Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Popiežius Pranciškus –

unikalus popiežius pagal daugelį kriterijų. Jis yra pirmasis popiežius jėzuitas, pirmasis popiežius iš Lotynų Amerikos, pirmasis popiežius iš Pietų pusrutulio ir pirmasis ne europietis popiežius daugiau nei per tūkstantį metų. Ir tai – tik dalis įdomybių, kurias atskleidžia jo biografija ir išskirtinė asmenybė.

Ar žinote, kad dar būdamas Buenos Airių arkivyskupu, jis gyveno paprastame bute ir į darbą keliaudavo autobusu? Ar girdėjote apie popiežiaus aistrą tango? Jaunystėje, dar prieš pasirinkdamas kunigo kelią, jis šoko tango su savo tuomete mergina. Tai tik keli faktai iš įdomaus ir prasmingo popiežiaus gyvenimo.  

Rugsėjo 22–23 dienomis popiežius lankosi Lietuvoje, todėl nusprendėme jus, savo skaitytojus, iš arčiau supažindinti su šia išskirtine asmenybe, priminti Jono Pauliaus vizito svarbiausius aspektus bei atskleisti, ką reiškia Lietuvai šis popiežiaus vizitas.

 

 

Įdomūs faktai apie popiežių

Pranciškus yra poliglotas. Jis gali laisvai bendrauti ispanų, lotynų ir italų kalbomis, taip pat supranta vokiečių, prancūzų, portugalų, anglų ir ukrainiečių kalbas.

Pranciškus tapo pirmuoju ne europiečiu popiežiumi nuo Grigaliaus III laikų. Šis popiežius buvo gimęs Sirijoje ir popiežiumi tapo 741 m.

Pranciškaus vardą popiežius pasirinko iš pagarbos šv. Pranciškui Asyžiečiui – pranciškonų ordino įkūrėjui. Šis šventasis yra siejamas su kuklumu, turto atsisakymu.

Dar būdamas Buenos Airių arkivyskupu, J.M.Bergoglio gyveno paprastame bute ir į darbą keliaudavo autobusu. Išrinktas popiežiumi, į Romą jis skrido ekonomine klase.

Išrinktas popiežiumi, Pranciškus pasirinko gyventi ne Apaštalų rūmuose, kurie yra oficiali popiežių rezidencija, bet apartamentuose Vatikano viešbutyje, kur jam lengviau priimti svečius. Jis yra pirmasis popiežius nuo 1914 m. mirusio Pijaus X, kuris negyvena Apaštalų rūmuose.

Tapęs kardinolu ir turėdamas galimybę turėti asmeninį virėją, būsimasis popiežius vis dėlto dažniausiai sau maistą gamino pats. Jau tapęs popiežiumi, Pranciškus netikėtai aplankė Vatikano kavinę, kur pavalgė su Vatikano darbuotojais.

2001 m. būsimasis popiežius, apsilankęs Buenos Airių hospise, kuriame teikiamos paslaugos nepagydomomis ligomis sergantiems žmonėms, pats nuplovė ir bučiavo kojas dvylikai AIDS sergančių ligonių.

Popiežius turi tik vieną visiškai funkcionuojantį plautį. Dalis jo dešiniojo plaučio buvo pašalinta dar jaunystėje dėl infekcija pasibaigusio plaučių uždegimo, kai J.M.Bergoglio gyvybei buvo kilusi grėsmė. Visgi atrodo, kad kol kas jo sveikatai tai pernelyg nekliudo.

Popiežiui patinka tango. Jaunystėje, dar prieš pasirinkdamas kunigo kelią, jis šoko tango su savo tuomete mergina.

Popiežiui Pranciškui taip pat patinka futbolas. Jis nuo jaunystės palaiko „San Lorenzo de Almagro“ klubą, kuris buvo 1908 m. įkurtas jo gimtajame kvartale.

Dėl popiežiaus meilės futbolui jis dažnai kaip dovaną gauna futbolo marškinėlius. Prezidentai, valstybių pasiuntiniai, įžymybės, paprasti piligrimai – visi jie yra dovanoję popiežiui futbolo marškinėlius, kartais personalizuotus.

Jaunystėje popiežius žaidė krepšinį. Todėl jam dažnai dovanojami ir krepšinio marškinėliai, pavyzdžiui, „Boston Celtics“.

Vienas mėgstamiausių popiežiaus rašytojų yra „Žiedų valdovo“ autorius Johnas Ronaldas Reuelis Tolkienas. Popiežius ypač žavisi Frodu ir Bilbu, yra juos pateikęs kaip pavyzdžius viltį suteikiančių herojų, kurie gėrio ir blogio kovoje pasirenka teisingą kelią.

Prieš tapdamas jėzuitu, J.M.Bergoglio kurį laiką dirbo apsaugininku Buenos Airių bare. Gaunamas atlyginimas jam padėjo susimokėti už mokslus. Taip pat popiežius yra dirbęs valytoju.

Popiežius Pranciškus yra trijų valstybių – Vatikano, Italijos ir Argentinos – pilietis. Italijos pilietis jis yra, nes iš ten kilę jo tėvai.

Mėgstamiausias popiežiaus Pranciškaus paveikslas – Vitebske gimusio žydų dailininko Marco Chagallo, kurio tėvai buvo litvakai, 1938 m. nutapytas „Baltas nukryžiavimas“. Šis paveikslas popiežiui netgi buvo specialiai atgabentas iš Čikagos, kur yra eksponuojamas, kad jį Pranciškus galėtų išvysti gyvai.

Kartą Šv.Petro aikštėje popiežius palaimino šimtus „Harley Davidson“ vairuotojų ir jų motociklus, o tuomet jam buvo padovanotas šio prekės ženklo motociklas. Popiežius paaukojo motociklą aukcionui, kuris renka pinigus benamiams – taip su dovanomis jis elgiasi dažnai.

Jau tapęs popiežiumi, Pranciškus buvo susitikęs su Benediktu XVI. Vatikano teigimu, tai vienintelis atvejis istorijoje, kai esamas popiežius susitiko su savo pirmtaku.

Oficialus popiežiaus vardas – tiesiog popiežius Pranciškus. Tačiau jei ateityje bus popiežius, kuris taip pat pasirinks Pranciškaus vardą, jis bus Pranciškus II, o dabartinis popiežius atgaline tvarka taps Pranciškumi I.