Penki pasakojimai apie Vilniaus istoriją suvenyruose: nuo vokiečių karių ant Pilies bokšto iki legendinio milžino Alkio
Tokiuose nekaltuose ir kasdienybėje beveik nepastebimuose daikteliuose kaip Vilniaus suvenyrai atsiskleidžia gausybė miesto istorijos sluoksnių. Tai – pasakojimai apie įvairias miesto bendruomenes, įtampas nepasidalinant miesto XX a. pirmoje pusėje, miestą svetimšalių akimis ir miesto kolonizaciją bei sovietizaciją po Antrojo pasaulinio karo.
Vilniaus suvenyrų atskleidžiami pasakojimai gali būti nuotaikingi, keisti, neįtikėtini ir kartais netgi tragiški. Pristatome penkis būtent tokius pasakojimus apie miesto suvenyrus iš skirtingų Vilniaus istorijos laikotarpių. Visi šie pasakojimai (ir dar daugiau!) nugulė leidyklos LAPAS kartu su Vilniaus muziejumi išleistoje, Rūtos Miškinytės sudarytoje knygoje „Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai“.
Kariai ant bokšto, arba Vilnius 360 laipsnių kampu

1915 m. spalio 8 d. virš Vilniaus suplevėsavo juodos, baltos ir raudonos spalvų Vokietijos vėliava – vokiečiai pirmieji Aukštutinės pilies bokšte iškėlė savo trispalvę. Šis veiksmas turėjo parodyti naująjį miesto pavaldumą. Simbolinis gestas buvo kartojamas per visą XX amžių, keičiantis miesto priklausomybei [1]. Pirmojo pasaulinio karo metais atsirado populiariu propagandiniu įvaizdžiu tapęs siužetas su vėliavą virš bokšto keliančiais ar nuo to paties bokšto į miestą žiūrinčiais kariais. Būtent taip kariai žvelgia ant Johanno Grutzkos sukurto 360 laipsnių kampu Vilniaus panoramą vaizduojančio lankstinio viršelio. Šis leidinys dėl savo detalumo ir tikslumo buvo naudojamas tiek kariniais, tiek pažintiniais tikslais [2].
Vilniui – 600

Vilniaus 600-asis jubiliejus buvo reikšmingas tarpukario Lietuvos įvykis. Konfliktuojant su Lenkija dėl teisės į miestą, jo paminėjimo sukaktis tapo puikia proga pabrėžti Vilniaus lietuviškumą. Tiesa, minėtos ne paties miesto, o Vilniaus buvimo Lietuvos sostine metinės [3]. 1922–1923 m. visoje šalyje vyko minėjimai ir renginiai, leistos Vilniaus istorijai skirtos publikacijos, gaminti atminimo ženkliukai ir medaliai [4].
Karo dievas, nulipdytas iš sniego

Atviruke – savamokslio skulptoriaus iš Miuncheno Josepho Edlbauerio 1942 m. sausį prieš Vilniaus katedrą pastatytos sniego skulptūros nuotrauka. Skulptūra vaizduoja romėnų karo dievą Marsą, vadeliojantį keturiais žirgais pakinkytą vežimą. Vizualiai Edlbauerio skulptūra primena Berlyne, virš Brandenburgo vartų, kvadrigą vadeliojančią pergalės deivę Viktoriją.
Edlbaueriui iš sniego lipdant skulptūrą, prie darbų buvo pristatyti ir keli Vilniaus žydai. Jie „vežė sniegą, vandenį ir padavinėjo kas reikalinga“ [5].
Šv. Kristoforas ir milžinas Alkis



Kaip ir cariniu laikotarpiu, taip ir sovietinės okupacijos metais šv. Kristoforo atvaizdas neteko miesto herbo statuso. Nors herbas buvo pakeistas, simbolinė Kūdikėlį Jėzų nešančio šventojo svarba nesumenko, o suvenyrų gamintojai senojo miesto simbolio nepamiršo. Kurti ir gaminti ženkleliai, atvirukai, odiniai albumai ir net kilimai su šv. Kristoforo atvaizdu.
Tuo metu iš stalčiaus ištraukta XIX a. istorikų romantikų sukurta legenda, esą ikikrikščionišku šv. Kristoforo prototipu buvęs milžinas Alkis (ar Alcis), ant pečių per upę nešęs savo žmoną Janterytę (ar Jauterytę, Gintarytę). Šis milžinas vaizduotas sovietiniuose suvenyruose. Pasakojimas apie galiūną Alkį pasitelktas ne tik kuriant suvenyrus. Vaikų žurnale „Genys“ 1957 m. net pasirodė Vlado Mozūriūno pagal legendą sukurtas eilėraštis [6].
Kūdikėlį Jėzų ant peties nešantis šv. Kristoforas suvenyruose vėl vis dažniau imtas vaizduoti 9 deš. antroje pusėje.
Rankų darbo suvenyrai

Iš pirmo žvilgsnio suvenyrų parduotuvėlėse dominuoja masinės gamybos suvenyrai, tačiau gerai paieškojus galima rasti ir linksmų bei įdomių vietos meistr(i)ų rankdarbių. Kartais jų nereikia toli ieškoti – smagių, unikalių suvenyrų galima rasti čia pat, populiariausiose suvenyrų prekyvietėse. Ši kepurė 2022 m. pabaigoje buvo įsigyta Vilniaus centre, Pilies gatvėje.