Kovo mėnesio knygų vaikams ir paaugliams TOP 12

Pavasaris atneša ne tik daugiau saulės šviesos, iš po sniego vis labiau besiskleidžiančios žalumos, bet ir pavasarinių knygų apie gamtą, skirtingus jos ciklus. Kaip tik apie tai rašo vaikų mylimas rašytojas, gamtos mylėtojas Selemonas Paltanavičius savo naujausioje knygelėje „Kas nudažo pasaulį?“. Norvegų rašytoja Maja Lunde kviečia vaikus leistis į užburiančias pavasario ir saulės paieškas knygoje „Lilė ir Saulės sergėtoja“. Pavasaris atneša ir skirtingų jausmų debesis, kuriuos pažinti vaikams pataria Edita Kazakevičienė nuotaikingoje, eiliuotoje knygelėje „Jausmų karuselė: ar pažįsti jausmus“. Tikiuosi, kad daug vaikų nudžiugs sulaukę trečiosios Neringos Vaitkutės „Klampynių kronikos“ dalies „Pamiršti Dievai“, kuri kvepia naujais nuotykiais klampojant po įvarius Lietuvos kampelius. Na, o paaugliai ilgai laukę pagaliau sulaukė S.Collins „Bado žaidynių“ priešistorės „Sakmės apie strazdą ir gyvatę“  ir naujausios Philip Pullman „Gražioji laukinė“ – pirmosios trilogijos „Dulkės knyga“ dalies.

Tekstas Jurga Mandrijauskaitė

Edita Kazakevičienė „JAUSMŲ KARUSELĖ: AR PAŽĮSTI JAUSMUS?“

Leidykla „Alma Littera“

Vaikams nuo 3–5 m. 

Iliustravo Vilija Kvieskaitė

Vis dažniau knygynų lentynose tenka pamatyti naujų knygelių vaikams apie jausmų, emocijų pažinimą. Specialistai vieningai sutaria, kad mažiems vaikams svarbiau yra išmokti ne anglų kalbą ar abėcėlę, o išlavinti emocinį intelektą, išmokyti vaikus atpažinti savo jausmus, juos įvardinti, rasti būdą teigiamas emocijas pratęsti, o su neigiamomis susidoroti.

Nauja Editos Kazakevičienės eiliuota edukacinė knygelė kviečia mažylius šuoliuojant smagiu ritmu pažinti šešis pagrindinius jausmus: pavydą, liūdesį, džiaugsmą, baimę, pyktį, meilę. Visus juos jausti natūralu, tačiau juk kartais tampa taip sunku!.. Todėl knygelėje aiškiai ir žaismingai pateikiami patarimai mažiesiems, ką su tais jausmais daryti: kaip įveikti liūdesį ar baimę arba kaip padauginti džiaugsmą.

Knygelė ne tik lavina emocinį intelektą, rimo ir ritmo pojūti, bet vaikams yra patraukli ir tuo, kad visos emocijos pateiktos interaktyviu, žaismingu būdu. Perskaičius eiles, savo pirščiukais sukdami „jausmų karuselę”, vaikai turi patys surasti tinkamiausios nuotaikos veidelį kiekvienam puslapiui. Knygutė nedidutė, pagaminta iš kartoninio popieriaus, užapvalintais kampais, tad yra patogi ir saugi vartyti net mažiausiems.

Knygos autorė Edita Kazakevičienė – tinklaraščio šeimai „Profesionali mama“ autorė. Ji sąmoningai ir su meile pasirinko atsiduoti motinystei, augti ir mokytis kartu su vaikais, todėl puikiai pažįsta mažųjų pasaulį, emocijas ir žino, kaip padėti su jomis susidoroti. Šią patirtį sudėjo į savo pirmąją knygą vaikams „Jausmų karuselė“.

Knygą iliustravo jauna ir talentinga knygų dailininkė Vilija Kvieskaitė. Ji taip pat sukūrė iliustracijas įgarsintai eilėraščių knygai „Kiškių troleibusai“ bei Selemono Paltanavičiaus knygai „Sniego žmogelių žiema“.

Quentin Gréban „MAŽAS SKUBUS REIKALIUKAS“

Leidykla „Debesų ganyklos“  

Vaikams nuo 3 – 5 metų  

Katytė Eva labai mėgsta pasivaikščiojimus. Ypač turguje! Kelias iki jo ilgas, todėl prieš kelionę būtina užsukti į mažą kambarėlį su širdute ant durų. Bet Eva, kaip ir visi vaikai, dažnai pamiršta ten užeiti, nors mama ir primena. Vos įžengus į turgų, Evą prispaudžia mažas skubus reikaliukas.

– Greičiau, noriu syyyyysiųųų!

Belgų kilmės vaikiškų knygelių autorius Quentin Gréban savo knygelėje nuotaikingai pasakoja istoriją apie tėveliams ir vaikučiams labai atpažįstamą situaciją, kai mažieji prieš išeidami iš namų kartais pameluoja, kad buvo tualete, bet vos spėji išeiti iš namų ir staiga prispiria mažas skubus reikaliukas. Visiems tai sukelia begalę nepatogumų, kurie ir aprašyti knygoje ne tik tekstu, bet ir pavaizduoti tikrai išraiškingomis, linksmomis iliustracijomis. Todėl skaitant šia knygelę, manau, kad svarbu aptarti su vaikais katytės Evos istoriją – kodėl taip nutiko ir ko galima iš jos pasimokyti?

Knygos autorius ir iliustratorius Quentinas Grébanas už knygų iliustracijas yra gavęs „St-Exupéry" apdovanojimą. 1999, 2000 ir 2009 m. dailininko iliustracijos pristatytos Bolonijos vaikų knygų mugėje. Tai jau antroji Quentin Gréban knyga vaikams išleista lietuviškai. Pirmoji  knyga „Kai aš užaugsiu...“ pasakojo apie šuniuko Markso nuotykius renkantis profesiją.

Selemonas Paltanavičius „KAS NUDAŽO PASAULĮ“

Leidykla „Nieko rimto“

Vaikams nuo 4 – 8 metų 

Iliustravo Rūta Dzin

Turintieji mažų vaikų puikiai žino, kiek tenka kasdien sulaukti klausimų įvairiausiomis temomis. Kada ateis pavasaris? O kur dings sniegas? Ir kur atsiranda ant medžių lapai ir kodėl jie keičia spalvas? 

Daugelio pamiltas vaikų rašytojas, gamtininkas ir aplinkosaugininkas Selemonas Paltanavičius literatūrinėje pasakoje mažiesiems pasakoja apie metų laikų ratą, atskleisdamas, kodėl pasaulis toks spalvingas ir kodėl tos spalvos nuolat kinta. Knygutėje vaikai sužinos ne tik apie begalę gėlių, medžių, uogų, vaisių, gyvūnų rūšių, bet ir kas sidabru rytais papuošia voro tinklus ir pritupdo į samanas baravykų? Kodėl gėlės ir drugeliai spalvoti, o varna juoda?

Knygą puošia meniškos, spalvingos dailininkės Rūtos Dzin iliustracijos, o metų laikai personifikuoti ir pateikti vaikams labiau suprantamu būdu. Ir kaip sako pats knygos autorius: „Gali būti, kad tai net ne pasaka. Paskaitykit ir pasakysit, kas tai.“

Knygelė „Kas nudažo pasaulį“ padeda vaikams labiau pažinti ir identifikuoti metų laikus, ugdo meilę augalams ir gyvūnams, lavina estetinį suvokimą ir empatiją.

„BROLIŲ GRIMŲ PASAKOS APIE GYVŪNUS“

Leidykla „Nieko rimto“

Iliustravo Marisa Vestita, vertė Indrė Klimkaitė

Vaikams nuo 0 – 7 metų

Broliai Grimai – didieji vokiečių pasakininkai, keliavę po kaimus ir gyvenvietes, ir surinkę daugybę nuostabių istorijų, iki šiol džiuginančių viso pasaulio vaikus. Šalia juos išgarsinusių istorijų apie nelaimingas princeses ir negailestingas raganas, Jonuką ir Grytutę ar Snieguolę broliai surinko ir įvairių juokingų ar ironiškų trumpų pasakojimų apie miško žvėrių nutikimus ir namų gyvūnus. Jų veikėjams – lapėms ir vilkams, katinams ir ožiukams – tiesiog neįmanoma atsispirti, o jaudinantys nuotykiai paskatins nusišypsoti ir didelius, ir mažus.

Italų dailininkės Marisos Vestitos stilingai iliustruotoje knygoje rasite devynias pasakas. Tarp jų įtraukta ir tokių garsių, populiarių pasakų kaip „Brėmeno miesto muzikantai“ ar „Vilkas ir septyni ožkyčiai“, bei mažiau girdėtų pasakų apie plekšnę ar kaip katė su pele draugavo. Pasakos gana trumputės, iliustracijos užima daugiau vietos negu tekstas, tad knygelė labiau tinkama patiems mažiausiems, kuriems ir rekomenduojama skaityti knygeles apie gyvūnus.

Skaitant pasakas turtėja vaikų vaizduotė, žodynas ir iškalba, lavėja kūrybiškumas, mąstymas. Vaikai mokosi ieškoti kūrybiškų, nestandartinių sprendimų, pasitikėti savimi.

Visas originalias brolių Grimų pasakas iš vokiečių kalbos vertė patyrusi vertėja Indrė Klimkaitė.

Chiara Piroddi „DĖMESINGUMAS: KAIP IŠMOKTI SUSIKAUPTI?“ ir „DĖMESINGUMO LINK. VEIKLOS KNYGA“

Leidykla „Šviesa“

Iliustravo Federicos Fusi

Vertė Daiva Krištopaitienė

Vaikams 5 – 6 metų

Leidykla „Šviesa“ išleido psichologės ir vaikų psichoterapeutės Chiaros Piroddi dviejų knygelių rinkinį, kur pateikiami sukurti žaidimai ir pratimai, mokantys vaiką sąmoningo dėmesingumo pagrindų. 

Knygelėje „Dėmesingumas: kaip išmokti susikaupti?“ pateikti pratimai, metodai, kuriuos vaikams patariama naudoti stresą keliančiose situacijose, norint nusiraminti ir patobulinti savo gebėjimą sukaupti dėmesį. Sąmoningo dėmesingumo metodas leidžia mums pažinti savo vidinį pasaulį, sudarytą iš minčių, emocijų ir fizinių jutimų. Autorė teigia, kad atlikdami šiuos pratimus kasdien, vaikai išmoks nusiraminti, užplūdus emocijoms, bus kantrūs ir tinkamai panaudos savo gebėjimą susitelkti, o jų protai taps atviri pokyčiams ir kūrybingi.

Spalvotais paveiksliukais iliustruotoje knygoje pratimai pateikiami kaip žaidimai, kuriuos vaikai gali žaisti, tiesiog naudodami savo kvėpavimą, kūną ir vaizduotę. Pratimai tinkami visiems šeimos nariams, ne tik vaikams. Pvz., pratimas šeimai, padedantis jaustis jaukiai „Kuprinė, pilna apkabinimų“, kuris kalba apie tai, kad niekada neturėtumėte išeiti iš namų neapkabintas.

Antroje veiklos knygelėje  „Dėmesingumo link“ autorė rašo apie tai, kad mes kasdien savo vaikus stengiamės įtraukt į aktyvias veiklas ir sukurti jiems pernelyg stimuliuojančią aplinką. Tačiau besivystančiam protui reikia visai ko kito. Turime juos išmokyti, kaip išvalyti iš savo proto mintis, kaip vienu metu pasirinkti vieną stimulą ir kaip sužinoti, kada reikia sustoti ir tiesiog paklausyti savo kvėpavimo, siekiant suprasti, ką jauti. 

Šioje knygoje pateikiamos įvairios pramoginės veiklos, kurios sudarytos taip, kad padėtų vaikams ugdyti savimonę. Tarp veiklų – spalvinimas, karpymas, ir linksmų lipdukų klijavimas. Tačiau visa tai daroma apjungiant kvėpavimą, savo emocijų pažinimą, dėmesio sutelkimą į detales ir pan.

Knygų autorė Chiara Piroddi yra psichologė, kurios specializacija – vaikų neuropsichologija, taip pat vaikų ir paauglių psichoterapija.

Maja Lunde „LILĖ IR SAULĖS SERGĖTOJA“

Leidykla „Tyto alba“

Vaikams nuo 6 – 10 m.

Iliustravo Lisa Aisato

Iš norvegų kalbos vertė Alvyda Gaivenienė

Norvegų rašytojų Maja Lunde sužavėjo pasaulio vaikus ir suaugusius su savo jautria kalėdine istorija „Sniego sesė“. Šįkart rašytoja kviečia leistis į užburiančias pavasario ir saulės paieškas naujoje knygoje „Lilė ir Saulės sergėtoja“. 

Apie šią knygą norisi pradėti pasakoti nuo pirmojo jausmo, kilusio ją laikant rankose. Didelė žalia knyga, pasakiškai iliustruotu viršeliu su laimingais vaikais, brendančiais pievomis saulės atokaitoje, aplink lakstančiu šuneliu, lakiojančiais laumžirgiais - viskas žada labai šviesią, pozityvią, pavasariui tinkančią istoriją. Tačiau tik atvertus ją, paaiškės, kad knygos herojai turės dar nemažai įveikti įvairių kliūčių, kad surastų saulę ir sulauktų to nuostabiausio metų laiko.

Knygoje „Lilė ir Saulės sergėtoja“ našlaitė Lilė su seneliu gyvena pasaulyje, kuriame niekada nepasirodo saulė. Čia nėra nei dienos, nei nakties, nesikeičia metų laikai, vien tik amžina prieblanda ir be paliovos pliaupia lietus. Senelis kasdien keliauja rūpintis daržovėmis ir vaisiais, kad jų turėtų miestelio gyventojai, o Lilė dienas leidžia klajodama permirkusiomis gatvėmis ir svajodama apie kitokį, geresnį, pasaulį. Visų labiausiai, be to, kad nebūtų našlaitė, kad retkarčiais ją kas nors apkabintų, ji trokšta pamatyti PAVASARĮ.

Šiai knyga iliustracijas kūrė Lisa Aisato, ta pati dailininkė, kurios piešiniai apžavėjo mus „Sniego sesėje“. Iliustracijos šioje knygoje yra ne tik labai turtingos, gražios, meniškos, bet ir atspindinčios kiekviename puslapyje tekste aprašomas emocijas. Knygos kūrėjos istoriją pasakoja kontrastais - viename puslapyje matome juodame fone sužvarbusią nuo lietaus, liūdną heroję Lilę, o kitame – laimingą raudonžandį vaikį, apsuptą spalvingų rojaus sodų žiedų, vaisių, daržovių krepšių, besisupantį hamakuose, supynėse ir besimėgaujantį saulės voniomis.

Bet vieną dieną, vaikų draugystės dėka šie pasauliai susilieja ir įveikę visas kliūtis sugražina Lilės pasauliui ne tik saulę, bet ir meilę.

Knyga gali pasirodyti liūdnoka, ypač pirmoji jos dalis, tačiau čia yra skiriamasis Majos Lunde kūrybinis braižas – kurti fantasmagorines istorijas ir kartu parodyti plačią, įvairią žmogaus emocijų, jausmų ir santykių paletę. Jau antroje knygoje regime, kaip suaugusieji, patyrę artimųjų netektis, kartais sušąla į ledo gabalą ir pamiršta meile dalintis su likusiais gyvaisiais. O vaikams augti be saulės ir meilės gi neįmanoma.

Pagrindinės knygos „Lilė ir Saulės sergėtoja“ temos: draugystė, santykiai su artimaisiais, atkaklumas siekiant savo tikslo, gamtos ir metų laikų grožis, meilė nugalinti pyktį ir blogį.

Kaip ir „Sniego sesė“, taip ir ši pavasarinė knyga, tikiu, kad pradžiugins kiekvieną skaitytoją tiek pačia istorija, tiek iliustracijų grožiu. 

Madlena Szeliga „SIAUBAS“

Leidykla „700 eilučių“

Iliustravo Emilia Dziubak

Vertė Birutė Jonuškaitė

Vaikams nuo 6 – 10 metų

Kas būtų, jei braškės galėtų jausti?
Ar sudvejotumėt mesdami jas į trintuvą?
Ar tikrai etiška skusti bulves?
Ar sąžinė jums priekaištauja dėl supjaustytų kopūstų galvų?

Madlenos Szeligos „Siaubas“ — tai knyga pokštas, perliukas su išskirtinėmis Emilios Dziubak iliustracijomis. Knygoje pateikiama dvidešimt įvairių daržovių ir vaisių bylų, kuriose žaismingai aprašomi skirtingi susidorojimo, kankinimo būdai su kiekviena iš jų, kuriuos kasdien atlieka žmogus ruošdamas valgį (pjausto, skuto, verda ir t.t.).

Lenkijoje ši knyga buvo priimta dviprasmiškai. Vieni žavėjosi autorės kūrybingumu ir jautrumu, kiti abejojo tuo – ar ši knyga apie „nusikaltimus“, „žudymą“, „kraujo nuleidimą“ yra tikrai tinkama vaikams? Tačiau pati autorė sako, kad ši knyga sukurta ne tam, kad išgąsdintų (na, gal tik truputėlį!), o kad lavintume vaizduotę ir žaismingai pažvelgtume į kasdienybę. Kad tai nė kiek nėra baisesnė istorija už mergaitę su degtukais, vilką suėdantį ožiukus, raudonkepuraites ar kitas pabaisas. Autorė ragina vaikus paguosti tėvelius ir pasakyti šiems, kad „visa tai tėra viena didelė nesąmonė. Truputį juokinga, truputį baisi – kaip ir visi siaubai baubai.“

„Siaubas“ – labai gražiai išleista knyga ir visgi pritarčiau nuomonei, kad tokios knygos skatina vaikų kritinį mąstymą, atsakomybės jausmą, lavina fantaziją, estetinį suvokimą. Taip pat žinome, kad daugelis vaikų tiesiog dievina visokias pabaisiškas istorijas, tad kodėl šįkart jos veikėjai negalėtų būti vaisiai, daržovės ir žmogus?

2020 m. Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) „Siaubą“ įtraukė į pasaulinį IBBY garbės sąrašą, o 2018 m. IBBY Lenkijos skyrius suteikė gražiausiai iliustruotos knygos apdovanojimą.

Josefa Araos, June Garcia Ardiles „LULU NORI TAPTI SENIŪNE“

Leidykla „Alma Littera“

Iliustravo Natichuleta

Vertė Aurelija Lieponytė

Vaikams nuo 7 – 10 metų

Lulu labai norėtų kiekvieną dieną valgyti mokykloje milžiniškas ledų porcijas ir kad pertraukos tarp pamokų, it mostelėjus burtų lazdele, būtų ilgesnės. Tačiau šiais mokslo metais ji supras, ko trokšta dar labiau: kovoti su neteisybe, pažaboti šaipūno Diego juokelius ir, VISŲ SVARBIAUSIA, būti išrinkta pirmąja klasės seniūne! Ar nesusvyruos Lulu tikėjimas savimi, ar atsispirs ji pagundai pergalės siekti apgaule?

Knygoje vaikai sužinos, kas yra debatai, rinkimai, reklaminė kampanija, iždininkas, papirkinėjimai ir kiti iki šiol mažiau kasdienybėje girdėti terminai. Su šiais žodžiais pirmą kartą susidurs ir Lulu, besiruošdama laimėti klasės seniūnės rinkimus. Tačiau kaip gerai, kad Lulu turi puikią šeimyninę palaikymo komandą, kuri padės jai visus šiuos dalykus išsiaiškinti, pasiruošti rinkimams bei įpūs labiau pasitikėjimo savimi.

Šilta, šmaikšti ir pamokanti istorija tikrai privers susimąstyti, ar visos priemonės pateisinamos siekiant savo tikslų, o gal kaip tik sąžiningumas ir nuoširdumas gali tapti tiltu į sėkmę. Knygoje taip pat akcentuojama lyčių lygybės tema, šeimos svarba vaiko vertybių formavimo procese.

Jaunų autorių duetas – Josefa Araos ir June García– puikiai prisimena, ką reiškia būti ambicingomis mokinukėmis ir su kokiais iššūkiais susiduriama mokykloje. Jų knyga su žaismingomis ir karikatūriškomis Natichuletos iliustracijomis nesudėtinga, tačiau vertingos jos pamokos įsimena ilgam.

Neringa Vaitkutė „KLAMPYNIŲ KRONIKOS 3. PAMIRŠTI DIEVAI“

Leidykla „Nieko rimto“

Vaikams nuo 8 – 11 metų

Į Mažąsias Klampynes veda rodyklėmis nepažymėti keliai, todėl išties lengva pražiopsojus reikiamą posūkį nušvilpti į Uteną ar Zarasus, o gal ir Švenčionis. Tačiau jei esate tikras keistuolis ir nujaučiate, kad jūsų laukia dar neatrasti stebuklai, vieną gražią dieną būtinai pastebėsite duobėtą vieškelį, besidriekiantį į šėmą neperžvelgiamą miglą.

Mažosios Klampynės – pilnas paslapčių ir stebuklų miestelis, o Agata, Aringas ir Smiltė – neabejotinai dažniausiai į visokius šiurpius, keistus ir labai įdomius nuotykius įsiveliantys jo gyventojai. 

Šiemet dvi seserys ir brolis patirs dar daugiau stebuklingų įvykių. Jų laukia ir Nemiegalių vienkiemio paslaptys, ir nepageidaujama viešnia, ir kipšų išdaigos, ir net pirmoji Agatos meilė. O ar girdėjote legendą apie stebuklingą devyniaragį elnią, kuris pasirodo tik kartą metuose, kad ant savo šakotų ragų parneštų saulę ir vėl galėtų ateiti pavasaris? Jei užsuksite į Mažąsias Klampynes, galbūt ir jį pavyks susitikti.

Fantastikos mėgėjams puikiai pažįstama autorė Neringa Vaitkutė toliau tęsia skaitytojų ir literatūros kritikų pamėgtą knygų seriją apie paslaptingus įvykius Mažųjų Klampynių miestelyje. Šioje knygoje ir toliau meistriškai derinamos šiuolaikinių vaikų gyvenimo aktualijos, senovės lietuvių mitologija ir šiurpūs, netikėti nuotykiai. Mažosiose Klampynėse retkarčiais siautėja nenaudėliai kipšai, nesunkiai rasi bent kelis vaiduoklių namus, o kelius į miestelį saugo senieji baltų dievai. Čia nebūna nuobodu: tą žino šaunieji dvyniai Agata ir Aringas, pasiryžę įminti visas Mažųjų Klampynių mįsles. Knygą įtaigiai iliustravo pati autorė.

2013 m. už knygą „Vaivorykščių arkos“ rašytoja Neringa Vaitkutė gavo reikšmingiausio metų debiuto apdovanojimą. Pirmoji autorės knyga apie Agatos, Aringo ir jų mažosios sesutės Smiltės nuotykius „Klampynių kronikos“ 2018 m. buvo apdovanota Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams bei buvo nominuota Metų knygos vaikams rinkimuose. Antroji knyga apie nuotykius Mažųjų Klampynių miestelyje „Klampynių kronikos. Neramios dienos“ 2020 m. taip pat nominuota Metų knygos vaikams rinkimuose.

Suzanne Collins „SAKMĖS APIE STRAZDĄ IR GYVATĘ“ („Bado žaidynės“ priešistorė)

Leidykla „Baltos lankos“

Vertė Viktorija Užėlaitė

Paaugliams nuo 12 metų

Suzanne Collins sukurta „Bado žaidynių“ trilogija („Bado žaidynės“, „Pavojinga meilė“, „Liepsnojantis įtūžis“) netruko užkariauti visą pasaulį ir sužavėjo net tokius rašytojus kaip Stephenas Kingas ir Johnas Greenas. Trilogijos knygos ilgiau nei šešerius metus išsilaikė „New York Times“ bestselerių sąraše, o 2012-aisiais perkeltos į didžiuosius ekranus. Šiuo metu autorės kūriniai išversti net į 53 pasaulio kalbas, jau parduota daugiau nei 100 milijonų knygų egzempliorių.

„Bado žaidynės“ priešistorės „Sakmės apie strazdą ir gyvatę“ S.Collins knygų gerbėjai laukė visą dešimtmetį.  Knygos veiksmas nukelia skaitytojus į Panemą prieš 64-erius metus. Per Aukų diena, bus išrinkti dar vieni Mirties žaidynių – jau 10-ųjų – paaukotieji. Sostinėje aštuoniolikmetis Koriolanas Snou ruošiasi paskutinei galimybei pačiupti sėkmės paukštę: šįmet paaukotiesiems bus paskirti konsultantai ir Koriolanas tikisi būti vienas iš jų. Kadaise galinga Snou šeima senokai neregėjo gerų dienų, bet tai galėtų pasikeisti, jei tik jis sugebėtų pasirodyti esąs žavingesnis, sumanesnis ir miklesnis už kitus moksleivius ir pasičiupti paaukotąjį, galintį nugalėti Žaidynėse.

Bet, regis, sėkmė nuo jo nusigręžė. Koriolanui paskiriama žeminanti užduotis globoti 12-oje apygardoje paaukotą mergaitę – menkiausią iš menkų. Bet trauktis nebėra kur: nuo šiol jų likimai nebeatsiejami ir kiekvienas Koriolano žingsnis gali lemti dosnias dovanas arba šaltą panieką, neapsakomą šlovę arba gėdingą pražūtį. Arenoje paaukotųjų laukia mirtina kova iki paskutinio širdies tvinksnio, o už jos ribų Koriolaną netikėtai ima kankinti gailestis jam paskirtai mergaitei… Dabar jaunajam Snou teks nuspręsti: kas svarbiau – ištikimai vadovautis taisyklėmis ar bet kokia kaina siekti išlikti?

Leidykla „Baltos lankos“ naujai perleido ir seniau išverstas į lietuvių kalbą visas trilogijos „Bado žaidynės“ knygas.

Philip Pullman „GRAŽIOJI LAUKINĖ. DULKĖS KNYGA”

Leidykla „Nieko rimto“

Vertė Aidas Jurašius

Paaugliams ir jaunimui nuo 14 metų

Jei kas nors paprasto smuklininko sūnaus Malkolmo būtų paklausęs, kuo jis norėtų tapti, niekad nebūtų išgirdęs atsakymo, kad šnipu. Ir vis dėlto būtent taip ir nutinka – netyčia pasipainiojęs nusikaltimo vietoje, jis greitai pats tampa painios istorijos dalyviu ir stebėtoju. Istorijos centre – kūdikis, vardu Laira, kuriai ateityje numatyta nepaprasta užduotis. Tačiau visa tai gali sujaukti neregėto dydžio potvynis, persekiojantis DKT, kraupusis Žeraras Bonvilis ir aibė netinkamai besiklostančių aplinkybių. Lairai gresia didelis pavojus ir Malkolmas bei jo bendražygė Alisa ketina padaryti viską, kad ją apsaugotų. Tačiau jiedu ne kartą nuoširdžiai trokšta, kad kelionė su kūdikiu ant rankų valtimi, praminta Gražiąja laukine, niekad nebūtų prasidėjusi... 

„Gražioji laukinė“ – pirmoji trilogijos „Dulkės knyga“, papildančios „Jo tamsiosios jėgos“ trilogijos istoriją ir išsamiau papasakojančios apie Dulkę bei herojės Lairos kovą su Magisteriumu, knyga. Joje autorius skaitytojus nukelia į dvylika metų ankstesnius nei vaizduojami pirmajame „Jo tamsiosios jėgos“ trilogijos kūrinyje „Auksinis kompasas“ laikus.

Philipas Pullmanas – garsus anglų rašytojų, sukūręs daugiau nei 30 kūrinių suaugusiesiems ir vaikams. Rašytoją išgarsino fantastinė trilogija „Jo tamsiosios jėgos“, už kurią jis buvo gausiai apdovanotas: 1995 m. jam buvo įteiktas Karnegio medalis, 2002 m. už paskutinę trilogijos dalį rašytojas gavo garsiąją „Whitebread“ premiją, o 2005 m. – prestižinę A. Lindgren atminimo premiją. Nuo 2019 m. pagal trilogiją kuriamas ir transliuojamas televizijos serialas „Jo tamsiosios jėgos“ (angl. His Dark Materials)...