

#32

Nugriautas Vijūnėlės dvaras

Lietuvos Aukščiausiajam Teismui liepą antrą kartą paskelbus, kad pastatas turi būti nugriautas, Druskininkų valdžia bandė jį gelbėti, sakydama, kad į dvarą gali įsikelti meno mokykla. Tačiau politikams neužtarus, o prokurorams apie tai net nesileidus į kalbas, Vijūnėlės savininkams neliko nieko kito, kaip nugriauti paminklu korupcijai vadintą statinį.

15min skaitytojo nuotr.

#33
Alvydo Šlepiko knygos sėkmė užsienyje

Alvydo Šlepiko knyga „Mano vardas – Marytė“ užsienyje sulaukia vis didesnio dėmesio. Šiemet ji buvo išleista Didžiojoje Britanijoje ir JAV, o įtakingas leidinys „The Times“ šio kūrinio vertimą anglų kalba „In the Shadow of Wolves“ birželį paskelbė geriausia to mėnesio knyga. Vėliau leidinys šią knygą įtraukė į geriausių 2019 metų istorinių romanų sąrašą. Kitais metais šios knygos kelionė į užsienį tęsiasi – jau dabar suplanuoti jos vertimai į keturias kalbas.

Juliaus Kalinsko/15min nuotr.

#34
Atidaryta Rusnės estakada

Gegužės mėnesį Šilutės rajone oficialiai buvo atidaryta ilgai laukta vadinamoji Rusnės estakada, leidžianti vietos gyventojams turėti geresnį susisiekimą per kasmetinius potvynius. Iki tol šilutiškiai ruožu važiuoti galėjo ribotai – priklausomai nuo užlieto vandens gylio. Jeigu šis viršydavo 80 cm, eismas būdavo draudžiamas. Valstybės biudžetui perkėlimai kiekvieno potvynio metu kainuodavo ne mažiau 200 tūkst. eurų. Naujos estakados projekto suma siekė per 17 mln. eurų. Tačiau kol kas estakada sunkiai pasiekiama, nes vis dar rekonstruojamas iki jos vedantis kelias.

15min nuotr.

#35
Istorinis šešiolikmečių sidabras ir nauja žvaigždė

Lietuvos moterų krepšinis išgyvena sudėtingus laikus, tačiau po ilgos sausros šalies krepšinio tradicijas priminė šešiolikmetės žaidėjos su 13-mete Juste Jocyte priešakyje.  Europos merginų (iki 16 metų) pirmenybėse Šiaurės Makedonijoje Viliaus Stanišausko treniruojamos lietuvės laimėjo 5 mačus iš 7 ir iškovojo sidabrą – tai vienintelis Lietuvos komandų laimikis per 2019 metų vasarą. Prieš vyresnes varžoves žaidusi J.Jocytė rinko po 19,6 taško. Rudenį Justė debiutavo ir Lietuvos moterų rinktinėje.

FIBA nuotr.

#36
Kaune gimė mažiausias kūdikis šalies istorijoje

Gegužę Kauno klinikose gimė 22 gestacijos savaičių ir 350 gramų svorio mergytė. Tai mažiausias išgyvenęs naujagimis šalies istorijoje. Lapkritį 5 mėnesių amžiaus mergytė jau svėrė 3,5 kg ir buvo paleista į namus.

Eriko Ovčarenko/15min nuotr.

#37

Demaskuotas lietuvis, įtariamas vadovavęs didžiausiai Europoje nusikalstamai grupuotei

Gegužės mėnesį teisėsauga paskelbė apie plataus masto operaciją, kurią Europolas pavadino didžiausios nusikalstamos grupuotės sulaikymu, iki šiol įvykdytu Europoje. Teigiama, kad Europą šiurpinusiai grupuotei iš Ispanijos dirigavo prie neįgaliojo vežimėlio prikaustytas Sergejus Bėglikas, praeityje laikytas Klaipėdos mafijos autoritetu. Įtariama, kad grupuotė prekiavo narkotikais ir per porą metų išplovė mažiausiai 680 mln. eurų.

#38
Pirmasis universitetų tinklo pertvarkos žingsnis

Metų pradžioje Kaune veikiantis Vytauto Didžiojo universitetas prisijungė Aleksandro Stulginskio ir Lietuvos edukologijos universitetus. Tai buvo pirmasis žingsnis įgyvendinant Vyriausybės ir Seimo suplanuotą universitetų tinklo pertvarką. Tiesa, bėgant laikui pertvarka sustojo – atidėtos Šiaulių universiteto jungtuvės, atsisakyta reorganizuoti Lietuvos sporto universitetą.

Irmanto Gelūno/15min nuotr.

#39
Daina Opolskaitė tapo Europos Sąjungos literatūros premijos laureate

Rašytojai Dainai Opolskaitei už novelių knygą „Dienų piramidės“ skirta Europos Sąjungos literatūros premija. Autorė tapo ketvirtąja lietuvių rašytoja, gavusia prieš dešimtmetį įsteigtą prestižinę premiją.

Žygimanto Gedvilos/15min nuotr.

#40
Daugiau kaip šimtmetį Žveryne veikusi infekcinė ligoninė perkelta į Santariškes

Gruodį į Vilniaus Santariškes perkeltas Santaros klinikų Infekcinių ligų ir tuberkoliuzės ligoninės korpusas. Iki šiol infekcinėmis ligomis susirgę pacientai gydyti senose, neremontuotose, šiuolaikinių reikalavimų neatitinkančiose patalpose Žvėryne. Ligoninė ten veikė dar nuo 1912 m., o po Nepriklausomybės ją ne kartą žadėta iš ten iškelti. Šiemet atidaryto naujo infekcinės ligoninės pastato statybos prasidėjo 2017 m.

Juliaus Kalinsko/15min nuotr.

#41

Sostinės kapinėse amžino poilsio atgulė paskutinis partizanas A.Kraujelis-Siaubūnas

Sostinės Antakalnio kapinėse iškilmingai palaidotas paskutinis ginkluotoje kovoje su sovietais žuvęs partizanas Antanas Kraujelis-Siaubūnas. A.Kraujelis-Siaubūnas į mišką kovoti prieš sovietų okupantus išėjo 1948 metais, partizanavo Aukštaitijoje. 1965 metų kovo 17 dieną KGB pareigūnams apsupus sodybą, kurioje slapstėsi A.Kraujelis-Siaubūnas, susišaudymo metu sužeistas partizanas nusišovė. Šio partizano palaikų ieškota kelis dešimtmečius. Jie rasti sostinės Našlaičių kapinėse, kur taip pat anksčiau aptikti partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai.

Arno Strumilos/15min nuotr.

#42
Neringa Venckienė grąžinta į tėvynę

Žymiausia Lietuvos bėgle vadinta Neringa Venckienė šių metų lapkritį iš Jungtinių Amerikos Valstijų sugrąžinta į Lietuvą. Visgi sunkiais nusikaltimais tėvynėje įtarta buvusi teisėja sugebėjo išnaudoti JAV teisinę sistemą ir nusikratyti daugumos kaltinimų. Po kelių dienų nuo sugrąžinimo N.Venckienė jau mėgavosi laisve ir dabar laukia teismo proceso.

Eriko Ovčarenko/15min nuotr.

#43
„Linkomanijos“ byloje padėtas galutinis ir neskundžiamas taškas

Dar 2017 metų lapkritį Vilniaus apygardos teismas nurodė: svetainė „Linkomanija“, kurioje platinama daug piratinio pobūdžio turinio, privalo būti blokuojama. Tačiau procesas užsitęsė, ir tik 2019 m. liepos 4 dieną šioje byloje, kuri pasiekė ir Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą,  padėtas galutinis ir neskundžiamas taškas: „Linkomanija“ ir toliau bus blokuojama, ir tai bus daroma už interneto paslaugų teikėjų lėšas.

Žygimanto Gedvilos/15min nuotr.

#44

Žengtas svarbus žingsnis kovoje su korupcija

Vasario 20 dieną sulaikyti 8 įtakingi teisėjai ir 5 advokatai. Iš viso įtarimų kyšininkavimu, prekyba poveikiu ar papirkimu sulaukė kelios dešimtys žmonių, tarp jų ir nusikaltėliai, ir politikai. O korupcijos gijos buvo apraizgiusios net Aukščiausiąjį Teismą. Tiesa, ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas.

#45
Lietuvoje įjungtas 5G internetas

2018 m. ir 2019 m. sandūroje bendrovė „Telia“ oficialiai Lietuvoje įjungė 5G internetą, kuris duomenis leidžia siųsti rekordine 1,8 Gbps sparta.

2G technologija suteikė mums galimybę rašyti SMS žinutes – tai buvo tikra revoliucija. 3G leido naršyti internete. 4G technologijos leido mobiliuosiuose įrenginiuose žiūrėti vaizdo įrašus. 5G bus ir evoliucija, ir revoliucija, nes neįtikėtinai stipriai išplės tinklo duomenų pralaidumą ir suteiks iki šiol neregėtas naujas galimybes verslams, miestų savivaldybėms ir, ilgainiui, paprastiems žmonėms.

Žygimanto Gedvilos/15min nuotr.

#46
Vilniaus universiteto studentai laimėjo auksą sintetinės biologijos konkurse

Bostone vykusiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ (angl. International Genetically Engineered Machine Competition) iš VU studentų sudaryta „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda laimėjo aukso medalį bei buvo nominuota tarp geriausių komandų net keturiose kategorijose.

Šių metų „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos projektas „Colight“ pristatė vieną sparčiausiai besivystančių gyvybės mokslų sričių – optogenetiką.

VU nuotr.

#47

„Dakare 2020“ Saudo Arabijoje startuos rekordinis lietuvių ekipažų skaičius

Daugelis Dakaro ralio gerbėjų naktį prikelti iš miego išvardytų Benedikto Vanago, Antano Juknevičiaus ar Vaidoto Žalos pavardes. Tačiau 2020 m. sausio 5 d. prie starto Saudo Arabijos smėlynuose stos rekordinis komandų skaičius: 5 automobiliai ir vienas motociklas. Motociklu jau antrą kartą startuos Arūnas Gelažninkas, o du nauji automobilių ekipažai, kurie prisijungs prie aukščiau išvardytų lenktynininkų – Gintas Petrus su Tomu Jančiu ir Edvinas Juškauskas su Aisvydu Paliukėnu.

#48
Lietuvoje pradeda veikti elektroninė eismo įvykių deklaravimo sistema

Į avariją Lietuvoje patekę vairuotojai nuo šiol galės užpildyti elektroninę eismo įvykių deklaraciją. Vairuotojams skirtoje nemokamoje programėlėje bus galima užfiksuoti eismo nelaimės aplinkybes bei informaciją apie ją perduoti draudimo bendrovėms. Šią programėlę vairuotojai ras adresu www.draudimoivykiai.lt.

#49
Asmik Grigorian – geriausia operos solistė pasaulyje

Tarptautinių Operos apdovanojimų ceremonijoje savo pavardę išgirdo Asmik Grigorian, pripažinta metų operos soliste. A.Grigorian muzikos pasaulį ypatingai sužavėjo Salomėjos vaidmeniu Romeo Castelucci režisuotoje Richardo Strausso operoje „Salomėja“.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

#50

Serialas „Černobylis“ padidino susidomėjimą Lietuva

Didžiulė „Černobylis“ sėkmė atkreipė dėmesį ir į Lietuvą, kur buvo filmuoti šio miniserialo epizodai. Serialo kūrėjai gyrė lietuvių indėlį ir puikų darbą. Serialas ne tik sulaukė didžiulio žmonių, norinčių sudalyvauti ekskursijose filmavimo vietose, susidomėjimo – pasaulyje pagarsėjus, kad „Černobylis“ filmuotas Lietuvoje, tai padėjo pritraukti projektų. Teigiama, kad Lietuvoje taip išaugo kino ir reklamos filmavimo rinka, kad filmavimo aikštelėse ėmė trūkti darbuotojų, iš dalies prie to prisidėjo ir serialo sėkmė. 

„Sister Pictures“ ir „Sky Television“ nuotr.